VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Deštné zahájilo sezonu s novou expozicí

Jindřichův Hradec – Archeolog Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian, je také šéfem zdejšího Klubu historie letectví. Členové tohoto klubu připravili nové expozice Leteckého muzea v Deštné, které bylo poprvé otevřeno 30. srpna 2008. Od té doby jej navštívilo téměř čtrnácti tisíc lidí.V sobotu 30 dubnamuzeum oficiálně zahájilosezonu.

1.5.2011
SDÍLEJ:

Vladislav BurianFoto: Deník/ Josef Böhm

Co nového se v muzeu během uplynulého roku událo?
Kolegové z klubu pracovali intenzivně na zásadní proměně pietní místnosti. Rád bych zmínil jména autorů přestavby této místnosti, a to Michaela Šafránka, Miroslava Homolu a Františka Šindeláře. Změn se ale dočkaly i další expozice.

Na co se tedy mohou návštěvníci letos těšit?
Expozice muzea byly doplněny například o přídavnou nádrž z Messerschmittu Bf–109, typu stroje, který se zúčastnil bitvy nad Jindřichohradeckem 24. srpna 1944. Dále jsou zde vystaveny fragmenty z řady nejrůznějších německých letounů či kovový přepravní válečný kontejner Afrika Corps. Místo zde našly také fragmenty z amerických stíhacích letounů P–51 Mustang, které byly sestřeleny 17. dubna 1945 nad letištěm v Plané nad Lužnicí poté, co pronásledovaly stíhací letadlo Messersmitt 262. Jeden z pilotů byl na místě mrtev, ale druhý, William Preddy, který se pokusil o neúspěšné nouzové přistání, byl převezen do českobudějovické nemocnice, kde byl ale přístup ke spojeneckým letcům po bombardování města špatný a on bohužel zemřel. Bezesporu za největší lákadlo pro návštěvníky letošní sezony lze považovat plášť cvičné ruské atomové bomby. Tu muzeu na květen až říjen 2011 ze svých sbírek zapůjčila Vyšší policejní škola v Pardubicích. Jde o exponát, který jinde v Čechách nenajdete! O dalších novinkách v muzeu se přijďte přesvědčit sami. Nová sezona v Leteckém muzeu v Deštné bude slavnostně zahájena dnes a potrvá až do konce září letošního roku. V květnu, červnu a září bude otevřeno každý den mimo pondělí, a to od 11 do 17 hodin, během letních prázdnin v červenci a srpnu od 9.30 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé činí 50 korun, důchodci, děti a zdravotně postižení mají zvýhodněný vstup za 30 korun.

Zmínil jste slavnostní zahájení sezony. Jak bude probíhat?
Celá oslava začne v 11 hodin podle vymyšleného scénáře, který je založen na historické fikci o nových poznatcích skutečné spojenecké válečné demarkační linie z druhé světové války. Zdůrazňuji, že se jedná o fikci.

Proč vás napadlo zrovna téma demarkační linie?
Pracuji v muzeu přes dvacet let. Mám rád výstavy vážné i recesistní, což ve mne zůstalo možná z doby studia na vysoké škole. Řekl jsem si, že klukům pomůžu nějakým nápadem a chtěl jsem vymyslet něco jiného než vážnou věc, a tak jsem to zkusil a kolegům se to líbilo. I když první krok vlastně udělal kolega z Klubu historie letectví Miroslav Homola, vedoucí dnešní akce, který zhruba před šesti týdny sehnal bojovou techniku z Budějovicka a mně bylo líto ji jen tak postavit na parkoviště. Takže až ten druhý krok byl můj a řekl jsem si fajn, uděláme fikci a bude hezké když se setkají armády zprava i zleva, Rusko i Amerika. A to se vším všudy. Přijede sem kolona patnácti až dvaceti aut z druhé světové války a spojenecká vojska bude vítat krojovaná družina chlebem a solí, ruskou vodkou a whiskey a dokonce i starosta
města Deštná David Šašek bude oblečen do historického obleku ze čtyřicátých let.
Proč jste si pro tuto akci vybrali zrovna Deštnou?
Právě kvůli Leteckému muzeu. Demarkační linie sice probíhala územím kolem Písku a Netolic, ale řekl jsem si, že když posuneme demarkační linii více na východ, do Deštné, republika tak bude rozdělena půl na půl a tak dojde konečně k setkání na správném místě, kde k němu mělo dojít již v roce 1945. Touto akcí bude slavnostně zahájena letošní sezona v muzeu, kde bude dnes od 11do 13 hodin vstup zdarma.

Na čem v současné době pracujete?
Mám rád objevování nových věcí. Nyní pracujeme na Českobudějovicku na unikátním historickém nálezu, ale také mě čeká práce na dalším zajímavém nálezu zde na Jindřichohradecku.

Markéta Musilová

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení