VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nálezy z hlubin Masarykova náměstí jsou ode dneška k vidění v kapli muzea

Jindřichův Hradec/ Dnes odpoledne bude vernisáží v 16 hodin zahájena v Muzeu Jindřichohradecka výstava s názvem z Hlubin minulosti, která veřejnost seznámí s dosavadními výsledky archeologického výzkumu, který se loni uskutečnil na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci.

16.8.2007
SDÍLEJ:

Na padesát hliněných nádob, nalezených loni v archeologické sondě na Masarykově náměstí bude ode dneška až do 21. října k vidění v Muzeu Jindřichohradecka. Na snímku je při instalaci spoluautor výstavy Jakub Valášek.Foto: Deník/ Jana Hýbková

Výsledky archeologického výzkumu z loňského roku přinesly mnohá překvapivá zjištění.

Pražská brána

„V rámci přípravy výstavy docházelo k postupnému dlouhodobému zpracování archeologických nálezů. Pro Hradečáky budou asi nejzajímavější informace o Pražské, někdy též uváděné Staroměstské bráně,“ představuje zajímavosti výstavy její kurátor, archeolog muzea Vladislav Burian.
Podle jeho slov jsou prokázány informace, že v daném místě stávala brána, předbraní se střílnami, most se dvěma oblouky a barbakán, což bývalo předsunuté opevnění. Pravděpodobnou podobu brány v období gotiky budou moci návštěvníci výstavy vidět v 3D projekci.

Odpadní jáma?

Pro nejširší veřejnost mohou být zajímavé vystavené exponáty pocházející ze sondy na Masarykově náměstí. „Odborné analýzy, které jsme získali před několika dny, i k našemu údivu prokázaly, že se nejednalo o klasickou odpadní jímku, tedy vlastně smetiště, ale o jámu fekální.
Po konzultaci nálezů z jímky se Špičkovým archeologem na středověké období – Rudolfem Krajícem z Tábora můžeme prohlásit, že v souboru zhruba padesáti hliněných nádob je několik unikátních artefaktů, například pohár se čtyřmi laloky,“ uvedl Burian.
Z jámy mimo jiné také pocházejí skleněné poháry s perleťovými nálepy, soustružené dřevěné mísy a zcela unikátní fragment soustruženého dřevěného poháru na nožce, který je jedním ze dvou dosud známých v naší republice. K nalezeným zajímavostem patří například také dlouhé kosti, které byly upraveny jako skluznice sání.

Doba husitská

Dodává, že pro výzkum je však zcela zásadní fakt, že se podařilo původní dataci objektu, tedy jámy, posunout do staršího horizontu než se předpokládalo, a to do období předhusitského a husitského.
Pro zájemce bude v kapli sv. Víta v budově muzea na Balbínově náměstí výstava k vidění až do 21. října.

16.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

Dačice – Nejen se zkušenými mistry, ale také s mladými tovaryši černého řemesla se budou moci setkat návštěvníci Dačic, a to v rámci letošního ročníku Kovářských dnů, který začíná v pondělí.

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení