VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Dům přírody Třeboň se změní stálá expozice

Třeboň – Návštěvníky stálé třeboňské expozice Třeboňsko – krajina a lidé, které byla pro veřejnost poprvé otevřena 23. dubna roku 2004, letos čeká překvapení.

3.3.2010
SDÍLEJ:

xponáty včetně uspořádání expozice byly v roce 2004 nadčasové.Foto: Deník/Lenka Novotná

Nejen, že od 1. dubna budou všechny přístroje, které loni vykazovaly poruchy, opravené, ale expozice se brzy stane klíčovým prvkem Domu přírody Třeboňska.

„V pátek 19. února a ještě dnes jsme jednali s vedením Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) a Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Třeboňsko o novém celorepublikovém projektu sítě návštěvnických středisek – Domů přírody AOPK ČR. Třeboňská expozice se stane součástí takového návštěvnického centra, jednoho z prvních. Model partnerské spolupráce bude použit i pro další přírodně atraktivní místa v republice, kde budou vznikat nové Domy přírody,“ uvedl ředitel Informačního a kulturního střediska v Třeboni Jaroslav Císař.

Jejich vybudování má na starosti AOPK ČR, která je odbornou státní institucí v rezortu Ministerstva životního prostředí. Pod současným názvem bude expozice fungovat do 30. června a od 1. července už bude provozována v rámci jednoho z 22 připravovaných Domů přírody. Kromě provozu expozice bude dům přírody zahrnovat množství dalších služeb pro veřejnost, od poskytování informací a vydávání propagačních materiálů až po organizaci exkurzí a různých akcí.

„Pro lidi může být zřejmě zpočátku matoucí označení, než se zorientují. Proto bychom chtěli této otázce věnovat velkou pozornost. Bude to znamenat také změnu v propagačních materiálech včetně webových stránek. Provoz i personální otázky, vše zůstane při starém ve správě informačního a kulturního střediska. Jen původní rámcovou smlouvu o spolupráci se AOPK ČR vyměníme za novou,“ vysvětlil Jaroslav Císař.
Dokonce i vstupné má zůstat ve stejné výši, jako bylo od počátku otevření, tedy dospělí za 50 korun, děti za 25 korun a školní výpravy zaplatí za jednotlivce 20 korun.

Nutné opravy

Loňské stížnosti návštěvníků na to, že neviděli všechno, kvůli čemu do expozice přišli, však nepopírá. „Protože nabídka expozice nebyla plnohodnotná, tak jsme vstupné zohlednili, bylo o malinko nižší,“ doplnil Jaroslav Císař.

Ani nižší cena vstupného však vloni některé návštěvníky neuspokojila. To by se mělo brzy změnit.

„Technika bude opravená do konce března a budou odstraněny i kosmetické vady. Firma, která technická zařízení instalovala, provede generální opravu. Počítáme s tím, že to bude nákladné, kolem několika desítek tisíc korun,“ upřesnil Jaroslav Císař.

V letošní sezoně by se v prostorách expozice měly konat například zase přednášky, ale podle Jaroslava Císaře budou pro návštěvníky Třeboně připraveny i pomyslné nabídkové balíčky služeb orientované pro děti, seniory nebo cyklisty. Budou zahrnovat také procházky nebo cyklovýlety do přírody za úplatu s výkladem odborného průvodce.

Sezonní provoz trvá do října, v minulosti ale pracovníci informačního a kulturního střediska po dohodě s pracovníky lázní prostory expozice zpřístupňovali také lázeňským hostům pravidelně mimo sezonu. Tento trend bude pokračovat, ale s plným provozem v zimě se podle Jaroslava Císaře s ohledem na vysoké náklady vytápění nepočítá.

Autor: Stanislava Koblihová

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Kovářské dny v Dačicích. Ilustrační foto.

Dačické náměstí rozezní údery kladiv do kovadlin

OBRAZEM: Děbolín bavily divadelní hry

Jindřichův Hradec - Trojice divadelních vystoupení, trojice večerů. Děbolín má za sebou další divadelní festival.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jindřichohradecko - Ani v neděli nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení