VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda seznámila s dílem Jana Zrzavého

JINDŘICHŮV HRADEC - Mezi akce pořádané v rámci Týdne knihoven zařadila Městská knihovna v Jindřichově Hradci také besedy s autorkou dvou knih o významném českém malíři Janu Zrzavém Jitkou Měřinskou.

8.10.2007
SDÍLEJ:

VýstavaFoto: Deník/ Josef Böhm

„Osobně jsem se s Janem Zrzavým setkala pouze jednou a jen tak letmo. Jeho dílo mám však velice ráda. Navštívila jsem takřka všechny jeho výstavy, které se u nás konaly,“ řekla přednášející Jitka Měřinská. Jedna z autorčiných knih se jmenuje Janu Zrzavému s láskou a v devíti kapitolách zde na výtvarníka vzpomínají jeho příbuzní a přátelé. Druhá kniha nese svůj obsah již na titulní stránce, Z ilustrační tvorby Jana Zrzavého. Obě knihy vydala Společnost Jana Zrzavého.
„K ilustrační tvorbě přivedl malíře nakladatel Otakar Štorch – Marien. Ten kolem sebe soustředil nejen nejvýznačnější literáty, jako například Vítězslava Nezvala, Viléma Závadu, Jaroslava Seiferta, ale také vynikající výtvarníky té doby. Byli mezi nimi Jan Zrzavý, František Muzika, Josef Šíma, Emil Filla, Toyen a mnoho dalších,“ informovala Měřinská.
Právě Štorch – Marien, kterému se za pouhých 15 let existence jeho vydavatelství Aventinum podařilo vydat víc než 700 titulů o Janu Zrzavém řekl: „Je to kouzelník, který umí namalovat duši.“ Knihy vydané v Aventinu musely mít vždy vysokou literární, ale i výtvarnou hodnotu.
„Otec Jana Zrzavého byl řídící učitel v Okrouhlici a Janovu zájmu o malířství příliš nepřál. Chtěl, aby všechny jeho děti byly dobře zajištěny. Jan byl poslán studovat na obchodní akademii,“ řekla Jitka Měřinská.
Z matčiny strany byli ale v příbuzenstvu výtvarníci a také Jan za nějaký čas dosáhl svého a stal se malířem. Mezi jeho velké přátele patřil Bohumil Kubišta a místem, kam se často vracel, byl Krucemburk a další místa Vysočiny. Náměty čerpal i ze svých cest po Evropě.
„ Od třicátých let spolupracoval Jan Zrzavý s Národním divadlem a vytvořil mnoho scénografických návrhů. Ke konci svého tvůrčího období se vrací ke krajinomalbě a náboženským motivům. Podle svého přání je Jan Zrzavý pochován v Krucemburku,“ dodala na závěr Měřinská.

8.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Ilustrační foto

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Kabelky a knížky sbíráme až do konce prázdnin

Jindřichohradecko – Na sedmi sběrných místech stále čekáme na vaše dary do Kabelkového veletrhu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení