VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květa Pilná: Zkoušky se sborem mi dávají energii

Jindřichův Hradec – Roku 2006 byl na Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci založen pěvecký sbor, který měl v té době 8 členů, dívek.

14.6.2010
SDÍLEJ:

Školní pěvecký soubor Zanoty doprovodí také páteční Den otevřených dveří (10 a 13 hodin), kdy se jindřichohradecké gymnázium oficiálně pochlubí veřejnosti novou půdní vestavbou, která kromě učeben skýtá třeba i divadelní či koncertní sál .Foto: archiv sboru

V dalším roce se ale jejich počet zvýšil asi na 20 a tradice sborového zpěvu na gymnáziu tak byla obnovena. Sbormistryní je od začátku Květa Pilná, která sama ještě působí v dalších kapelách.

„Zpívám ve dvou kapelách, ve sboru bohužel ne, ale jsem ráda, že má Jindřichův Hradec sbor, který má pro dospělé zpěváky dveře otevřené,“ uvedla.

Stále se učím

„Nikdy předtím jsem sbor nevedla, z této funkce jsem měla obavy a stále se učím,“ říká Květa Pilná. Ta od letošního roku jezdí například na setkání sbormistrů a v létě se s nimi chystá na týdenní kurz. „Často si také při interpretaci skladeb nechám poradit od mých pozorných sboristů,“ pokračuje.

V současné době má sbor Zanoty 30 členů, 5 chlapců a 25 dívek. „Vítám každého nadšeného zpěváka a z prvních ročníků se zatím vždy někdo takový přihlásil. Často bývá ve školních sborech nedostatek chlapců, jsem proto ráda, že dva maturanty z minulého roku nahradili studenti, kteří snad nějaký ten rok vydrží,“ hodnotí Pilná. Dalším problémem školních sborů bývá odchod zkušených „tahounů“ ze školy, první velký odliv maturantů čeká sbor příští rok a bude po nich, jak říká sbormistryně, určitě smutno.

Sbor Zanoty

„Název jsme vymýšleli tak dlouho, že nakonec vznikl tak trochu pod tlakem na podzimním soustředění roku 2008. Byl vybrán z mnoha názvů, které byly během soustředění navrhovány, a myslím, že jsme s ním spokojeni a hodí se k nám,“ sdělila Květa Pilná.

Zkoušky sboru se konají jednou týdně, v pátek, a alespoň jednou za rok jezdí na vícedenní soustředění. „Většinou pak vystupujeme v Jindřichově Hradci na akcích gymnázia, minulý rok jsme zpívali v Brně a Kremsu v rámci sportovního festivalu, kterého se účastnila naše škola,“ uvedla Pilná. Jejich repertoár představují především spirituály, úpravy lidových písní, písně populární a jazzové. „V příštím roce bychom náš repertoár rádi rozšířili o skladby Adama Michny z Otradovic, které nám bohužel zatím chybí,“ prozradila Pilná.

K největším zážitkům sboru Zanoty patřilo setkání se skupinou Hradišťan na Vánočním vyzvánění 2009, a jak říkají, jsou moc rádi za pozvání na tento koncert od skupiny Jen tak tak. „Vážíme si velmi společného vystupování se sborem Smetana, s Jindřichohradeckým symfonickým orchestrem a sborem Festivia Chorus. Pro mě osobně je nezapomenutelné první provedení kantáty Otvírání studánek Bohuslava Martinů, kterou zpívaly jen některé sboristky za doprovodu členů Jindřichohradeckého komorního orchestru,“ informuje Pilná.

Prostě mě to baví

„Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak časově náročné je pro mě řízení sboru. Někdy je náročné najít dostatek energie v pátek odpoledne, ale musím říct, že mi v tomto školním roce zkoušky se sborem spíš energii dodávají a mám z nich radost. Stává se, že do noci brouzdám po internetu a hledám nové noty, nebo nové skladby, ale rozhodně to není nic nepříjemného, naopak. Prostě mě to baví,“ přiznává.

Květa si naopak ráda odpočine při poslechu hudby kvalitní, originální, nové i staré. Má oblíbenou hudbu na zimu, na léto, ale také má několik celoročních stálic.

„Abych alespoň někoho jmenovala, tak je to Zuzana Navarová, Nina Simone, Jamie Cullum, Hana Hegerová, Björk, Dan Bárta, Joni Mitchell, Iva Bittová … a samozřejmě klasika, mám pocit, že ji mám ráda čím dál víc,“ prozradila. Hodně poslouchá stanici ČR3 Vltava.

„Doporučuji ji všem studentům, ale ti už jen kroutí nechápavě hlavou, když o tom začnu mluvit,“ dodává Květa Pilná.

Lucie Schmiedová

14.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
49

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se naposledy na Jindřichohradecku rozloučili:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení