VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Chlumu oslavili 100. výročí narození Františka Hrubína

Chlum u Třeboně – Významné jubileum si připomněli v neděli v Chlumu u Třeboně. Oslavili 100. výročí narození básníka a spisovatele Františka Hrubína, který v Chlumu často pobýval a zdejší kraj i lidi si zamiloval.

31.8.2010
SDÍLEJ:

Vzpomínkový program vytvořil pro diváky herec Luděk Munzar společně s herci plzeňského divadla.Foto: Dagmar Raková

Na významné jubileum přijel herec Luděk Munzar, který básníka osobně znal

Chlum u Třeboně se pro něj stal inspirací pro tvorbu. Podle hry Srpnová neděle, která se odehrává u rybníku Hejtman, byl natočen také film.

Jedním z představitelů, který si ve filmu zahrál, byl herec Luděk Munzar, který se osobně s Františkem Hrubínem znal. U příležitosti oslav přijal pozvání do Chlumu u Třeboně a spolu s herci z plzeňského divadla uspořádali v kulturním domě vzpomínkový pořad.

„Pořad se skládal z natočených pásem z Chlumu, například křížové cesty nebo okolí rybníka Hejtman. Dále z vyprávění a ukázkami například z díla Romance pro křídlovku. Dále byly předvedeny ukázky ze starých novin, kam lidé dříve psali Františku Hrubínovi a on jim odpovídal,“ popsala vedoucí knihovny a informačního střediska Dagmar Raková.

Kulturní program oživily dále děti z prvních a druhých tříd Základní školy v Chlumu u Třeboně, které zahrály Hrubínovu pohádku O zvířátkách. Herec Luděk Munzar zavzpomínal na natáčení Srpnové neděle před 50. lety.

Dagmar Raková připravila k výročí narození básníka také výstavu, která byla k vidění po celý týden. „Výstava byla obohacená o dopisy s básníkem, získané od místních obyvatel, a korespondenci od básníkova syna Vítka,“ doplnila Dagmar Raková.

Život a dílo
František Hrubín se narodil 17.9. 1910, byl tvůrcem české milostné a přírodní lyriky, autorem veršů a pohádek pro děti, prozaikem, dramatikem i překladatelem. V roce 1939 se František Hrubín oženil a postupně se mu narodila dcera a syn, což ho mimo jiné inspirovalo k psaní veršů a próz pro děti. Z Hrubínovy iniciativy vznikl časopis pro nejmenší děti Mateřídouška a časopis o dětské literatuře Zlatý máj. V padesátých letech Hrubín často pobýval v Chlumu u Třeboně. Zdejší krajina se mu stala dalším zdrojem inspirace, zvlášť pro drama Srpnová neděle, podle kterého vznikl stejnojmenný film. Zemřel v roce 1971 v Českých Budějovicích.

Významné hosty přivítal také starosta městyse Jiří Hájek.

Jedním z důležitých hostů byla dcera Františka Hrubína Jitka Minaříková.

„Vzpomínkovou akci bych hodnotil kladně, kulturní sál byl plný. Přišli místní, kteří Františka Hrubína znali osobně, ale i rodiče s dětmi. Herec Luděk Munzar si za své vystoupení navíc nevzal žádný honorář. Pořad byl důstojný i pro dceru Františka Hrubína, které se moc líbil,“ zhodnotil oslavy výročí Františka Hrubína starosta Jiří Hájek.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

31.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení