VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči založili vlastní kapelu

Lomy– Vznik dobrovolných hasičů vLomech, místní části Člunku, se datuje do posledního desetiletí 19.století, kdy německé obyvatelstvo obce Tieberschlag založilo hasičský sbor.

11.2.2010
SDÍLEJ:

Ze života hasičů v Lomech.Foto: archiv SDH

Ten ryze český vnikl až po druhé světové válce v roce 1945 a tento rok ctí v obci dodnes. Letos tedy oslaví 65 let založení, a to při vlastní požární soutěži na konci května. „Soutěž bychom chtěli pojmout trochu slavnostněji. Pyšníme se několika funkčními historickými stříkačkami, včetně té koňské, o které se velmi dobrým způsobem starají Jiří Plachý se svým synem, takže se chystáme, že je určitě v květnu představíme,“ řekl velitel sboru Tomáš Křenek, který Sbor dobrovolných hasičů v Lomech také krátce představil.

V obci, která je součástí Člunku, a která má přibližně 160 obyvatel, tvoří hasičská základna skoro polovinu lidí žijících v Lomech. Starostou je již několik let Milan Kovář mladší. „Z toho máme devět žen a pět dětí,“ řekl Křenek s tím, že mu radost dělají i chalupáři, kterých je v obci hodně, a kteří se o dění ve sboru také zajímají. „Jednoho naše činnost zaujala tak, že se k nám rozhodl přidat,“ pochválil si velitel.

Výjezdová jednotka lomovských dobrovolníků čítá deset mužů. „Až na pár případů hořící trávy a hrabanky kolem trati však máme spíše zásahy technického rázu, zejména čerpání sklepů a studní po velkých deštích,“ upřesnil velitel jednotky. Členové zásahové jednotky se také zúčastnili cvičení s ČČK, kdy vynášeli zraněné osoby z rozbořené stodoly.

Základem technického vybavení je modernizovaná stříkačka PS 12. „Dále vlastníme již historické kousky PS 8, dvoukolovou DKV z roku 1932 a koňmi taženou stříkačku s příznačným jménem Floriánka,“ upřesnil Křenek a doplnil, že na obecním úřadu ve Člunku mají k dispozici také například elektrocentrálu či ponorné čerpadlo, které obec zakoupila pro oba své sbory, a které mohou v případě potřeby použít.

Jak potvrdil starosta Člunku Zdeněk Plachý, spolupráce s dobrovolnými hasiči v Lomech je výborná. „Dobrovolní hasiči v Lomech jsou velmi aktivní. Vedle mnoha společenských akcích, které v obci dělají, se účastní i řady brigád, například pomáhají s čištěním lesa po těžbě dřeva,“ uvedl Plachý a zdůraznil zájem obce o své dobrovolné hasiče. Na letošní rok plánují rekonstrukci hasičské zbrojnice, kde je potřeba provést odvodnění, opravu střechy, fasády a podlah.

Ples i turnaj

Vzornou spolupráci dokazuje i to, že když hasiči přišli o svůj společenský sál v místním hostinci, zapůjčil jim obecní úřad pro konání jejich plesu sál v bývalé škole v Kunějově. „Díky přístupu obce tak můžeme příští sobotu v Kunějově navázat na naše tradiční plesy,“ řekl velitel sboru Tomáš Křenek a doplnil, že o muziku se postará místní hudební skupina, složená i z několika hasičů, s názvem Suchej plátek. „Bude to naše první velké vystoupení a už se moc těším,“ řekl její baskytarista, šestnáctiletý kandidát hasiče Michal Vytrhlík. Z dalších akcích pořádaných v obci vyjmenoval velitel sboru alespoň některé. Začátek roku patří tradičnímu maškarnímu průvodu obcí. Samozřejmostí je stavění máje a pálení čarodějnic poslední den v měsíci dubnu. Dětský den spojený s kácením máje je taktéž v režii dobrovolných hasičů. Členové se také starají o stavění vánočního stromku na návsi a mikulášskou nadílku .

„Dále pořádáme turnaj v nohejbale , který se za své 16ti leté trvání stal pojmem, jenž přesáhl hranice okresu,“ řekl Křenek s tím, že mnoho lidí přilákají také zabijačkové hody. Podle jeho slov je další perličkou start hráče z dalekého Madagaskaru.

Old boys

Pravidelně vyjíždí lomovští hasiči na požární soutěže ve dvou družstvech. Ovšem na horké domácí půdě nastupuje družstvo třetí, takzvané OLD BOYS. Jedná se o zasloužilé hasiče s věkovým průměrem nad 60 let, včetně nejstaršího člena místního sboru Milana Kováře staršího. „Svými výkony a výsledky nás opravdu udivují,“ vysekl poklonu tomuto družstvu Křenek.

Autor: Miroslav Cihelka

11.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení