VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den památek na Českobudějovicku

Českobudějovicko - Mezinárodní den památek a historických sídel nabídne i letos zájemcům pestrou podívanou.

18.4.2009
SDÍLEJ:

Bezmála 20 000 exponátů, z nichž je zhruba deset procent na prohlídkových trasách, má ve svých depozitářích Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Zámek Hluboká například zpřístupní sklepení s původními teplovzdušnými kotli, v Českých Budějovicích se zase otevře veřejnosti nově zrekonstruovaný měšťanský dům na náměstí. Mnohé památky budou přístupné zdarma.

„Pravidelně s vnoučaty někam vyrážíme. Buď jen po městě, nebo i někam dál na výlet,“ řekla k sobotnímu svátku památek Jaroslava Malířová z Českých Budějovic. „Jednak se dá ušetřit na vstupném a jednak se člověk dostane i tam, kam jindy není přístup,“ doplnila čtyřnásobná babička.

Historie oblíbeného Mezinárodního dne památek se začala psát v roce 1982. Tehdy UNESCO za den památek vyhlásilo 18. duben na návrh Mezinárodní rady pro památky a sídla. Na jihu Čech se tradičně zapojují do akce soukromé subjekty, památkáři, ale třeba i krajské město.

V Českých Budějovicích bude na sobotu připraveno několik novinek. „Mezi ně patří večerní prohlídka kostela Růžencové Panny Marie v Žižkově ulici, prohlídka nově opraveného domu na náměstí Přemysla Otakara II. nebo prohlídky historického centra města s průvodcem,“ uvedl k programu primátor Juraj Thoma. Veřejnost si bude moci prohlédnout například i kulturní památku – budovu Obchodní akademie v Husově třídě 1. Zpřístupněný nově opravený dům na náměstí Přemysla Otakara II. číslo 7 je v soukromém vlastnictví. Zajímavostí je, že při jeho kompletní rekonstrukci byly odhaleny a zrestaurovány malby na stěnách, hodnotný záklopový strop a kachlová kamna.

„Památkáři o domě píší, že je jedním z nejlépe zachovaných pozdně gotických domů ve městě. Obchodní akademie je podle odborníků architektonicky hodnotný objekt patřící k nejvýznamnějším stavbám na jihu Čech, odrážející přechod od historismu k secesi,“ doplnila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Program akce bude k dispozici v turistickém informačním centru v budově radnice, dále v jednotlivých památkách a na webových stránkách města. V radničním dvoře se vystřídají při vystoupeních Veliký ZUŠ BAND, seskupení ŽESTĚ DVĚSTĚ nebo Swingový orchestr Václava Hlaváče.

den památek

Květinový trh

Na oslavy dne památek myslí i Národní památkový ústav (NPÚ).

Vstup na prohlídkovou trasu zdarma nabídnou v sobotu a v neděli občanům Nových Hradů na zdejším hradě, který patří pod správu NPÚ. „V zámku Hluboká bude zdarma zpřístupněna za příznivého počasí zámecká věž,“ uvedla Hana Svobodová za jihočeské památkáře a dodala, že pro turisty se otevře zdarma i sklepení s původními teplovzdušnými kotli, které zajišťovaly vytápění zámku.

Bohatý program nabídne třeba i zámek v Třeboni. Kromě výstavy květin, nazvané Amarylis v zrcadle staletí, se v sobotu uskuteční květinový trh a připraven je i „Japonský den“ s ukázkami umění samurajů nebo japonského odívání. V neděli se například v třeboňském zámku uskuteční přehlídka svatebních šatů.

Autor: Edwin Otta

18.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Jindřichohradecká radnice. Ilustrační foto.

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení