VYBERTE SI REGION

Hrady a zámky již ometly pavučiny

Táborsko - Husitské muzeum v Táboře prožívá svou obnovu expozice i interiérů.

29.4.2009
SDÍLEJ:

Z vlastní iniciativy se tým ve složení Jakub Smrčka (vpředu), Josef Čechtický, Lenka Heřmánková, Pavla Kohelová a Radoslav Kacerovský chopil v sobotu sekyr, mačet a krumpáčů a vysekáním náletových dřevin zprůchodnili další kus křížové cesty. Foto: David Peltán

Cestovní kanceláře registrují nižší zájem o zahraniční dovolené. Lidé se podle nich budou více zdržovat v tuzemsku. To by mohlo nahrát místním památkám. V době krize by tak paradoxně mohly dosáhnout na lepší ekonomické výsledky.

Kolem i pěšky

Tábor oficiálně otevře dveře turistům příští sobotu, kdy na návštěvníky čeká od rána na Žižkově náměstí program.

Pěší i cykloturisté se vydají za pohádkou a květinami na rozhlednu Hýlačka, kde bude připravený program hlavně pro děti.

Kdo nezamíří na Hýlačku, může se vydat na desetikilometrový pochod s kaprem Jakubem, který je zavede do Chotovin, případně se do Chotovin vydat na kole přes okolní obce. Všechny trasy pak mohou mít jeden cíl: návštěvu místního zámku.

Náměstí ale neosiří na dlouho. Odpoledne se tu bude hrát i tancovat a na závěr je v programu koncert písničkáře Jaroslava Hutky.

S řinčením zbraní

Dobronický hrad odstartuje letošní sezonu již v pátek.
Od 10 hodin se každou celou hodinu můžete vydat na prohlídku hradu s průvodcem v dobovém kostýmu. Výklad doplní ukázky šermu a zbraní. Vyzkoušet si bude možné střelbu z historické kuše a hod bojovou sekerou.

Vstupné na akci pro dospělého je za 50 korun. Školáci, studující a důchodci zaplatí polovinu. V případě deště se akce nekoná.

Po prvním květnovém víkendu bude hrad otevřen o víkendech vždy od 10 hodin a od června bude provoz celotýdenní. Cena za prohlídku je 30 a 15 korun.

„Letos jsme rozšířili výstavu pohlednic a více je i historických zajímavostí. Jsme optimisté, a tak i letos očekáváme sezonu dobrou. Předpoklad ale je, že návštěvnost bude vyšší, protože lidé vědí, že se na hradě neustále pracuje a rozšiřuje se i nabídka služeb,“ věří správce hradu Miloslav Pinc.

Návštěva u Voka

Obdivovat sídlo Petra Voka bude sice možné až v červnu, ale už příští sobotu bude zámek veřejnosti přístupný, a to v rámci Křivonosky, neboli veterán rally. V zámeckém parku by mělo zaparkovat až 260 historických vozidel.

Prohlídková trasa soukromého zámku ukazuje stavební činnost Petra Voka, tvorbu rožmberských umělců a řemeslníků, jimiž se završuje česká renesance. Prohlídka začíná na prvním nádvoří zámku a trvá asi 50 minut. Dalšími skvosty, kterými se bechyňský zámek může blýsknout, jsou výstavy: středověká kachlová kamna - ukazuje dlouhodobou tradici kamnářství v jižních Čechách, myslivost a hospodářství v období renesance na bechyňském panství či výstava střelných a loveckých zbraní, starých rytin a fotografií.

Vstupné je 120 korun pro dospělé. Děti, studenti, senioři a lidi s postižením zaplatí 80 korun. Postiženým je správa hradu schopná zajistit transport během prohlídky na základě telefonické domluvy předem.
„Nově jsou k vidění nyní doopravené fresky na nádvoří zámku, další části nás ale ještě čekají. U zvířátek nám přibyly kozičky,“ prozradila z novinek Alice Suchanová z Panství Bechyně.

Bechyně ale nabízí i muzeum, které jinde nenajdete – muzeum turistiky. V květnu bude v provozu jen o víkendech, od června pojede provoz od úterý.

Na hrad i do vily

Od začátku dubna má otevřeno Historicko řemeslně vzdělávací centrum u hradu Šelmberk v Mladé Vožici.

„Myslím, že loňských šest a půl tisíce lidí svědčí o zájmu lidí,“ pochvaluje si návštěvnost Aleš Nový ze Sdružení Danar, které centrum u hradu provozuje.

V něm si návštěvníci mohou vyzkoušet i svou zručnost. Například při práci s kolovratem nebo výrobě papíru.
Zkušenost se starými řemesly, která již dávno zanikla, je možné získat v druhé polovině května při akci Na hradě a v podhradí aneb Dny dávno minulé.

Na návštěvníky navíc čeká dokončená hrnčířská pec i hotové pódium na letní scéně.

Během víkendů a svátků se hrad otevře od 10 do 18 hodin. Ve všední dny si lze prohlídku domluvit telefonicky. Vstupné na věž pro dospělé činí 20 korun a pro děti polovinu. Do venkovního areálu je vstup volný. V případě pořádání akcí se vstupné odvíjí od jejího charakteru.
Centrem zvýšeného zájmu se letos stane Sezimovo Ústí s opravenou Benešovou vilou.

Posoudit návrat prezidentova venkovského sídla k původní podobě, lze poslední květnový víkend od 10 do 17 hodin.

David Peltán, Pavlína Macelová

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasiči v ochranných oblecích zasahovali 9. ledna v Lázních Toušeň ve Středočeském kraji u výskytu ptačí chřipky.
12

V jižních Čechách je potvrzené druhé ohnisko ptačí chřipky

Maso, trofeje a zbraně nalezení při domovní prohlídce u dvou pytláků na Jindřichohradecku.
17

Upytlačené maso propadlo státu a skončilo v kafilerce

Jak být v práci 40 hodin týdně a nezbláznit se

Pracujete často deset hodin denně a přesto stále nestíháte? Pak si potřebujete lépe naplánovat pracovní den a využívat čas efektivněji. Za 40 hodin týdně byste měli pohodlně zvládnout náplň práce, pokud ji děláte správně. Jak na to, radí experti na efektivitu práce.

Nad Novořeckými splavy se chystá oprava hráze

Třeboň - Na Lužnici nad Novořeckými splavy chce Povodí Vltavy provést opravu poškozeného levého břehu. Třeboňští radní nyní tyto práce posvětili.

Kňažkem postřelený Jihočech půjde za mříže

Strakonice - Pavel Novotný ze Strakonic se vloupal do domu herce Milana Kňažka, ten ho postřelil. Novotnému hrozí tři až deset let vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies