VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kateřina Šollarová: Chtěli jsme si jen vyplnit volný čas

České Velenice - Nový film Stín léta amatérských tvůrců z Českých Velenic zaplnil koncem února celé hlediště českovelenického kina. Vstupenky na jeho další promítání, které se uskuteční příští týden ve čtvrtek, už jsou opět téměř vyprodané.

26.3.2009 1
SDÍLEJ:

Stín léta amatérských tvůrců z Českých Velenic zaplnil koncem února celé hlediště českovelenického kina. Foto: archiv K. Šollarové

Režisérkou a autorkou scénáře, hudby a kostýmů je Kateřina Šollarová, která v rozhovoru pro Deník poodhalila zákulisí filmu.

Začátkem března jste se s filmem Stín léta zúčastnili mezinárodního festivalu amatérských filmů Mladá kamera v Uničově, co to pro vás znamená?
Znamená to pro nás hodně, protože posláním filmu do soutěže jsem nic nesledovala, jen jsem to zkusila. Náš film nebyl bohužel zařazen v soutěžní projekci, přesto byl vybrán ze 67 poslaných filmů mezi 36, které se tam promítaly, ale v nesoutěžní sekci. Festival Mladá kamera pro nás bude určitě přínosem, protože v jeho rámci probíhaly po celé dva dny různé semináře a sezení na téma amatérský film. Do jiných soutěží jsme ho neposílali, protože je problémem délka filmu, která se vyšplhala na 1 hodinu 6 minut a 30 vteřin. To je v podstatě dvojnásobek požadované délky ve většině soutěží.

Chystáte nějaký nový projekt, kde byste využili své zkušenosti?
Mám v hlavě hodně nápadů, ale nechci to zakřiknout. O tomto filmu se také hodně dlouho nevědělo. Každopádně bych v dalším projektu chtěla využít své schopnosti v oblasti hudby. Jsem především zpěvačka a textařka a společně s Jakubem Šimkem, se kterým jsem pracovala na Stínu léta jsme se hodně zaměřili na technické zpracování, tedy střih, zvuk, zajímavé záběry. Pevně věřím, že právě Jakub, na kterého jsem se mohla během natáčení na sto procent spolehnout, se mnou půjde do dalšího projektu.

Váš film byl nízkonákladový, ale jak jste na něj získali prostředky? Měli jste něčí finanční podporu?
Náš hlavní sponzor byla firma OASY home video. Věnuje se točení svateb, oslav, maturitních plesů a podobně. Poskytla nám technické zázemí, kamery, fotoaparáty, zvukovou techniku a v neposlední řadě se postarala o kompletní propagaci. Pohonné hmoty, kolem sto litrů, oblečení, kosmetiku, kamerový jeřáb, jehož výrobcem je právě Jakub Šimko, kamerové rameno a další, to vše jsme si hradili sami.

Jak vznikl nápad natočit film a kolik lidí bylo do projektu zapojených?
S nápadem přišel jeden z našich členů party Michal Jeřábek a já s Jakubem jsme se ho chytili. Námět nechal Jakub na mě. Postavy jsem vytvářela podle lidí v partě, jak je znám a do jakých rolí by se hodili. Zapojilo se všech patnáct členů, ve věkovém rozmezí od 16ti do 34 let. Ve filmu hraje celkem dvanáct osob a několik komparsistů z řad našich rodinných příslušníků. Ostatní členové party pomáhali v zákulisí natáčení. Scénář vznikal od února do května 2008, v červnu jsme začali točit a skončili jsme na konci října. Natočili jsme zhruba čtrnáct hodin záznamu za dvacet dní, a to většinou o víkendech.

Kde všude natáčení probíhalo a jak dlouho konečné zpracování trvalo?
Interiéry byly v Českých Velenicích, kde přístup do svých příbytků umožnili převážně sami herci, nebo opět rodinní příslušníci. Pro exteriéry jsme použili krásnou přírodu v okolí Lužnice, přesněji obec Kosky nedaleko Chlumu u Třeboně. Studiové práce - střih, zvuk, postsynchrony - trvaly přibližně pět měsíců. Samotný film podbarvuje jedenáct originálních hudebních skladeb.

Co bylo námětem scénáře a na jaký popud vznikal?
Zrada, nenávist, láska, vražda – takové to otřepané, ale asi pořád atraktivní, téma, prostě kriminálka. Chtěli jsme prostě vyplnit náš volný čas něčím, co v našem městečku ještě nikdo neudělal.

Autor: Stanislava Koblihová

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pouťový víkend.

Lomnice ožije pouťovým veselím a folklorem

Ilustrační foto

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu se v jindřichohradecké porodnici narodili:

Sobota bude v Suchdole patřit fotbalu

Suchdol nad Lužnicí - Velký fotbalový den čeká v sobotu Suchdol nad Lužnicí. Místní Sokol totiž na svém hřišti pořádá turnaj dětí, tradiční exhibiční mač a také hudební zábavu pod širým nebem.

Ostrůvek pomůže přebíhajícím lidem

Jindřichův Hradec - Problémy nepozorných chodců na vajgarské křižovatce u obchodních domů bude řešit ostrůvek.

Snížení odměn v nemocnicích je tutovka

České Budějovice - Ročně kraj ušetří 24 miliony korun. Vysoké odměny vedení společnosti Jihočeské nemocnice jsou již minulostí, za níž včera zavřeli dveře zastupitelé Jihočeské kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies