VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarošov letos žije výročím Františka Pravdy

Jarošov nad Nežárkou – V Jarošově nad Nežárkou si letos připomínají dvousté výročí narození nekrasínského rodáka, po kterém je pojmenovaná místní knihovna.

16.5.2017
SDÍLEJ:

V jarošovské knihovně si vzpomínají na nekrasínského rodáka Františka Pravdu. Připomíná ho i výstava Podoby Pravdy.Foto: Milena Kodýmová

Tím, kdo se narodil 17. dubna roku 1817 v místní části Jarošova nad Nežárkou v Nekrasíně, byl Vojtěch Hlinka, který je ale známější pod svým literárním pseudonymem František Pravda.

Jak zmínila jarošovská knihovnice Milena Kodýmová, tento kněz, vychovatel a pedagog, buditel a vlastenec, hlavně však spisovatel a zakladatel žánru venkovské povídky byl ve druhé polovině 19. století velmi vážen a ctěn nejen svými známějšími vrstevníky jako byla například Božena Němcová, Karel Václav Rais, Jaroslav Vrchlický či Alois Jirásek, ale hlavně svými čtenáři na českém venkově. „V té době byl vskutku nejčtenějším národním autorem. Dvacáté století však na něj úplně zapomnělo,“ upozornila.

Milena Kodýmová vzpomíná, že když v Jarošově v roce 2004 při příležitosti 100. výročí Pravdova úmrtí tohoto zapomenutého rodáka znovu objevili, uspořádali během roku řadu úspěšných vzpomínkových akcí.

„Slíbili jsme si, že už jeho památku nenecháme znovu zapadnout. Tento slib se nám daří celých těch 13 let plnit,“ vyzdvihla s tím, že kromě jiného nese od roku 2007 jeho jméno i jarošovská knihovna, která je garantem veškerých akcí, jež se na Pravdovu počest konají.

Nejinak je tomu i letos, v roce 200. výročí jeho narození. „Je to pro nás významná příležitost připomínat si jeho jméno v podstatě celý rok,“ zmínila knihovnice. S osobností tohoto rodáka jsou seznamovány školní děti při pravidelném měsíčním setkávání nad knihami. V dubnu se konala zádušní mše v jarošovském kostele sv. Prokopa a v knihovně byla zahájena výstava dokumentů nazvaná Podoby Pravdy, která potrvá až do 7. října a je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny. Součástí kulturního programu při vernisáži bylo odhalení busty Františka Pravdy, kterou podle grafického návrhu Vlastimila Soboty vytvořily pracovnice dílny Jarošovská keramika, a také pásmo scénického čtení z díla Františka Pravdy a současných textů proložené vhodně přizpůsobenými písničkami v podání některých členů a členek dramatického kroužku, Jarošovské krojové družiny a Klubu čilých seniorů. „Jejich vystoupení odměnila zcela zaplněná knihovna velkým potleskem,“ podotkla Milena Kodýmová.

Zároveň byla zahájena i vytrvalostní soutěž pro veřejnost v káče, která potrvá až do podzimu. „Zatočit si káčou může přijít kdokoli, kdo bude mít chuť v době, kdy je knihovna otevřena, což je každý všední den v podvečer. Ten, kdo v součtu natočí nejvíc, získá cenu pro vítěze – hru Jarošovská káča, kterou zhotovil a k tomuto účelu daroval pan Vlastimil Lukš starší. Tato hra má připomenout Pravdovu zálibu hrát kuželky,“ objasnila pravidla i souvislost s rodákem knihovnice.

V Jarošově ale chystají i další akce. V květnu přijedou na návštěvu děti ze základní školy v Hrádku u Sušice, kde František Pravda strávil podstatnou část svého života. Jarošovské děti jim pak oplatí návštěvu v září. Na červen se pro zájemce připravuje procházka Jindřichovým Hradcem, neboť František Pravda v letech 1830 až 1836 tam jako student gymnázia pobýval. Zajímavými místy, která se k jeho pobytu vztahují, provede zájemce Anna Brabcová. V červenci se Jarošovští vydají na tradiční pouťovou vycházku, která je letos zavede do Pravdova rodiště Nekrasína. V srpnu se rozjedou po jeho stopách i do Žďáru nad Sázavou, zastaví se také v Polné a na Zelené Hoře. V říjnu pak vyvrcholí vzpomínka na Františka Pravdu v knihovně křtem druhého, doplněného vydání publikace Anny Brabcové Z Nekrasína do Hrádku, která mapuje jeho dlouhou a úspěšnou životní cestu. „Věříme, že všechny připravované akce najdou své účastníky a povědomí o této významné osobnosti 19. století se nám podaří i nadále udržovat. František Pravda si to určitě zaslouží,“ míní Milena Kodýmová.

Autor: Petra Lejtnarová

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závod kol (ilustrační foto).

Desátá Vlasenice měla přes tři sta účastníků

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

V Třeboni přivítali nové občánky

Na Otíně vznikne chodník, upraví se točna

Jindřichův Hradec – O něco snazší nastupování do autobusů MHD budou mít od listopadu obyvatelé Otína.

Vandal poškodil fotoobrazy Jadrana Šetlíka v prachatické galerii

Prachatice (VIDEO) - Po vandalovi, který poškodil díla Jadrana Šetlíka, vystavené v Galerii Dolní brána v Prachaticích, pátrá policie.

Křehká krása na výstavě Skleněné rozhovory

Jindřichův Hradec – Výrobky ze skla mohou od pátku obdivovat návštěvníci Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci díky výstavě Skleněné rozhovory.

Nabídka ze Sparty přišla, potvrdil Vozábal

České Budějovice – Jak Deník už před časem své čtenáře informoval, generální manažer Dynama Martin Vozábal dostal nabídku na působení v managementu Sparty Praha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení