Nejstarším členem je Jan Kamiš starší, kterému je 89 let a u sboru je 66 let.

Okruh působnosti jednotky je široký, což dokládají zásahy v Třeboni, Staňově, Lomnici nad Lužnicí, Hrdlořezích na Třeboňsku, ale také v Buku, Dolní Pěně či Políkně u Jindřichova Hradce. Dobrovolní hasiči tak často spolupracují s jindřichohradeckými či třeboňskými profesionály.
„Při zásahu se chovají vždy odborně a zodpovědně,“ ocenil spolupráci se strážskými dobrovolníky velitel požární stanice v Jindřichově Hradci Petr Němeček.

Výchova dětí

Na otázku, co ho první napadne v souvislosti s místním Sborem však bez přemýšlení odpověděl: „Děti. Ve Stráži vyrůstá řada možných budoucích hasičů, což už se v současné době o mnoha sborech říci nedá,“ vysvětlil Němeček.

A dětí mají u Sboru dvacet dva. Vedoucí mládeže Petr Lukačovič a Vladimír Bubeníček je celoročně připravují pro práci u sboru a pro soutěže v požárním sportu.

„Naše dětská základna je v celorepublikových soutěžích na velice dobré úrovni,“ uvedl starosta Sboru Zdeněk Kropík. „Vloni naši jednotlivci v požárním sportu dorostu postoupili na Mistrovství České republiky v požárním sportu konaném v Trutnově. Naši mladí hasiči se v soutěžním roce 2008/2009 umístili v okresním kole hry Plamen na pěkném druhém místě,“ doplnil Kropík.

Schůzky mládeže se pravidelně konají každý čtvrtek v klubovně hasičské zbrojnice, kde se učí a prověřují jejich znalosti zkouškami odbornosti MH. Fyzická příprava na závody probíhá dle počasí buď venku nebo v pronajaté tělocvičně zdejší základní školy.

Práce pro město

Vzornou spolupráci s městským úřadem si pochvaluje i starostka města Věra Tomšová. „Hasiči zajišťují řadu kulturních a společenských akcí, například dětský maškarní karneval, masopustní zábavu, dětský den, pouťovou zábavu, mikulášskou besídku či vánoční trhy spojené s rozsvícením vánočního stromu. Také se zúčastnili brigády na záchranu stovky stromků kolem hlavní silnice a podobně,“ vypočítala aktivity dobrovolných hasičů Tomšová.

Nové velení

Od ledna letošního roku je novým starostou Zdeněk Kropík a velitelem výjezdové jednotky se stal Jaroslav Bronec.

„Výjezdovou jednotku tvoří patnáct členů. Při jejich činnosti klademe velký důraz na odbornou, zdravotní i fyzickou způsobilost,“ uvedl Bronec, který považuje za nejdůležitější, aby se ze zásahu vrátili všichni v pořádku.