VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenští hasiči zasahují mezi dvěma kraji

Studená - Historie hasičského sboru ve Studené se datuje od roku 1876.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Ze života dobrovolných hasičů ve Studené. Foto: archiv SDH Studená


Zajímavou postavou byl na počátku dvacátých let 20. století starosta Sboru František Zezulka, manžel známé spisovatelky Vlasty Javořické.

Dnes má sbor 64 členů, z toho 21 proškolených příslušníků výjezdové jednotky. Nejstarším činným členem je starosta Sboru Bohumil Šicner (62 let), který se dodnes aktivně účastní zásahu. Za zmínku stojí i 40 přihlášených a pravidelně se scházejících mladých hasičů a družstvo žen.

Stěhování zbrojnice

Původní a první hasičská zbrojnice nazývaná Hasičská kolna, byla postavena asi v roce 1885. V roce 1951 byla výstroj a výzbroj přestěhována do nově upravené zbrojnice ve Chmelnici, potom následovalo stěhování do garáží proti výrobnímu družstvu Styl a roku 1981 byla dokončena nová hasičská zbrojnice na autobusové nádraží, která slouží Studenským hasičům dodnes.

Od založení Sboru hasiči vyjížděli k požárům s koňskou ruční stříkačkou a v roce 1956 získali dvě auta Tatra 805. Dnes používají automobilovou stříkačku IFA, vysokozdvižnou plošinu a cisternu Tatra.

Mezi dvěma kraji

Velitelem zásahové jednotky, která je zařazena do kategorie JPO II/2, je Martin Čech, který je zároveň profesionálním hasičem v Dačicích. „Vzhledem k tomu, že Studená leží na hlavní silnici první třídy, jednotka často zasahuje u dopravních nehod,“ uvedl Čech a doplnil, že kromě toho vyjíždí k nejrůznějším složitým zásahům, jakými jsou požáry, čerpání vody či likvidace živelných pohrom.

„V dnešní době nás nejvíce zaměstnávají rozmary počasí, mezi něž například patří i zásah, kdy při pořádání hasičského plesu odnesla vichřice Ema střechu z kulturního domu,“ řekl Čech a doplnil, že díky obětavosti členů SDH a provizorním opravám se ples podařilo uskutečnit.
Jak dále upřesnil, jednotka zasahuje ročně přibližně u 30 událostí, při kterých spolupracuje s jednotkami HZS Dačice, Jindřichův Hradec, ale také s profesionály v Telči na Vysočině.

Mezi největší zásahy patří požár rašeliny v Hrdlořezích, který byl v Jihočeském kraji dosud největší, požár bývalé školy v Heřmanči nebo kulturního domu v Zahrádkách.

Aktivní jsou studenští hasiči také mimo samotné zásahy. Družstva mužů, žen a dětí se účastní různých soutěží v rámci okresu. Družstvo mladých hasičů pod vedením Dany Jahodové několikrát postoupilo do krajského kola hry Plamen.

„Díky našim hasičům, kteří patří mezi nejaktivnější sdružení v obci, se každoročně podaří zorganizovat řada společenských akcí,“ pochválil Sbor starosta obce Josef Rod. Mezi nejvýznamnější patří tradiční pouťové posezení, hasičský ples či pomoc při pořádání dětského dne.

Autor: Miroslav Cihelka

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V pátek si pro bronzové, stříbrné a zlaté plakety přišli dárci krve z celého Hradecka.
17

Dárci krve v Hradci převzali plakety

Kroužkování ptactva. Ilustrační foto.

Z Třeboně za ptactvem kolem rybníků

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

V sobotu můžete na jahodobraní, poběží se i půlmaraton

Jindřichohradecko - Barokní slavnosti, pouťové zábavy, kino, koncerty. To vše vás čeká v sobotu na Jindřichohradecku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies