VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loutkáři u Světa nechtějí hrát v divadle

Třeboň– Členové třeboňského loutkového divadla zatím stále nemají jasno, kde budou mít stálé zázemí.

5.3.2010
SDÍLEJ:

Výstava loutek v historickém domě v Březanově ulici v Třeboni. Foto: Deník/ Stanislava Koblihová, Zdeněk Píša

Žádají proto vedení města, aby mohli pro svou činnost využívat Výstavní sál Pod věží. Prostory Divadla Josefa Kajetána Tyla, kam se vloni provizorně loutkáři přestěhovali poté, co dostali výpověď z fary, jim nevyhovují a navíc jsou drahé.

Vysoké náklady

„Za zkoušku v divadle jsme platili 1650 korun bez topení v létě a přes zimu 2550 korun. Za představení v létě 3050 korun a v zimě 5750 korun. Od města jsme sice dostali na činnost příspěvek ve výši 40 tisíc korun, ale na zaplacení nájmu podle počtu zkoušek a představení bychom potřebovali až 190 tisíc korun,“ vysvětlil principál loutkového divadla Augustin Kotil. Proto prý letos v divadle hrát nebudou. Budou však hrát v létě venku na nádvoří zámku a pozvání dostali i z dalších měst a vesnic. Ve výstavním sále mají v současné době uskladněné rekvizity, loutky a kulisy, protože v divadle pokračují stavební úpravy hereckých šaten a zázemí pro rekvizity.

„Řešením, které městu navrhujeme, by bylo přesměrování výstavních prostor do Domu Štěpánka Netolického, kde dřív byla obřadní síň, která je od loňského října v areálu bývalých kasáren a tedy současného městského úřadu,“ doplnil Augustin Kotil.

Kam s ním

Loutkové divadlo má v Třeboni tradici od roku 1924, kterou v posledních letech členové Spolku loutkového divadla, kterých je 25, přivedli opět k životu. Bohužel v loňském roce ztratili zázemí, které měli v podobě stálého loutkového divadla od padesátých let v prostorách třeboňské fary. Tam je však od loňska zimní kaple římskokatolické farnosti. V době, kdy se museli loutkáři vystěhovat, měli vyhlídku na ideální prostory pro svou činnost, a to ve zrekonstruované Besedě. Práce na rekonstrukci však ukázaly, že ani tam pro ně vhodné místo nebude.

„Plánovalo se pro ně s půdními prostorami, ale jsou tam poměrně nízké stropy, kde s nimi podle památkářů nemůžeme nic dělat. Loutkáři by se tam bohužel nevešli,“ vysvětlil starosta Jan Váňa před časem na besedě s místními obyvateli.

„Žádný dopis jsem zatím od loutkářů neviděla, starosta má dovolenou a pokud dopis přišel, určitě o jeho obsahu budeme jednat. Nápad s výstavním sálem se mi ale zdá nevhodný. Zpřístupnili jsme ho veřejnosti mobilní plošinou pro imobilní návštěvníky, protože tu máme dvoje lázně a jsou tam schody,“ uvedla místostarostka Anna Kahounová.Pokud by měl pro výstavy sloužit Dům Štěpánka Netolického, vznikl by podle místostarostky Anny Kahounové stejný problém, protože jediný možný přístup pro návštěvníky je jen po schodech. Navíc se jí tamní prostory zdají pro výstavy nepřehledné.

Jistě není bez zajímavosti, že členové třeboňského loutkového divadla ve svém volném čase vloni odehráli jen v Třeboni celkem 26 představení a dalších 14 na zájezdech.

Nyní jim však nezbývá, než čekat, jaké padne rozhodnutí, až přijde jejich dopis na městském úřadě na řadu. Do nové divadelní rekvizitárny se jim vejdou totiž jen kulisy a loutky pro jednu pohádku.

Ostatní loutky, rekvizity, osvětlovací technika, včetně ocelové konstrukce, kterou dostali vloni od města, po dokončení stavebních úprav v divadle zřejmě podle Augustina Kotila nebudou mít kam dát.

Autor: Stanislava Koblihová

5.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení