VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Talentovaná hokejová mládež bude potřebovat podporu města i nadále

Jindřichův Hradec/ROZHOVOR - V závěru loňského roku dostal Klub ledního hokeje Vajgar v Jindřichově Hradci z městské kasy částku 400 tisíc korun na činnost mládeže.

27.1.2009
SDÍLEJ:

Hokejoví žáci Vajgaru při tréninku.Foto: Zdeněk Píša

Hokej je finančně náročný sport. I desetiletý hokejový žáček zaplatí ročně šest tisíc korun formou klubového příspěvku.

Na kolik korun ročně celkově přijde mládežnický hokej?
To je jedna z otázek, na které odpovídal výkonný ředitel Klubu ledního hokeje Vajgar František Dvořák.

"Na tuto činnost potřebujeme pro juniory a dorostence asi 1,6 milionu korun a na žáky 2,7 milionu. Je tedy několik možností, jak se k těmto penězům dostat. Jedním zdrojem jsou dotace od města, které dosud pokrývaly náklady na ledovou plochu," říká.

Každý sport má přirozenou skladbu nákladů. Ledové hřiště je drahé, na činnost nezbývalo. Dál má klub dotace od ministerstva školství. Jedná se o příspěvky na odměny trenérů, kdy mužstva dostávala body podle náročnosti soutěže a podle počtu bodů finance.


Čtyři sta tisíc určitě není málo. Na kolik korun ročně celkově přijde mládežnický hokej?
Na tuto činnost potřebujeme pro juniory a dorostence asi 1,6 milionu korun a na žáky 2,7 milionu. Je tedy několik možností, jak se k těmto penězům dostat. Jedním zdrojem jsou dotace od města, které dosud pokrývaly náklady na ledovou plochu. Každý sport má přirozenou skladbu nákladů. Ledové hřiště je drahé, na činnost nezbývalo. Dál máme dotace od ministerstva školství. Jedná se o příspěvky na odměny trenérů, kdy mužstva dostávala body podle náročnosti soutěže a podle počtu bodů finance.

Dalším zdrojem jsou prostředky od ČSTV, tedy od Sazky, což činí v podmínkách Jindřichova Hradce asi 100 tisíc korun ročně.
Pak jsou tu peníze od sponzorů a také roční členské příspěvky.
Přesto všechno částku zhruba 1,5 milionu korun dotovala akciová společnost KLH Vajgar, která spravuje mužstvo mužů, aby mládež mohla existovat.

Zmínil jste členské příspěvky. Právě ty ale podražily. Můžete říci na kolik?
Loni se příspěvky zvýšily z pěti tisíc na šest pro juniory a dorostence. Stejně platí nyní i žáci, a to místo původních tří tisíc šesti set korun. V Jindřichově Hradci jsou to nejvyšší klubové příspěvky a v jihočeských podmínkách je to pro mnoho rodin na hranici únosnosti. Hodně drahá je zejména doprava, kdy náklady rostou se vzdáleností, kam se na zápasy dojíždí.

Můžete přiblížit, na kolik dnes vyjde vybavení pro takového hokejového žáka?
Pokud začíná, tak musí mít základní vybavení, tedy brusle, hokejku, přilbu a rukavice, bez nichž se neobejde, což představuje částku zhruba kolem dvou tisíc korun.

Později, když začne hrát soutěže přípravek, potřebuje další výstroj jako třeba chrániče a podobně. Komplet pro hráče například ze 7. třídy vyjde na 12 až 15 tisíc korun a je třeba si uvědomit, že mu to nevydrží déle než dvě až tři sezony. Odráží se tady nejen kvalita, ale i fakt, že žáci rostou. Máme sice některé věci na zapůjčení, ale nelze uspokojit úplně všechny.

Jakou úlohu v současné době sehrávají ve sportu mládeže oficiální sportovní třídy. Existují ještě vůbec?
Pokud se týká přímo oblasti ledního hokeje, převládá zde tendence, že zařazování hráčů jednotlivých ročníků do sportovních tříd vybraných základních škol již není přímo nutností a podmínkou k tomu, aby například jednotlivá mužstva mohla startovat v nejvyšší domácí soutěži – žákovské lize.

Tento stav je přímou odezvou na celkový náhled ve společnosti, kdy si rodiče žáků přejí, aby jejich děti navštěvovaly například víceletá gymnázia, školy zaměřené jazykově či technicky. V takových případech, v těchto konkrétních rodinách, jde sport, v našem případě lední hokej, trochu stranou a přednost dostává vzdělávací proces.

Z toho důvodu souhlasil Český hokejový svaz s tím, že jedinou podmínkou při zařazování mužstev do soutěží budou celkové počty hráčů v jednotlivých ročnících. Nemusejí tudíž být již pouze v jedné třídě sportovní školy. Tato situace je však rozdílná v různých oblastech České republiky.

Autor: Jana Hýbková

27.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení