VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o ligu rozhodně nevzdáváme, ujišťuje Martin Vozábal

České Budějovice – Za druholigovým podzimem z pohledu fotbalistů českobudějovického Dynama se Deník jižní Čechy ohlíží v rozhovoru se sportovním manažerem klubu Martinem Vozábalem.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Martin Vozábal vedle své funkce sportovního manažera na konci podzimu vypomohl i farmě Dynama jako kouč.Foto: Deník/ Jan Škrle

Po podzimu páté místo, šest bodů na prvního v tabulce a pět bodů od postupové příčky. Na tým, pasovaný za hlavního kandidáta postupu, tudíž nic moc…

Spokojeni být samozřejmě nemůžeme. Nicméně to nejdůležitější a nejpodstatnější hodnocení udělají až akcionáři klubu. Potažmo majitelé, kteří nám určitě své stanovisko sdělí. Že ani z jejich strany přílišná spokojenost nebude, je nepochybné. Pravda, můžeme se utěšovat, že na postup máme „jen" pět bodů. Jenže těch pět bodů na to, jaké podmínky se tady pro fotbal vytvořily a jaký kádr se tady dal dohromady, je hrozně moc. Prostě je to pro nás velké zklamání.

Proč podzim nedopadl dle vašich představ, si jistě rozeberete, už teď se ale asi dá říct, že hlavním důvodem byl šokující kolaps mužstva v úvodu sezony, kdy aspirant postupu ze čtyř zápasů v řadě vytěžil jediný bod!

Přesně tak, navíc se nám tohle manko nepodařilo po celý podzim smazat. Domácí ztráty se Sokolovem, Ústím a Vlašimí se nám dohnat venku nepodařilo. I proto, že když jsme třeba v Pardubicích měli tři body na dosah, tak jsme vítězství úplně lajdácky a trestuhodně ztratili.

Blízko bodu jste byli i teď naposledy na Žižkově.

Dejme tomu, jenže tam to byl přece jen nějaký soupeř a nedali jsme tam penaltu, což k fotbalu patří. Ale v Pardubicích jsme prostě měli vyhrát. Tak, jak to tam dokázal třeba Varsndorf. Souhlasím ale s tím, že nejbolestnější byly ty domácí ztráty. Přijít doma o osm bodů, to je moc.

Už v létě v hráčském kádru došlo k pořádnému průvanu, byť šlo vesměs o hráče, kteří tu byli na hostování. Řezníček byl odejit ještě před koncem sezony a Horu jste asi udržet nemohli, ale třeba Táborský prý měl zájem zůstat.

Těch důvodů bylo víc. Za prvé, vychází se z ekonomiky a ambicí. U každého hráče byl jiný důvod. Třeba se Sandrem jsme se nedomluvili na podmínkách – a můžeme se bavit, jak nám chybí, či nechybí. Prostě podmínky, za jakých tady byl ochoten zůstat, byly absolutně mimo naši současnou realitu. Podobně tomu bylo též u Táborského.

Během podzimu z mužstva odešli další hráči, byť zřejmě jejich odchody souvisely s tím, že bylo v kádru nutno udělat místo pro nové posily.

To ano, ale třeba Ibragimov šel do Bohemians Praha na vlastní žádost. Sem přicházel jako posila do základu. Sice bylo vidět, že se snadno prosazovat nebude, to se ale může stát, to jsme všichni zažili a prožili. Jenže on sám přišel a zažádal, že se chce vrátit do Prahy, že si tady jeho přítelkyně nezvykla a že psychicky těžce strádá. My na jeho odchodu netratili, dostali jsme ho za nulu a nový tým ho převzal i s platem. Naproti tomu Ježdík odešel proto, že by se těžko dostával do sestavy. A aby hráč s jeho smlouvou seděl na lavici, bylo neúnosné.

A co Dobal a kam ke konci podzimu zmizel Rýdel?

Odchod Dobala mě mrzel, je to Jihočech a těch v týmu teď tolik nemáme. Byl ale za čtvrtého trenéra nabízen na hostování a hledáno pro něj alternativní řešení, to samo o sobě už něco signalizovalo. Hrát v béčku v jeho věku taky bylo špatně. Měl nabídku do druhé ligy, tu neakceptoval, a proto jsme rozhodli mu ukončit smlouvu. Za to se ale na něj nezlobím, nechtělo se mu tam jít, to je normální. Pokud vím, v zimě chce odejít do nižší soutěže do Rakouska. V případě Filipa Rýdela došlo ke kombinaci poklesu formy, kvůli které byl přeřazen na farmu a poté se bohužel zranil, proto se ani již nemohl připojit k A-týmu..

Když jsme se dostali ke strakonické farmě, jak to s ní vypadá?

Poté, co farma měla nevydařený vstup do sezóny, a my viděli, že tam chodí dost hráčů, co trénují s áčkem, tak jsme to chtěli provázat a dali jsme tam jako hlavního trenéra Pavla Maluru, který byl v áčku asistentem. Bohužel lepší výsledky se ani pak nedostavily, tak došlo k další změně, že jsem si farmu vzal na poslední dva zápasy pod sebe já. V případném sestupu bych neviděl žádnou tragédii, spíš jde o to, aby v béčku hráli ti hráči, co mají nějakou perspektivu. Tak, jak tomu bylo teď v sobotu, kdy byli v týmu čtyři dorostenci. Že se prohrálo, to není taková tragédie, aspoň se ti mladí hráči ohráli.

Pojďme zase zpátky k áčku. Buď trenér, nebo možná vy sám, jste se dali slyšet, že umístění po podzimu rozhodne, zda v zimě ještě přivedete posily pro boj o postup, anebo se spíš mužstvo omladí s výhledem na další roky. Už máte v tomto směru jasno?

To je přesně dilema, kvůli jehož se sejdou akcionáři klubu a ti rozhodnou. Já na to hráče upozorňoval několikrát, že se může stát, že někdo přijde a řekne, že peníze je stále těžší a těžší shánět, a ať už do ligy postoupíme, nebo ne, je třeba do mužstva zabudovat víc mladých a vlastních hráčů. Anebo řekne, ještě to riskneme a přivedeme další dva tři hráče. Což ale znamená, že když ti tři přijdou, někdo musí odejít. Nejde, aby kabina dál žila spokojeným životem a říkala si, tak jsme pátí a tři noví kluci přijdou, ale my tady budeme dál a nic se nezmění. Jenže tak to nepůjde, peníze nikdo nepřifoukne…

Nehledě na to, že každoroční apel o sázce na vlastní odchovance je zapomenut…

Z mladých našich kluků hraje vlastně jen Linhart, dál nikdo. Přitom by bylo třeba, aby se do áčka prosadili další kluci. Ať Funda, Wermke či Kadula, nebo další naši mladí hráči. Když už máme být pátí, tak s těmito mladíky, s nimiž můžeme bojovat o ligu za rok za dva. Přednost dostávali zkušení hráči – a my si myslíme, že natolik zkušení, aby ty zápasy zvládli.

Jakou cestou se mužstvo na jaře vydá, bude ale nutno rozhodnout hodně brzy. Pokud byste chtěli mužstvo posílit, je nejvyšší čas o posilách jednat.

Samozřejmě, to my víme. Různá jména ale tady už lítají, sondujeme a zjišťujeme, co a jak. A taky se bavíme, kdo by případně měl odejít.

Můžete být konkrétní?

V tuto chvíli bych nikoho jmenovat nechtěl. Možná, že se pletu, přesto si myslím, že hráči samotní vědí, koho se to týká. Určitě jsme od některých hráčů čekali víc.

Řeč už byla o farmě, takže snad i pár slov o dorostu. Jak jste byli spokojeni v tomto směru?

Začátek sezony se devatenáctce vůbec nepovedl. Přiznávám, že i já z toho byl nervózní, protože ohrozit ligu dorostu by byl problém pro celý klub. My potřebujeme, aby dorost připravil do ligy třeba Fundu, Hálu či Tomáška, kteří teď v sobotu hráli už za farmu. To je priorita, na druhou stranu ale hrát o sestup bychom neměli. Naštěstí situace se posléze výrazně zlepšila. Navíc je třeba vidět, že v naší devatenáctce ligu dorostu hraje většina kluků ročníku šestadevadesát, kterým tudíž je sedmnáct let a kteří ještě celý příští rok budou hrát za dorost. Zatímco většina dalších týmů hraje s dorazovým ročníkem pětadevadesát. V příští sezoně, pokud by tým zůstal pohromadě, by náš dorost měl v lize hrát hodně vysoko. Což ale naším hlavním cílem není, pro nás je důležité, že v zimě půjdou Hála a Funda do áčka. A ideální by bylo, kdyby se oba dostali do základu.

Zmínil jste, že do zimní přípravy by měli jít i kluci z dorostu. A co třeba Jasanský, jemuž v souvislosti s odchodem Javorka skončilo hostování v Táborsku?

Jasi příští týden podstoupí testy na fakultě tělovýchovy a sportu v Praze, a protože už se připravuje s béčkem, jsem přesvědčen, že mu ty testy dopadnou dobře, a já tudíž předpokládám, že se zapojí do přípravy áčka.

Přestože do druholigového jara jdete až z páté příčky a své si k plánům a cílům řeknou majitelé klubu, boj o návrat do ligy jste určitě ještě nevzdali. Je to tak?

Jistě. Je možné, že majitelé rozhodnou tým posílit a investují, neboť dle nich postup bude nutností. Nebo rozhodnou jít do jara se stávajícím týmem a buď se to povede, anebo ne. Rozhodně ale nic nevzdáváme a na jaře bojovat o postup do ligy chceme a bojovat o něj taky budeme.

Autor: Bohumil Ortman

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V neděli se opět sešli kardašovořečičtí dobrovolníci, aby se vydali na úklid do přírody.
26

Dobrovolníci objevili řadu nevzhledných zákoutí a harampádím

Ilustrační snímek.

Včelnické béčko deklasovalo Cizkrajov 13 góly

Obrazem: Brány památek se otevřely i v Třeboni

Třeboň - K tradiční akci Brány památek dokořán se přidala Třeboň i v letošním roce. Zájemci mohli kromě zámku zdarma navštívit třeba Dům Štěpánka Netolického, Divadlo J. K. Tyla, Dům přírody, kostel Panny Marie Královny či věž Staré radnice a vodárenskou věž.

Teploty kolem nuly elektrárně Temelín svědčí

Temelín - Patnácti tisícům českých domácností by na rok stačila středeční denní temelínská výroba 52 608 megawatthodin.

Oprava tartanové dráhy se prodraží

Nová Včelnice – Dodatek smlouvy o dílo museli podepsat v Nové Včelnici kvůli navýšení ceny oprav tartanové dráhy.

Obrazem: Odemykání Vltavy ve Vyšším Brodě

Vyšší Brod - Asi stovka milovníků vody se sešla v sobotu dopoledne na již tradičním odemykání Vltavy. Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, po požehnání převorem Justýnem Berkou, se deset vodáckých otužilců vydalo na řeku. Hrála jim k tomu kapela, peklo se selátko a vodník Brodimil se fotografoval s vodáky. Nakonec i to počasí, přes nepříznivou meteorologickou předpověd, se docela vydařilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies