VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dědicové Rožmberků, pánů z Hradce a Slavatů

Jindřichohradecko /AKTUALIZOVÁNO/ – Pro mnohé to bude překvapení, ale mezi současnou hlavou rodu hrabětem Karlem Evženem Černínem (*1956) a zakladatelem rodových větví Rožmberků Vítkem mladším z Blankenbergu stojí 19 členů rodu Rožmberků, dva z domu hradeckého, pět hrabat Slavatů a 10 členů hrabat Černínů.

17.8.2010 1
SDÍLEJ:

Evžen Alfons Černín s manželkou Josefínou na zámku v Chudenicích roku 1944 – smutná atmosféra snímku nenaznačuje, že oslavovali 25. výročí sňatku.Foto: archiv autora

Jeho dědeček Evžen Alfons Černín byl 30. majitelem jindřichohradeckého zámku v pořadí. Zámek nebyl nikdy prodán, vždy se dědil.

Významné postavení Černínů, jako dědiců odkazu Slavatů a pánů z Hradce roku 1706 potvrdil císař Karel VI., když udělil hraběti Františku Josefovi privilegium nazývat se „vladařem domu hradeckého a chudenického“. Podobný titul měli jen Rožmberkové, páni z Hradce, Slavatové, Lobkovicové, Albrecht z Valdštejna a Lichtenštejnové.

Z dalších členů rodu připomeňme hraběte Jana Rudolfa (1756 – 1845), který byl hudebním virtuózem a jeho učitelem byl např. i Wolfgang Amadeus Mozart. Jeho vnuka hraběte Jaromíra (1818 – 1908) připomíná ostrůvek v rybníku Vajgar u Jindřichova Hradce, který nechal v letech 1858 – 1860 vybudovat k 40. narozeninám své manželky Karolíny.

To se již ale blížil zánik jindřichohradecké větve Černínů, protože Jaromírovi synové Evžen (1851 – 1925) a František (1857 – 1932) zemřeli bezdětní. Oba bratři se proto před tím dohodli, že rodinný majetek přejde na jejich vzdáleného synovce Evžena Alfonse z vrchlabské větve rodu. Strýc František ho pak roku 1927 adoptoval.

Hrabě Evžen Alfons (1892 – 1955) se v říjnu 1919 oženil na zámku Hluboká s Josefínou, princeznou ze Schwarzenbergu (1895 – 1965), sestrou posledního hlubockého knížete JUDr. Adolfa Schwarzenberga. Evžen Alfons zlepšil hospodaření velkostatků (např. Jindřichův Hradec, Chudenice, Krásný Dvůr, Petrohrad) a splatil zděděné dluhy a současně udržel národnostní smír na smíšeném česko – německém území .
Během návštěvy mise lorda Runcimana v létě roku 1938 ho přijal na žádost vlády na zámku v Petrohradu, aby ho seznámil s postojem československé šlechty k německým požadavkům. Nacisté zde ale zorganizovali velkou demonstraci, kterou pak po válce přisuzovali mnozí Černínovi.

Za 2. světové války zůstal Evžen Alfons Černín s rodinou na zámku v Petrohradu – tedy na území Říše. Tím se de facto stal jejím občanem, ačkoliv o toto občanství nepožádal. Snažil se naopak zmenšit okleštění Jindřichova Hradce Říší, pomáhal lidem postiženým perzekucí a válečným zajatcům a umožnil na svém zámku v Jindřichově Hradci ukrýt zbraně. Jako podporovatel „fanatických Čechů“ se proto stal terčem udání ze strany Němců.

Zámek v Krásném Dvoře mu byl zabaven a dán do užívání říšskému ministrovi zahraničí Ribbetropovi. Nejstarší syn Karel Evžen musel narukovat do německé armády a padl již roku 1940 ve Francii. Členové vinořsko – dymokurské větve rodu byli za války vězněni a perzekuováni.
V květnu 1945 byl hrabě na zámku Petrohrad zatčen a půl roku vyslýchán v Praze na Ruzyni. Za jeho propuštění se zasazovalo mnoho lidí, a protože mu kolaborace nebyla prokázána, byl koncem roku propuštěn na svobodu. Jeho rodina mezitím musela odjet do Německa a setkal se s ní znovu v Rakousku, kde jeho potomci žijí dodnes.

Po roce 1990 požádal jeho syn Rudolf a vnuk Karel Evžen o restituci majetku. Hrabě Karel Evžen byl dosud úspěšný jen částečně, když získal pozemky po své babičce Josefíně u Velichova a Třeboně a mimosoudní dohodou zámek Lázeň u Chudenic.

Pavel Juřík

Výsledky posledního kola soutěže:
Ve třetím a posledním kole čtenářské soutěže Jindřichohradeckého deníku o knihy Dominií Pavla Juříka se včera mezi jedenácti čtenáři, kteří správně telefonicky odpověděli na otázky, štěstí při losování usmálo na Jiřího Štěpánka z Halámek. Gratulujeme! Knihy jsou k vyzvednutí v redakci.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKY:
1. Ve kterém století žil zakladatel rodu pánů z Hradce Jindřich I.?
2. Jak se jmenovala nejvýznamnější osobnost rodu pánů z Hradce v období husitských válek?
3. Ve kterém století byla zahájena přestavba gotického hradu v Jindřichově Hradci na renesanční zámek?
4. Jak se jmenoval poslední mužský potomek rodu Slavatů?
5. Kdo dal v polovině 18. století vystavět lovecký zámeček na Jemčině?
6. Co znamená „W“ v jindřichohradeckém městském znaku?
SPRÁVNÉ ODPOVĚDI:
1. Ve 13. století (1205 - 1237).
2. Menhart z Hradce.
3. V 16. století (ve 20. letech).
4. Jan Karel Jáchym.
5. Prokop Vojtěch Černín.
6. Jedná se o monogram krále Vladislava Jagellonského.

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Jižní Čechy – Krajské fotbalové I. třídy mužů odstartovaly novou sezonu předehrávkou 2. kola.

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Ostojkovice - Až od Třebětic, ze silnice spojující Jemnici s Dačicemi, byla vidět bělostná boží muka vsazená do krajiny poblíž Ostojkovic.

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení