VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči z Lodhéřova podrželi obec

Lodhéřov – Sbor dobrovolných hasičů v Lodhéřově vznikl krátce po druhé světové válce.

25.3.2010 1
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů v Lodhéřově má 23 členů a jeho jádro tvoří osmičlenná zásahová jednotka, největší problémy jim působí opakující se povodně. Foto: archiv SDH Lodhéřov

„Obec ležela v Sudetech, ale žádné zmínky o dobrovolných hasičích před založením našeho Sboru nemám,“ řekl starosta Sboru Jiří Šanda, který lodhéřovský Sbor také krátce představil.

Po letech postupného úpadku došlo v roce 1997 k jeho vzkříšení. „Velkou zásluhu na tom měl, dnes již bohužel nežijící, velitel František Petrů, který do Sboru přivedl hodně mladých lidí, včetně mě,“ vzpomněl na své začátky u Sboru Jiří Šanda a doplnil, že v době největšího rozkvětu měl Sbor až padesát členů.

A se vzkříšením Sboru se ihned dostavily i sportovní úspěchy. Hned v roce 1997 se lodhéřovským hasičům podařilo vyhrát požární soutěž v Deštné a ročně se účastnili mnoha soutěží.

Spor o znak

V roce 2008 se v Lodhéřově rozhodli uspořádat vlastní soutěž o pohár starosty obce. Přípravy byly v plném proudu. „Dokonce jsme už měli připravené pozvánky, na které jsme nechali udělat znak našeho Sboru, se kterým ovšem starosta obce nesouhlasil,“ řekl Šanda a zároveň dodal, že asi oprávněně, protože znak byl spíše recesí znázorňující hasiče jak místo hadice drží v ruce své přirození a starosta se pod touto recesí odmítl podepsat. Po tomto sporu nakonec ze soutěže sešlo a Sbor opustila asi polovina jeho převážně mladých členů.

Zásahová jednotka obec neopustila. Přes všechny tyto problémy však zásahová jednotka v čele se Zdeňkem Kovářem v Lodhéřově zůstala. „Se starostou obce jsme se domluvili na další spolupráci, protože zrušení zásahové jednotky by pro obec znamenalo nemalé problémy se sháněním náhradního řešení, kterým by zřejmě bylo objednat si požární jednotku (a také ji zaplatit) v jiné obci, což jsme rozhodně nechtěli dopustit,“ uvedl Kovář. V současné době je u Sboru 23 členů a jeho jádro tvoří osmičlenná zásahová jednotka.

„Největší problémy nám dělají opakující se povodně. Vloni v červenci jsme měli dokonce tři výjezdy během jediného týdne,“ upřesnil velitel. Základem technického vybavení jednotky vyčleněné do kategorie plošného pokrytí JPO V je požární Avia a dvě přenosné požární stříkačky PPS 12.

„Naší chloubou je také plně funkční, dnes již historická stříkačka PS 8, kterou vystavujeme při požárních soutěžích. Letos jsme už například domluveni v Popelíně, kde slaví své výročí vzniku SDH,“ doplnil Kovář.

Přes výše uvedený spor jsou však vztahy dobrovolných hasičů a obce na velmi dobré úrovni. Důkazem toho je nová PPS 12, kterou obec zakoupila před dvěma lety, a také péče obce o hasičskou zbrojnici.
„Práce hasičů si velmi vážím. Udělají mnoho práce. Ať už při zásazích, nebo také například při brigádách, kdy jsou vždy ochotni pomoci,“ pochválil dobrovolné hasiče starosta obce Jiří Dvořák, který už také letos, jak při rozhovoru uvedl, několikrát s obavou sledoval stoupající vodu v místním potoku. „Zatím je to dobré, ale s vodou tu máme problémy každý rok,“ potvrdil Dvořák.

„Co se týká hasičské zbrojnice, s její rekonstrukcí jsme začali již minulý rok a letos bychom ji chtěli dokončit. Již nyní na ni naši hasiči odpracovali plno brigádnických hodin. Na rekonstrukci jsme nenašli vhodný garanční program, a proto je finanční stránka plně v režii obce,“ řekl na závěr starosta.

Konkurence organizací

Na rozdíl od mnoha menších obcí, je společenská činnost v Lodhéřově rozdělena ještě mezi místní Myslivecký svaz a tělovýchovnou jednotu. „Nebereme to jako konkurenci. Zkrátka každý máme své a naší doménou je pouťová zábava,“ řekl starosta Sboru.

„Navíc se podílíme ukázkami na dětském dnu a zajišťujeme požární dozor při akcích pořádaných v obci, zejména při zábavách,“ ukončil představení SDH Lodhéřov jeho starosta Jiří Šanda.


Autor: Miroslav Cihelka

25.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Klikovští a třebětičtí střelci se v I. B třídě činili

V lihovaru se nepálí líh od roku 2016, brzy se to možná změní.

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

V seriálu Naši prvňáci představíme děti z hradecké 2. základní školy

Jindřichohradecko - I tento týden pokračujeme v seriálu, ve kterém vám postupně představíme všechny prvňáčky z okresu.

Hledají muže snědé pleti

České Budějovice – Kriminalisté pátrají po 180 cm vysokém Robertu Oláhovi. Snědý muž váží kolem 90 kg, hnědočerné vlasy má po stranách vystříhané a vylepšené nagelovaným čírem.

V úterý si můžete vybrat z filmové nabídky

Jindřichohradecko/ANKETA/ - V Třeboni nebo ve Velenicích můžete strávit odpoledne či večer u zajímavých a oblíbených filmů.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení