VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči z Lodhéřova podrželi obec

Lodhéřov – Sbor dobrovolných hasičů v Lodhéřově vznikl krátce po druhé světové válce.

25.3.2010 1
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů v Lodhéřově má 23 členů a jeho jádro tvoří osmičlenná zásahová jednotka, největší problémy jim působí opakující se povodně. Foto: archiv SDH Lodhéřov

„Obec ležela v Sudetech, ale žádné zmínky o dobrovolných hasičích před založením našeho Sboru nemám,“ řekl starosta Sboru Jiří Šanda, který lodhéřovský Sbor také krátce představil.

Po letech postupného úpadku došlo v roce 1997 k jeho vzkříšení. „Velkou zásluhu na tom měl, dnes již bohužel nežijící, velitel František Petrů, který do Sboru přivedl hodně mladých lidí, včetně mě,“ vzpomněl na své začátky u Sboru Jiří Šanda a doplnil, že v době největšího rozkvětu měl Sbor až padesát členů.

A se vzkříšením Sboru se ihned dostavily i sportovní úspěchy. Hned v roce 1997 se lodhéřovským hasičům podařilo vyhrát požární soutěž v Deštné a ročně se účastnili mnoha soutěží.

Spor o znak

V roce 2008 se v Lodhéřově rozhodli uspořádat vlastní soutěž o pohár starosty obce. Přípravy byly v plném proudu. „Dokonce jsme už měli připravené pozvánky, na které jsme nechali udělat znak našeho Sboru, se kterým ovšem starosta obce nesouhlasil,“ řekl Šanda a zároveň dodal, že asi oprávněně, protože znak byl spíše recesí znázorňující hasiče jak místo hadice drží v ruce své přirození a starosta se pod touto recesí odmítl podepsat. Po tomto sporu nakonec ze soutěže sešlo a Sbor opustila asi polovina jeho převážně mladých členů.

Zásahová jednotka obec neopustila. Přes všechny tyto problémy však zásahová jednotka v čele se Zdeňkem Kovářem v Lodhéřově zůstala. „Se starostou obce jsme se domluvili na další spolupráci, protože zrušení zásahové jednotky by pro obec znamenalo nemalé problémy se sháněním náhradního řešení, kterým by zřejmě bylo objednat si požární jednotku (a také ji zaplatit) v jiné obci, což jsme rozhodně nechtěli dopustit,“ uvedl Kovář. V současné době je u Sboru 23 členů a jeho jádro tvoří osmičlenná zásahová jednotka.

„Největší problémy nám dělají opakující se povodně. Vloni v červenci jsme měli dokonce tři výjezdy během jediného týdne,“ upřesnil velitel. Základem technického vybavení jednotky vyčleněné do kategorie plošného pokrytí JPO V je požární Avia a dvě přenosné požární stříkačky PPS 12.

„Naší chloubou je také plně funkční, dnes již historická stříkačka PS 8, kterou vystavujeme při požárních soutěžích. Letos jsme už například domluveni v Popelíně, kde slaví své výročí vzniku SDH,“ doplnil Kovář.

Přes výše uvedený spor jsou však vztahy dobrovolných hasičů a obce na velmi dobré úrovni. Důkazem toho je nová PPS 12, kterou obec zakoupila před dvěma lety, a také péče obce o hasičskou zbrojnici.
„Práce hasičů si velmi vážím. Udělají mnoho práce. Ať už při zásazích, nebo také například při brigádách, kdy jsou vždy ochotni pomoci,“ pochválil dobrovolné hasiče starosta obce Jiří Dvořák, který už také letos, jak při rozhovoru uvedl, několikrát s obavou sledoval stoupající vodu v místním potoku. „Zatím je to dobré, ale s vodou tu máme problémy každý rok,“ potvrdil Dvořák.

„Co se týká hasičské zbrojnice, s její rekonstrukcí jsme začali již minulý rok a letos bychom ji chtěli dokončit. Již nyní na ni naši hasiči odpracovali plno brigádnických hodin. Na rekonstrukci jsme nenašli vhodný garanční program, a proto je finanční stránka plně v režii obce,“ řekl na závěr starosta.

Konkurence organizací

Na rozdíl od mnoha menších obcí, je společenská činnost v Lodhéřově rozdělena ještě mezi místní Myslivecký svaz a tělovýchovnou jednotu. „Nebereme to jako konkurenci. Zkrátka každý máme své a naší doménou je pouťová zábava,“ řekl starosta Sboru.

„Navíc se podílíme ukázkami na dětském dnu a zajišťujeme požární dozor při akcích pořádaných v obci, zejména při zábavách,“ ukončil představení SDH Lodhéřov jeho starosta Jiří Šanda.


Autor: Miroslav Cihelka

25.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení