Otázkou bylo, zda si Jihočeši budou věřit po zbabraných zápasech v předchozích dvou kolech, v nichž podlehl v Pelhřimově a doma Písku, i když předváděli solidní hokej. Proti Řisutům opravdu začal zakřiknutě a moc ze hry neměl. Před jindřichohradeckou brankou, jíž hájil budějovický Hynek Kůdela, už šestý brankář Vajgaru v této sezóně, se pořád něco dělo. Letošní premiéra mu vyšla, protože byla vítězná.

V úvodních minutách se musel hodně ohánět, aby domácí celek neprohrával více než jen 0:1. Kůdela byl mnohem jistější než ruský gólman Alexej Maslakov, brankář hostujících Buldoků. Ten se dlouho nudil, až při první vážnější situaci před sebou neměl šanci zasáhnout při dorážce Adama Popelky – 1:1. Vyrovnání zbavilo Vajgar ostychu, začal se více osmělovat a Maslakov už musel taky něco ukázat. Hlavně při šanci Martina Brabce hosty podržel.

Druhá třetina již přinesla vyrovnanou hru po celých dvacet minut. Iniciativnější byli domácí hokejisté a jejich aktivitu nezbrzdil ani inkasovaný gól na 1:2. Po něm totiž šli Buldoci do tří, když druhý trest obdržel Tobiáš Slavíček za najetí do Kůdely. Dvojnásobná početní výhoda mohla trvat 58 sekund, ale vyrovnáním ji po 21 vteřinách ukončil Brabec. Přesně dvě minuty nato už Vajgar vedl, když si při zakončení Vladimíra Zvoníka vybral slabší chvíli Maslakov. O čtyři a půl minuty jej šťastně překonal Martin Záhora a Řisuty za něho poslali do branky náhradu. Suplent Jan Škubal v druhém dějství již neinkasoval, ale naopak Buldoci vyrovnali. Branku na 4:4 vstřelil Vojtěch Šilhavý 38 sekund před druhou sirénou z přesilovky.

Třetí třetina přinesla jindřichohradeckému mužstvu radost. Mělo převahu, více šancí. První využil Brabec – 5:4. Pak Zvoník trefil břevno Škubalovy klece. Namísto zvýšení náskoku, přišlo vyrovnání Řisut, při němž se červenal Kůdela. Hosté vypadali, že by jim smír vyhovoval, avšak Vajgar chtěl vyhrát. Dřel, Škubala nenechal vydechnout.

Ohrozili jej Záhora, Brabec, Aleš Dvořák, až se zaslouženě dočkal v čase 57:32 min. Ota Lazorišák – 6:5. Středočeši o minutu později odvolali gólmana, hráli power-play. Dokonce dali gól, který ale neplatil, protože střelec fauloval. V následné přesilovce opět Lazorišák výhru hradeckého celku zpečetil.

Aleš Dvořák, trenér Vajgaru: „Hlavní je, že máme tři body. Nechali jsme se unést hrou v druhé třetině, když jsme vedli o dva góly. Snažili jsme se dát pátý, šestý gól, ale vznikla z toho panika, kterou soupeř využil k vyrovnání. Je to v našich hlavách, daň za nezkušenost, kdy si vypracujeme náskok, ovšem hrajeme jako blázni, takže o něj zase přicházíme. Naštěstí Řisuty pátou branku nedaly dříve než my. O našem vítězství rozhodla bojovnost a musím říct, že také štěstí, protože odražené puky, které v minulých zápasech šly k soupeři, tak tentokrát připutovaly k nám."

Jindřichohradecké hokejisty letos čeká ještě jeden duel, a to ve středu 30. prosince na ledě Havlíčkova Brodu, jemuž v tabulce patří jedenáctá příčka.

J. HRADEC – ŘISUTY 7:5 (1:1, 3:3, 3:1)
Branky a nahrávky: 12. Popelka (Bárta, Drda), 27. Brabec (Lazorišák, Voříšek), 29. Zvoník (Šesták, Popelka), 34. Záhora (Lazorišák, Bárta), 43. Brabec (Voříšek, Zvoník), 58. Lazorišák (Záhora, Dvořák), 60. Lazorišák (Záhora, Bárta) – 3. Brém, 25. Šilhavý (Raclavský), 34. Kos (Šilhavý), 40. Šilhavý (Kos), 51. Brém.
Rozhodčí: S. Mertl – J. Mertl, D. Horažďovský. Diváci: 322. Vyloučení: 4:10, navíc Kužel, Krpata a Záleský (všichni Řisuty) 10 min. osobní trest.
Využití: 2:1. Poměr střel: 21:30.
Vajgar: Kůdela – Jon, A. Dvořák, Pípal, Břečka, Tržil, Popelka, Koňařík – Brabec, Voříšek, Zvoník – Lazorišák, Záhora, Bárta – Drda, Fencl, Samohejl – Šesták.