Známá česká surrealistka, vlastním jménem Marie Čermínová, ho namalovala v roce 1950. Zvláštní je, že na něm jako malého ptáčka zobrazila i sama sebe.

V létě 1949 byla na ostrově s André Bretonem, Benjaminem Péretem a svým přítelem, básníkem Jindřichem Heislerem. A zůstala tam sama – Breton s Péretem se vrátili do Paříže a Heisler jel sehnat peníze, aby zaplatili dluhy.

„Osamělá Toyen tam možná byla jako rukojmí, nevíme. Ale její přítel říká, že tím opuštěným ptáčkem je ona. Je to půvabný ostrov, když svítí sluníčko, jinak však bohem zapomenutý, mystický a kamenitý kus země. To všechno v Toyen vytrysklo a přeměnila to do obrazu,“ řekla Světlana Procházková z aukční síně.

Podle ní má Ile de Sein, olej na plátně s rozměry 32 x 120 centimetrů, hodnotu až deseti milionů korun. Jde zároveň o první ukázku prací Toyen z 50. let. Toto období není v Česku příliš známé, protože asi šedesát procent malířčiných děl vlastní soukromé francouzské galerie.
„Obraz přináší pro Toyen nový formát, obdélník. Její práce je vždy spjata s vnitřním pocitem a to citové napětí je výrazné,“ doplnil kunsthistorik Jaromír Procházka.

Již 31. aukce této síně začne v neděli od 13.30 hodin. Jarní kolekce představí 224 děl, obrazy, grafiky a plastiky. Součet vyvolávacích cen činí téměř dvanáct milionů korun, v rozpětí od tří set za grafiky až po olej Zátiší s pohárema a kartou Emila Filly v ceně 980 000 korun.
Dále dražba přinese širokou škálu autorů od Slavíčka a Beneše přes zástupce moderny Fillu či Špálu až po ty současné. Autorem největšího díla, plastiky Naděje vysoké 240 centimetrů, je Olbram Zoubek, nejstarší práci nakreslil perem na začátku 19. století první ředitel AVU Josef Bergler.

„V úzkém sepětí s krásnou surrealistickou malbou Toyen jsou práce Josefa Istlera. Také chci upozornit na kolekci Veselý rok Josefa Čapka, nádherné listy, se kterými jsme všichni vyrůstali. Máme první vydání, velice zachovalé,“ dodala Procházková. Vstup do sálu činí 50 korun.