Bomba na hudebním nebi! Nečekané muzikantské zjevení! Těmito nadšenými slovy se vyjadřovali hudební odborníci a kritika, když se českobudějovická folková skupina Minnesengři koncem 60. let minulého století objevila na scéně. Od té doby uplynulo neuvěřitelných 45 roků, kapela se před více než dvěma desetiletími rozpadla, ale písničky Minnesengrů znějí jak na rozhlasových vlnách, tak na pódiích nebo u táborových ohňů dodnes.

Ovšem lidská paměť je vrtavá a nespolehlivá, a tak se myšlenkou připomenout historii a existenci legendárních Minnesengrů začal již před pár lety zaobírat Pavel Anděl Pokorný, kapelník a jeden ze zakládajících členů zmiňované populární skupiny. Jednak uvažoval o koncertě s vystoupením zbytku kapely, na který začal v té době již zkoušet, jednak chtěl minnesengrovskou historii vydat v písemné formě jako brožuru. Po několika setkáních a vzájemné dohodě o postupu však udělala čáru přes veškeré plány před více než dvěma roky jeho tragická smrt, s níž jsme se jen opravdu těžko vyrovnávali.

Slavná folková kapela Minnesengři ožije 14. listopadu na koncertě v českobudějovickém DK Metropol. Na snímku kapela v roce 1983.Nějakou chvíli se zdálo, že plánovaný projekt zase zcela zapadne. Pak ale vstoupil do hry Andělův blízký přítel 
a muzikantský kolega Pavel Žalman Lohonka, který se rozhodl odložené plány oprášit a dotáhnout je do konce. Tak se začal znovu připravovat vzpomínkový koncert, tentokrát situovaný ke 45. výročí vzniku Minnesengrů. Toto půlkulaté jubileum by sice připadalo už na začátek letošního podzimu, ale termín pro slavnostní koncert byl z technických důvodů dohodnut až na 14. listopad, a to ve velkém sále českobudějovického Domu kultury Metropol. V programu, který vyplní minnesengrovské písničky z jednotlivých etap kapely, se má kromě Žalmana a jeho kapelní formace objevit i většina z dosud žijících hudebníků a zpěvaček, kteří skupinou za dvaadvacet let jejího trvání prošli a zanechali v ní svou stopu.

Slavná folková kapela Minnesengři ožije 14. listopadu na koncertě v českobudějovickém DK Metropol. Na snímku sestava z poslední etapy kapely.Publikum se zároveň může těšit na připomínkové dvojCD, které aktuálně k tomuto jubileu vydal Český rozhlas. 
Z archivovaných rozhlasových nahrávek, kterých v českobudějovickém studiu natočili Minnesengři za dobu své existence  okolo čtyř stovek, vybíral písničky, příznačné pro jednotlivá údobí kapely, hudební redaktor Martin Schuster. Toto nesporně velice zajímavé album, na němž najde každý z posluchačů své oblíbené skladby z minnesengrovské produkce, bude pokřtěno během zmiňovaného jubilejního koncertu. Stejně jako knížečka s názvem To byli Minnesengři, která mapuje existenci skupiny od přelomového roku 1968 až po rok 1990, kdy se kapela definitivně rozešla.

„Původně vznikla z pera autorky tohoto článku série článků doprovázená dobovou fotodokumentací, která v loňském roce vycházela v jihočeských mutacích Deníku 
a vzbudila nečekaný zájem 
u pamětníků i hudbymilovné veřejnosti. Cyklus článků se poté stal výchozím základem pro souborné vydání v podobě knížečky se spoustou dokumentárních snímků a také 
s citacemi řady hudebních publicistů a muzikantů, kteří jedinečnou éru Minnesengrů zažili na vlastní kůži,“ charakterizuje obsah útlé knížky Pavel Žalman Lohonka, který zároveň tisk brožované publikace financoval.

Slavná folková kapela Minnesengři ožije 14. listopadu na koncertě v českobudějovickém DK Metropol. Na snímku kapela v roce 1974.V brožuře je zaznamenán jak vznik a vzestup kapely, její úspěchy i problémy, se kterými se musela potýkat, či nezbytné personální šachy 
v sestavách. Líčí cestu kapely k lidové písničce, která se pro skupinu stala typickou a kterou Minnesengři dokázali zatraktivnit i pro mladé posluchače. Zmiňuje vztahy s tehdejšími zřizovateli a dozorčími totalitními orgány, zabývá se příčinami odchodů a změn v sestavě i na tehdejší dobu nezvyklých filmových a televizních prezentací.

Nevyhýbá se však ani době určitých tvůrčích neshod, problémům po odchodu Žalmana a objektivně se snaží předestírat důvody všech vyvstalých situací. Takovým malým bonusem pro čtenáře jsou pak texty několika autorských písniček, příznačných pro dílčí minnesengrovská údobí.
Přijďte si tedy příští čtvrtek 14. listopadu připomenout nejen slavnou éru Minnesengrů, ale především jejich písničky, které snad i díky celému tomuto projektu nezapadnou ani v budoucnu.

HANKA HOSNEDLOVÁ
Autorka je publicistka