VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Suchdolští hasiči organizují nábor mladých

Suchdol nad Lužnicí - Sbor dobrovolných hasičů v Suchdole nad Lužnicí je známý především díky své zásahové jednotce, která jako první v našem regionu drží nepřetržitou pohotovost.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Ze života suchdolských hasičů. Foto: SDH Suchdol

Přesto v době našeho rozhovoru s jejím velitelem Václavem Hojkem nebyl nikdo z jejích členů v hasičské zbrojnici přítomný.

„Kluci jsou většinou ze Suchdola nebo jeho nejbližšího okolí, takže pohotovost drží doma,“ potvrdil Hojek a následně se pustil do představení Sboru.

Ten vznikl již v roce 1884, kdy se na výzvu k jeho založení přihlásilo 60 mužů. K vážnému omezení činnosti Sboru došlo v období obou největších konfliktů minulého století. V průběhu druhé světové války musel Sbor například úplně zastavit své spolkové aktivity a směl vyjíždět pouze k požárům. Plná činnost byla obnovena opět až 14. října 1945.

Členská základna sboru čítá v současné době 88 členů, z čehož je 16 žen a 9 dětí. Starostou je od roku 2000 Stanislav Šperlín, vedoucím mládeže Karel Trsek. Nejstarším členem je pak František Kropík, kterému je 88 let a 82letý Jan Hojek pracuje u hasičů již 63 let.

Velitelem zásahové jednotky, ve které je zařazeno 25 členů, z čehož jsou tři velitelé a šest strojníků, je Václav Hojek.

„V letošním roce naše jednotka vstoupila jako první v Jihočeském kraji do plného režimu JPO II, což znamená, že od 1. června drží v každou denní i noční hodinu pohotovost čtyři členové jednotky ve složení velitel, strojník a dva hasiči,“ řekl Hojek. Družstvo má za úkol zabezpečit výjezd do pěti minut od vyhlášení poplachu a zajistit spoluobčanům rychlejší pomoc.

Vytvoření této jednotky stálo spoustu času a úsilí, několik návštěv u kolegů hasičů, kde již nepřetržitý provoz funguje delší dobu. Celkem příprava na nepřetržitou pohotovost zabrala přibližně rok intenzivní přípravy.

„Velký důraz klademe na školení a praktický výcvik našich hasičů, ve kterém nacvičujeme praktické situace, se kterými se můžeme u zásahu setkat,“ uvedl dále Hojek a potvrdil, že také proto se může při zásazích na své hasiče stoprocentně spolehnout. A těch není málo. Každoročně zasahují u několika desítek případů. Například letos už mají na svém kontě okolo 70 výjezdů, včetně zásahů u dopravních nehod s vyproštěním osob, pro které jsou také předurčeni.

„To je specifický druh zásahu, který vyžaduje zvláštní přípravu i technické zabezpečení. U nehod se často setkáváme se zraněními, proto jsem velmi rád za skvělou spolupráci s lékaři suchdolské záchranky, kteří nás pravidelně školí v poskytování první pomoci,“ pochválil spolupráci Hojek.

Sbor však nežije pouze zásahovou jednotkou. Jeho členové se aktivně podílí na kulturních a vzdělávacích akcích ve městě, mezi které patří stavění a kácení májek, zájezdy pro své členy, exkurze zbrojnic kolegů z HZS. Pro širokou veřejnost a děti z místních a okolních škol a školek pořádají u příležitosti svátku sv. Floriána den otevřených dveří, ve spolupráci s městským úřadem dvakrát ročně pořádají sběr železného šrotu.

Mezi největší úspěchy práce členů Sboru dobrovolných hasičů řadí výstavbu nové hasičské zbrojnice v letech 1990 až 1993, kdy svépomocí postavili budovu o třech garážích, bytu, malé a velké společenské místnosti, skladu potřeb CO a sociálním zařízením.

Rovněž navázali spolupráci se svými kolegy z rakouského Brandu, který je partnerskou obcí Suchdola nad Lužnicí. Spočívá ve výcviku pro případ u společných zásahů u dopravních nehod na mezinárodní silnici spojující Prahu a Vídeň v oblasti hraničního přechodu Halámky. Naposledy se oba sbory setkali 3. října v Halámkách, kde proběhly oslavy ke 20. výročí otevření hranic. Přestože v Suchdole nemají žádného člena s titulem zasloužilého hasiče, o vynikající individuality tu rozhodně nouzi nemají.

„Za všechny bych jmenoval našeho dlouholetého starostu Zdeňka Ficala, který je stále aktivní a v současné době se stará o naši kroniku,“ uvedl velitel zásahové jednotky.

Další činností, kterou se členové Sboru zabývají, je výchova hasičské mládeže. Už od šedesátých let minulého století zde funguje kroužek mladých hasičů a s malou přestávkou pracuje dodnes. Družstvo mládeže se pravidelně každý rok účastní okresní soutěže hry Plamen, ve které obsazují přední příčky. Také letos pořádají nábor mladých hasičů, který se uskuteční 30. října od 16. hodin v hasičské zbrojnici.

Autor: Miroslav Cihelka

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení