Hasiči upozorňují na některá úskalí topení a na povinnosti

Než začneme topit

Velkou pozornost je nutné věnovat spotřebičům paliv. Jejich instalaci, umístění, užívání a údržbu provádíme podle návodů výrobce. Jestliže je už nemůžeme najít, pomůže nám norma ČSN 061008 – Požární bezpečnost tepelných zařízení.
Před zimou je nutné vyčistit kamna nebo kotel, zjistit funkčnost a případnou závadu či poškození odstranit. Zkontrolovat kouřovod, zda je správně upevněn a není poškozen. Splněny by měly být zejména předepsané revize a kontroly. Zvláště důležité jsou u uživatelů plynového kotle, u kterých je stanovena povinnost zajistit kontrolu nejméně jedenkrát ročně.

Provoz topidel

Kolem každého topidla, podle jeho druhu, je nutné dodržovat bezpečné vzdálenosti od hořlavých stavebních konstrukcí a hořlavých hmot. Každý spotřebič na pevná paliva, instalovaný na podlaze z hořlavých hmot, musí být opatřen upevněnou ochrannou podložkou přesahující jeho půdorys. Na povrch topidel neodkládat hořlavé materiály. Opatrnosti je třeba dbát při ukládání žhavého popela. Vždy ukládat pouze do neporušených, nehořlavých nádob, opatřených uzávěrem.

 

Skladování paliva

Při skladování uhlí a zbytků dřevní hmoty hrozí nebezpečí samovznícení. Jde zejména o horší druhy uhlí a briket se zlomky. Důležitá je vlhkost paliva a výška vrstvy jeho uskladnění. Je nutné zamezit zatékání vody a neuskladňovat pokud možno ve vrstvě vyšší než 1,5 metru. Rovněž v blízkosti skladovaných paliv nesmí být umístěny zdroje tepla.

Čistění komínů

Každý je povinen udržovat komíny a kouřovody v řádném technickém stavu a zajišťovat jejich pravidelné čištění a kontrolu. Lhůty k čištění komínů jsou stanoveny ve vyhlášce. Liší se typem komína, topným médiem a připojeným spotřebičem.
Například komíny, ke kterým jsou připojeny spotřebiče na tuhá a kapalná paliva do výkonu 50 kW, šestkrát za rok, a komíny se spotřebiči na plynná paliva do výkonu 50 kW opatřených komínovou vložkou dvakrát za rok.

(Hasičský záchranný sbor JČ, územní odbor J. Hradec)