V muzeu se však diváci navíc seznámí s tvůrci filmu. „Připravili jsme besedu s vedoucím Českého centra ministerstva zahraničních věcí v Římě, jindřichohradeckým rodákem, Miloslavem Hirschem, který dostal nápad, jak představit české betlémy a režisérem Petrem Kaňkou,“ vysvětlil ředitel muzea Jaroslav Pikal.

Krátký film představí město a Krýzovy jesličky, ale například také historický Třebechovický betlém. Ve filmu jsou podle slov Jaroslava Pikala zahrnuty také novodobé betlémy ze Šumavy.

Zpestřením večera bude vyhlášení vítěze návštěvnické soutěže. „Muzeum zde také dostane nový exponát, kterým je asi dva metry vysoký deskový betlém, od mladého jindřichohradeckého amatérského řezbáře Romana Galka,“ doplnil Pikal.

Tento betlém letos získal druhou cenu v pátém ročníku betlemářské soutěže O nožík Tomáše Krýzy. Film, který doprovodili slovem herečka Valerie Zavadská a Miroslav Táborký, bude také v prodeji na DVD přímo v muzeu.

Papež dostal betlém ze Šumavy

Již několik let obdivují i návštěvníci Šumavy mechanický betlém, jehož figurky se hýbají. Zhotovili jej řezbáři Pavel Svoboda ze Sušice a Karel Tittl z Horské Kvildy a vidět jej mohou lidé po celý rok v Muzeu Šumavy v Sušici.

Také o autorech tohoto šumavského betlému bude sváteční pořad nazvaný České mechanické betlémy, který vysílá ČT 1 přímo na Štědrý den 24. prosince od 14:05 hodin.

„Autoři pořadu za námi přijeli i proto, že jsme jediní žijící řezbáři, kteří mechanický betlém zachycený v televizním pořadu vyrobili,“ prozrazuje dvaačtyřicetiletý Pavel Svoboda ze Sušice.

„Česko–italská nadace, která dokumentární film natáčela, nás pak oslovila se zajímavou zakázkou,“ pokračuje Pavel Svoboda.

„Nabídli nám, zda bychom nechtěli udělat dřevěný šumavský betlém pro nového papeže Benedikta XVI. do Vatikánu.“

Samozřejmě, že taková nabídka se neodmítá, i když je třeba zadarmo.
„Jsem věřící, a byla to pro mě čest,“ prozrazuje Pavel Svoboda. Jenže času nebylo nazbyt, a tak se museli oba řezbáři rozhodnout, co udělat.

„Protože šumavské postavičky jsou náročné, rozhodli jsme se, že vyřežeme figurky ve stylu koledníků z východu,“ pokračuje Pavel Svoboda, který vyrobil třicet postaviček z lipového dřeva.

Jedna figurka mu trvala asi 24 hodin. Za tu dobu ji pečlivý autor vyřeže a vybarví do konečné podoby.

Do Vatikánu nejeli

„Na slavnostní předání našeho betlému papeži Benediktu XVI. jsme 17. prosince byli do Vatikánu oba pozvaní,“ pokračuje Svoboda. „Bohužel ze zdravotních důvodů jsem se slávy nemohl zúčastnit.“

Do Vatikánu se nevypravil ani kolega Karel Tittl, který vyráběl skříň, jeskyni a další doplňky betlému.

Jeho vonící dílnu znají zvláště běžkaři, kteří vyrážejí z Kvildy směrem na Horskou Kvildu. Trasa vede přímo kolem jeho řezbářské dílny.

Prokřehlí lyžaři si zde i letos během zimní sezony mohou odpočinout a zakoupit výrobky od šikovného autora, který vyráběl betlém pro papeže.

Radek Gális