VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dominia pánů z Hradce: Černínové v jižních Čechách

Jindřichohradecko /SOUTĚŽ/ - Černínové jsou jedním z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů. Rod se rozdělil do několika větví, z nich některé vymřely. Dosud žije větev hradecká, vinořsko – dymokurská a vrchlabská.

8.8.2010
SDÍLEJ:

Půvabný lovecký zámek Jemčina se postupně vzpamatovává z let devastace československou lidovou armádou.Foto: archiv autora

Historicky jsou Černínové (staročesky Czerninové) poprvé doloženi k roku 1193 a do historie se zapsali zejména od doby vlády Rudolfa II. Začněme Divišem Černínem (1565 – 1621), který vpustil 23. května 1618 jako purkrabí Pražského hradu vzbouřené zástupce českých stavů do české kanceláře, po které došlo k defenestraci královských místodržících. Pak lavíroval mezi stavy a císařskými a nakonec byl 21. června 1620 popraven na Staroměstském náměstí v Praze, jako jediný katolík mezi tzv. českými pány.

Jeho politicky úspěšnější nejmladší bratr Heřman (1576 - 1651) patřil mezi nejvýznamnější diplomaty a politiky první poloviny 17. století v českých zemích, ačkoliv začínal v chudých poměrech. V letech 1598 – 1599 se vypravil na cestu do Svaté země a v roce 1615 se mu jako císařskému vyslanci v Konstantinopoli podařilo uzavřít příměří s Turky na 20 let a k tomu navíc výhodnou obchodní smlouvu.

Za stavovského povstání stál na straně císaře a v bitvě na Bílé hoře bojoval jako jediný český pán v císařském vojsku. Po roce 1621 začal Heřman Černín výhodně kupovat majetek zabavený nekatolické šlechtě. I jeho dvorská kariéra se vyvíjela více než slibně a roku 1627 získal titul hraběte.

V roce 1637 koupil panství Kost a v roce 1639 založil tzv. černínský fideikomis, do kterého vložil panství a statky Petrohrad, Andělská Hora, Kost, Mělník, domy v Praze a další. Ve své závěti své dědice zavázal ukládat do rodové pokladny 3000 míšeňských kop ročně, jako rezervu na horší časy, která „…poklad celého našeho rodu slouti má“.

Hrabě Heřman Černín byl po celý svůj život člověkem plným síly, a proto i ve věku 68 let byl v květnu 1644 podruhé jmenován císařským vyslancem k tureckému sultánovi. Cestou hrabě onemocněl, ale sultán projevil přání osobně vidět příjezd křesťanského vyslance. Proto doprovod oblékl polomrtvého vyslance do slavnostního roucha a posadili ho do vozu, ve kterém triumfálně vjel do hlavního města Osmanské říše. Jeho mise nebyla jednoduchá, ale opět byl úspěšný. Hrabě Heřman Černín zemřel v požehnaném věku 75 let a byl pohřben v katedrále sv. Víta v Praze.

Veškerý svůj majetek odkázal svému prasynovci Humprechtovi Janovi Czernínovi (1628 - 1682), kterému pomohl „nastartovat“ kariéru u císařského dvora. V roce 1659 ho císař jmenoval vyslancem v Benátské republice, kde byl okouzlen krásou zdejších paláců a chrámů. Nakoupil zde také mnoho desítek obrazů od prvotřídních mistrů. V letech 1662 -1682 dal postavit Černínský palác v Praze na Hradčanech a lovecký zámek Humprecht u Sobotky.

Jeho nejstarší syn Heřman Jakub (1659 – 1710) byl v letech 1695 – 1698 vyslancem ve Varšavě a od roku 1704 nejvyšším pražským purkrabím. Sňatkem s Marií Josefou hraběnkou Slavatovou získal jindřichohradecké panství. Vrcholné období Černínů nastalo za jeho syna Františka Josefa (1696 - 1733), který investoval mnoho peněz do nových staveb a byl velkým milovníkem honů. Tuto vášeň zdědil i jeho syn Prokop Vojtěch (1726 - 1777), který v letech 1748 – 1753 dal v Jemčině postavit útulný lovecký zámeček, který se stal oblíbeným sídlem Černínů na dalších téměř 200 let. Zámek obklopila proslulá lovecká obora.

Pavel Juřík
autor knihy Dominia pánů z Hradce

Soutěž
Příští týden soutěž Jindřichohradeckého deníku vyvrcholí. Tentokrát budou ve hře rovnou dvě knihy Pavla Juříka, a to nejen Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů podepsaná autorem, ale i Jihočeská dominia. Zájem čtenářů ukázal, že otázky musí být velmi těžké, takže budou průřezová všemi uveřejěnými díly. Těšte se již za týden!
8.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení