VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči ze Člunku připravili netradiční soutěž

Člunek - Počátky dobrovolných hasičů jsou ve Člunku úzce spjaty s německým obyvatelstvem.

9.9.2009 1
SDÍLEJ:

Ze života dobrovolných hasičů v Člunku. Foto: archiv SDH Člunek

„Obec ležela v Sudetách a žilo zde přes devadesát procent Němců,“ vysvětlil starosta Sboru dobrovolných hasičů Petr Strnad a upřesnil, že novodobá historie začala těsně po druhé světové válce.

V současné době má Sbor obce ležící na hlavní silnici z Jindřichova Hradce do Kunžaku asi 40 členů a z nich je i několik žen. „Práce našich dobrovolníků si velmi vážím. Kromě vlastní činnosti organizujeme v obci několik dalších společensko kulturních akcí, jakými jsou tradiční masopust, dětský den, mikulášská či vánoční besídka a podobně,“ vypočítal Strnad. Mezi největší akce však bezesporu patří pravidelný pouťový fotbalový turnaj, který se však letos kvůli špatnému počasí neuskutečnil.

V minulosti se hasiči účastnili i řady brigád. „Obec má několik vlastních zaměstnanců a naší pomoci už není potřeba tolik jako dřív,“ vysvětlil Strnad. Se vznikem výkupny surovin zanikla v obci také tradiční železná neděle. Nyní se tak dobrovolníci starají především o požární nádrž a dva obecní rybníky, které dostali do správy. Kromě samotného čištění hrází a vysekávání břehů v rybnících chovají také vlastní ryby a v požární nádrži umožňují místním dětem nekomerční rybolov.

Netradiční soutěž

Hlavní náplní čluneckých hasičů jsou soutěže v požárním sportu. „Vlastních zásahů je jenom velmi málo a tyto soutěže nám umožňují udržet členy zásahové jednotky v dobré kondici,“ upřesnil starosta Sboru. To samé také platí o přenosné stříkačce, kterou používají k soutěžím i zásahům. Vyvrcholením sezony je soutěž v požárním sportu O pohár starosty obce. Ta poslední se uskutečnila minulou sobotu.

„Nakonec přijelo celkem dvanáct družstev, což je mnohem víc než v minulých letech,“ pochvaloval si Strnad. Podle jeho slov ani tentokrát nezaváhali dva největší favorité a po dvouletém kralování hasičů z Horního Meziříčka si letos hlavní cenu odvezlo družstvo z Horních Němčic. Vlastní soutěž dělají ve Člunku pravidelně, letos ji však z hřiště přenesli na náves, kde mají ideální technické zázemí, to znamená klubovnu s výčepem, kuchyní a sociálním zařízením, ale také dostatek parkovacích míst a vhodný profil tratě. A právě toho při plánování soutěže Člunečtí využili a do požárního útoku začlenili také nedaleký potok, který musela soutěžní družstva překonávat.

„Jsem rád, že podle názoru všech přítomných družstev měla soutěž velký úspěch a pro příští rok se pokusíme trať zase o něco zatraktivnit,“ slíbil starosta Sboru.

O přípravu dvou soutěžních mužských, dvou dívčích a jednoho chlapeckého družstva se starají především Jan Stránský a Vlastimil Řezáč. „Pan Řezáč je našim nejstarším členem a Honza Stránský dlouhá léta vedl hasiče na Jitce, takže oba mají určitě mnoho zkušeností, které našim členům mohou dál předávat,“ řekl Strnad s tím, že jej těší především zájem mladé generace o požární sport a hasičskou problematiku jako takovou. „V příštím roce bychom chtěli založit také družstvo žen, ale vše je zatím pouze v začátcích,“ uzavřel starosta Sboru.

Výměna generací

Asi před dvěma roky došlo ve Sboru dobrovolných hasičů ve Člunku ke dvěma zásadním změnám. Starostou Sboru se stal právě Petr Strnad a někdejšího velitele vystřídal Jakub Čachotský. „Mezi největší naše úspěchy řadím to, že se nám podařilo Sbor zkonsolidovat a zabránit jeho rozpadu. Také nás těší již zmiňovaný zvýšený zájem ze strany dětí a vytvoření nových družstev,“ uvedl Strnad. Na druhou stranu je stále málo aktivních členů, kteří by se na akcích místních hasičů podíleli. „To je asi jako všude jinde, ale určitě bych přivítal, kdyby se podíl těch aktivnějších zvětšil,“ dodal starosta .

Autor: Miroslav Cihelka

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení