VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Jarošově dobrovolní hasiči nevymřou

Jarošov nad Nežárkou - Sbor dobrovolných hasičů v obci nacházející se asi sedm kilometrů od Jindřichova Hradce byl založen již v roce 1886.

30.10.2009
SDÍLEJ:

Hasiči v Jarošově nad Nežárkou.Foto: archiv SDH

Obec má okolo 700 obyvatel a téměř každý devátý z nich je členem této dobrovolné organizace, čímž se řadí mezi největší v Jarošově.

V současné době má Sbor 79 členů. Jeho starostou je Ladislav Štěbeták a velitelem zásahové jednotky jeho syn Vladislav. K tomu je ještě nutné přičíst 25 mladých hasičů, které dlouhá léta vedou Zdeněk Vaněček a Vladislava Vacková. A právě na svůj dorost jsou v Jarošově patřičně hrdí. „S dětmi se v klubovně hasičské zbrojnice scházíme každé pondělí, kde je učíme, ale také prověřujeme jejich znalosti z požární ochrany,“ uvedl Zdeněk Vaněček. Podle jeho slov je výchova dětí nedílnou součástí jarošovského sboru.

„Práce s dětmi vyžaduje velké nadšení a specifický přístup, který oba vedoucí mládeže dokonale prokazují a v případě jejich odchodu bychom tuto ztrátu jen těžko nahrazovali,“ ocenil práci vedoucích mládeže velitel zásahové jednotky Vladislav Štěbeták, který odhadl, že z různých důvodů u dobrovolných hasičů zůstane do dospělosti asi jen jedna desetina dětí. „Ostatní se buď odstěhují, jdou do učení, práce ve Sboru je přestane zajímat a podobně. Důvodů je opravdu hodně,“ doplnil velitel, který zároveň zásahovou jednotku jarošovských hasičů představil. Ta má jedenáct příslušníků. Nejčastěji zasahují při požárech a povodních. Naposledy byli pozváni k hašení lokomotivy na nádraží v Jarošově nad Nežárkou. „Samotný zásah prováděli jindřichohradečtí profesionálové, ale i odborný výklad a ukázka jejich činnosti byly pro nás velkou školou,“ uvedl Štěbeták.

Ve výbavě zásahové jednotky nechybí plovoucí čerpadlo pro čerpání vody ze zatopených sklepů či ruční radiostanice pro dorozumívání v místě zásahu. „Z prostředků pro technické zásahy nám trochu chybí motorová pila. Prakticky každý rok pomáháme s odstraňováním spadlých stromů po vichřici a v takových případech používáme vlastní,“ řekl velitel jednotky a zároveň dodal, že ji už mají od obce přislíbenou. K základnímu technickému vybavení však patří stařičká Š-706 RTHP z roku 1969, která je dosud v perfektním stavu, a motorová stříkačka PPS- 12.

Vedle této techniky opečovávají také historickou stříkačku z roku 1900, kterou si sami zrenovovali, a koňskou stříkačku z roku 1930, jež rekonstrukcí v současné době prochází. K těmto historickým stříkačkám si pořídilo osm členů i dobové bílé uniformy, ve kterých se účastní různých hasičských akcí.

Tak jako řadu menších sborů, trápí i jarošovský otázka financí.

„Bohužel mě mrzí, že zejména ze strany státu není podpora tak velká, aby se tyto malé sbory mohly lépe rozvíjet a zdokonalovat,“ uvedl Vladislav Štěbeták a dodal, že by touto cestou chtěl poděkovat obecnímu úřadu za finanční a materiální pomoc. Nadstandardní vztahy s jarošovským obecním úřadem dokládá i hasičský prapor, který místním dobrovolníkům obec zakoupila v roce 2006 ke 120. výročí vzniku Sboru.
Na druhou stranu se dobrovolní hasiči každý rok zúčastňují řady brigád, jako jsou sběr železného šrotu, sázení a zalévání stromků a podobně.

„Získané peníze jdou do našeho rozpočtu, ze kterého financujeme drobné nákupy. Letos jsme například zakoupili zásahové přilby a rukavice,“ upřesnil Štěbeták.

Kromě brigádní činnosti se také podílí na společenském životě v obci a ochotně pomáhají všude tam, kde je to třeba.

Autor: Miroslav Cihelka

30.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hradečáky celý týden bavila nejrůznější hudební i jiná vystoupení.
24

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení