VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posílat peníze na svazy je diskriminační

Jindřichohradecko -Kritická slova zněla nahodnotící valné hromadě jindřichohradeckého okresního sdružení Českého svazu tělesné výchovy.

17.6.2011
SDÍLEJ:

Předseda výkonného výboru okresního sdružení ČSTV J. Hradec Jindřich Švec.Foto: Deník/Zdeněk Prager

Zástupcům ČSTV se nelíbí předevšímpostup státu při rozdělování financí na podporu činnosti sportovních organizací a zaobírali se i zhoršující se ekonomickou situací v ČSTV.
„Rozhodnutí ministerstva financí zasílat státní prostředky přímo na sportovní svazy považujeme za diskriminační. V minulosti totiž bylo vyjednáno, že tento příspěvek půjde do ČSTV jako kompenzace za zavedený odvod DPH pro Sazku. Ministři školství Dobeš a financí Kalousek však rozhodli, že o jejich přerozdělení nebude v souvislosti se situací kolem Sazky rozhodovat valná hromada ČSTV,“ konstatoval ve své zprávě předseda výkonného výboru okresního sdružení ČSTV Jindřich Švec.


Rozhodnutí ministerstva financí a problematika akciové společnosti Sazka vyvolaly oprávněné obavy okresů k dopadům zastavení financování regionálních sdružení a možnému rozpadu ČSTV. V souvislosti se změnou rozdělování státních prostředků na činnost totiž vznikl problém nejen se zajištěním financování okresních, ale i krajských sdružení.


Tato skutečnost vyvolala nutnost najít metodiku a shodu v tom, jak bude některým svazům (například fotbal, stolní tenis či basketbal) účtován podíl na nákladech sekretariátu ČSTV v servisní činnosti a zejména v ekonomické a administrativní oblasti.
„V minulém roce se podařilo projednat na krajském úřadu grant ve výši 300 tisíc korun na podporu regionálních sdružení ČSTV, která organizují sportovní soutěže v Jihočeském kraji. Společně s dalšími finančními prostředky byl rozdělen mezi tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Pro letošní rok pak kraj schválil grant ve výši půl milionu korun. Díky těmto penězům se daří již druhým rokem překonávat problém nedostatku finančních prostředků okresních sdružení ČSTV v jihočeském regionu a u některých menších, jako jsou například okresy Prachatice či Český Krumlov, to dokonce znamená existenční záchranu,“ informoval.


Podle jeho slov v činnosti jindřichohradeckého ČSTV hraje důležitou úlohu i spolupráce s Jihočeským všesportovním kolegiem.
„Důležitou roli v podpoře sportu mají každoročně vyhlašované grantové programy Jihočeského kraje. Z jejich bilance vyplývá, že od vzniku krajů bylo na podporu sportu přes odbor školství mládeže a tělovýchovy vynaloženo 80 milionů, z velkých grantů pak 76 milionů korun. Další prostředky šly na olympiády mládeže a z fondu hejtmana na reprezentaci kraje. V úrovni grantové podpory sportu patří Jihočeský kraj v rámci republiky k lepšímu průměru. Svazy a regionální sdružení byly vyzvány, aby své náměty na obsahové zaměření grantů uplatnily prostřednictvím krajského sdružení, čímž mají možnost aktivně ovlivnit jejich obsahovou podobu tak, aby co nejvíce vyhovovaly současným potřebám sportovních svazů a oddílů,“ nastínil.
Nedílnou součástí financování jsou podle Švece také obecní a městské úřady. „Je jisté, že v této ekonomicky nestabilní době leží největší váha finančních dotací do tělovýchovy a sportu právě na obecních pokladnách. Jsem přesvědčen, že bez těchto zdrojů by sport na komunální úrovni již dávno skončil,“ tvrdí.


Hlavním úkolem do budoucna je podle něj plnění úkolů okresního sdružení ČSTV směrem ke sdruženým subjektům, tedy řádné zajištění organizačních, administrativních a ekonomických služeb, a to i za ztížených finančních podmínek. „Zároveň musíme být rozhodujícím zástupcem sportovního hnutí a partnerem prosazování podpory sportu,“ zdůraznil Švec.

ČSTV J. Hradec
Počet členů: 15 094
Počet TJ/SK: 104
Nové subjekty v roce 2010:
FK J. Hradec 1910, Klub Třeboňských kaprů, Plavecký klub J. Hradec, SK rekreační sport J. Hradec, SK Stolní tenis Třeboň, TJ Sokol Suchdol, Tenisový klub Vajgar J. Hradec.
Okresní sdružení ČSTV J. Hradec se počtem členů řadí na třetí místo v Jihočeském kraji za České Budějovice a Tábor.
(údaje k 31. 12. 2010)

Autor: Zdeněk Prager

17.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Ilustrační foto.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Startuje fotbalová I. B třída. Jaké ambice mají týmy z Jindřichohradecka?

Jindřichohradecko – Celkem osm týmů z Jindřichohradecka bude působit v krajské fotbalové I. B třídě mužů, která o víkendu odstartuje do nového ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení