Kamenem úrazu se stala vyhláška, která platí od letošního roku. Stanovila, že město Český Krumlov bude inkasovat 15% podíl ze vstupného, které se vybere na představení na známém otáčivém hledišti v zámecké zahradě.

Představení jsou ovšem dílem Jihočeského divadla, které nese náklady a jehož zřizovatelem je českobudějovická radnice. Do krumlovské městské pokladny však Jihočeské divadlo za letošek odvedlo 3 022 000 jako procenta ze vstupného.

Dlouhodobými budějovickými protesty se naposled zabývala tento týden městská rada Českého Krumlova.

„Patnáct let působilo Jihočeské divadlo v Českém Krumlově zadarmo a my jsme všechny související náklady nesli sami ze svého rozpočtu,“ konstatoval k situaci českokrumlovský starosta Luboš Jedlička.

Podle Jedličky rozhodně není zadarmo například elektřina veřejného osvětlení na příjezdu k zámecké zahradě, úklid po návštěvnících nebo případná asistence Městské policie kvůli špatnému parkování a mnoho dalších položek.

Krumlovský starosta tak argumentoval pro Deník vzhledem k dopisu, který dostal od českobudějovického primátora Juraje Thomy. Ten požádal o přehodnocení vyhlášky, která stanoví poplatek 15% ze vstupného na divadelní představení a podobné kulturní akce. Jménem Jihočeského divadla Thoma požádal, aby se ze vstupného na otáčivé hlediště platilo ne patnáct ale jen pět procent.

V úvahu příliš nepřipadá zvýšení vstupného, aby se vybraly peníze navíc. „Byli jsme tam s celou rodinou vloni a jako zážitek to bylo moc pěkné. Ale letos už jsme nebyli, protože se nám to zdálo hodně peněz,“ poznamenala ke sporům o peníze ze vstupného Jarmila Viková z Českých Budějovic.

V letošním roce stála vstupenka na činohru kolem pěti set korun a na operu dokonce 1100 korun. Otáčivé hlediště navštíví ročně kolem 55 000 lidí a příjem ze vstupného je pro Jihočeské divadlo nepostradatelný.