VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Topná sezona může přinést požáry

JINDŘICHOHRADECKO - Zima pomalu klepe na dveře, a to je nejvyšší čas připomenout si před zahájením topné sezony určité zásady k bezpečnému provozování topidel. Jejich nedodržování vede každoročně k řadě požárů, které způsobí velké materiální škody a v mnoha případech končí tragicky.

19.10.2007
SDÍLEJ:

NEBEZPEČÍ. Špatně instalovaná topidla a nebo třeba kamna obložená hořlavým materiálem mohou být příčinou požáru.Foto: HZS J. Hradec

Hasiči upozorňují na některá úskalí topení a na povinnosti

Než začneme topit

Velkou pozornost je nutné věnovat spotřebičům paliv. Jejich instalaci, umístění, užívání a údržbu provádíme podle návodů výrobce. Jestliže je už nemůžeme najít, pomůže nám norma ČSN 061008 – Požární bezpečnost tepelných zařízení.
Před zimou je nutné vyčistit kamna nebo kotel, zjistit funkčnost a případnou závadu či poškození odstranit. Zkontrolovat kouřovod, zda je správně upevněn a není poškozen. Splněny by měly být zejména předepsané revize a kontroly. Zvláště důležité jsou u uživatelů plynového kotle, u kterých je stanovena povinnost zajistit kontrolu nejméně jedenkrát ročně.

Provoz topidel

Kolem každého topidla, podle jeho druhu, je nutné dodržovat bezpečné vzdálenosti od hořlavých stavebních konstrukcí a hořlavých hmot. Každý spotřebič na pevná paliva, instalovaný na podlaze z hořlavých hmot, musí být opatřen upevněnou ochrannou podložkou přesahující jeho půdorys. Na povrch topidel neodkládat hořlavé materiály. Opatrnosti je třeba dbát při ukládání žhavého popela. Vždy ukládat pouze do neporušených, nehořlavých nádob, opatřených uzávěrem.

 

Skladování paliva

Při skladování uhlí a zbytků dřevní hmoty hrozí nebezpečí samovznícení. Jde zejména o horší druhy uhlí a briket se zlomky. Důležitá je vlhkost paliva a výška vrstvy jeho uskladnění. Je nutné zamezit zatékání vody a neuskladňovat pokud možno ve vrstvě vyšší než 1,5 metru. Rovněž v blízkosti skladovaných paliv nesmí být umístěny zdroje tepla.

Čistění komínů

Každý je povinen udržovat komíny a kouřovody v řádném technickém stavu a zajišťovat jejich pravidelné čištění a kontrolu. Lhůty k čištění komínů jsou stanoveny ve vyhlášce. Liší se typem komína, topným médiem a připojeným spotřebičem.
Například komíny, ke kterým jsou připojeny spotřebiče na tuhá a kapalná paliva do výkonu 50 kW, šestkrát za rok, a komíny se spotřebiči na plynná paliva do výkonu 50 kW opatřených komínovou vložkou dvakrát za rok.

(Hasičský záchranný sbor JČ, územní odbor J. Hradec)

19.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační snímek.

Starší žáci Basket Fio banky dvakrát deklasovali Benešov

HC Vajgar vstupuje do krajské hokejové ligy

Jindřichův Hradec – Do nové sezony v krajské lize vstupují jindřichohradečtí hokejisté. HC Vajgar v premiéře v neděli na svém ledě přivátá béčko Tábora (17 hodin).

Senioři, buďte opatrní, radí policisté

Jindřichův Hradec - Také v souvislosti s nedávným případem okradeného seniora v Hospřízi policisté při besedách nabádají seniory k obezřetnosti.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Kam o víkendu na Jindřichohradecku za sportem a pohybem

Jindřichohradecko – Zajímavé akce nabízí víkendové sportovní dění v okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení