VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rožmberský řád lebky v Třeboni

Třeboň - Zajímavým fragmentem kachlových renesančních kamen na prohlídkové trase třeboňského zámku jsou lebky, které připomínají takzvaný Rožmberský řád lebky. Jedná se o jeden z mála řádů, které vznikly a působily v zemích Koruny české.

5.5.2011
SDÍLEJ:

Zajímavým fragmentem kachlových renesančních kamen na prohlídkové trase třeboňského zámku jsou lebky, které připomínají takzvaný Rožmberský řád lebky. Jedná se o jeden z mála řádů, které vznikly a působily v zemích Koruny české. Foto: Deník/Václav Pancer

Řád založil český velmož Petr Vok z Rožmberka a určil mu hesla Memento mori (pamatuj na smrt) a Cogita aeternitatem (rozjímej o věčnosti). Odznakem řádu byla zlatá lebka vážící 27 g, jak je vidět i na Rožmberkově úmrtní medaili.Rytíři i dámy řádu měli meditovat nad "tajemstvími Boha a přírody" a jejich heslem bylo Memento mori (pamatuj na smrt). Symbolem řádu byla stříbrná lebka na zlaté, černě emailované smyčce s heslem Memento mori. Rytíři nosili na levé ruce prsten s lebkou. Vstupem do manželství se novomanželka rytíře stala řádovou dámou."Za povšimnutí stojí i fakt, že kachlová kamna s lebkami stojí hned vedle pokoje, kde skonal 6. listopadu 1611 ve věku 72 let poslední člen šlechtického rodu Rožmberků a zakladatel řádu Petr Vok z Rožmberka," připomíná zámecký kastelán Pavel Hofman (na snímku). Letošní rok se nese v duchu Rožmberského roku 2011, aby byla připomenuta sláva proslulého rodu. Úmrtím Petra Voka, posledního mužského potomka tohoto rodu, skončilo téměř čtyřsetleté rožmberské panování v jižních Čechách a v roce 2011 uplynou čtyři století od této významné události.

5.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení