VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přátelé vzpomínají na muzikanta Ivana Zichu

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Živel, přímý chlap, svébytný originál… - tak vzpomínají na Ivana Zichu jeho kamarádi, spoluhráči a kolegové

7.7.2011
SDÍLEJ:

DUDLAJDA. K základní sestavě této kapely (zleva Jiří Štrunc, Václav Tupý, Miroslav Stecher, Jiří Bosák, Ivan Zicha) se průběžně přidávali i další hráči. Ivan teď naopak navždy ubyl . . .Foto:

Pavel Žalman Lohonka, hudebník a spoluzakladatel Minnesengrů:
Ivan byl zakládajícím členem Minnesengrů a vlastně už oné sestavy, která Minnesengrům předcházela. Vzpomínám moc rád na tu společnou éru, třeba na to, jak mi s Evou, jeho ženou, posílali na vojnu nahrané pásky a já dělal texty na dálku. Dokonce jsem byl v Bratislavě za jeho rodiči. Ani později jsme kontakt nepřerušili a naopak jsem se těšil na další setkání. Jeho odchod je velice nečekaný a pro nás všechny je bolestným překvapením. Ivan byl vynikající muzikant, živelný a velice přímý člověk, veselý a vtipný, dokázal rozdávat optimismus a dobrou náladu, bude chybět mnoha lidem…


Pavel Anděl Pokorný, hudebník a spoluzakladatel Minnesengrů:

Ivana jsem poznal ještě jako vojáka základní služby, když byl na vojně v Českých Budějovicích a přišel do naší party. Jinak je z Bratislavy, kde hrál v nějakém dixielandu. Hrál tehdy na čtyřstrunné banjo, ale do Minnesengrů jsme potřebovali kontrabas, tak se toho bez váhání ujal. A byl i slušný hráč na kytaru.
V jeho projevu i ve vystupování hrála velkou roli ohromná vitalita, snad za to mohla ta slovenská a maďarská krev po matce, vždycky ho bylo všude plno, měl specifický druh humoru a byl báječný parťák. Měl proto blízko k folkloru, který jsme jako Minnesengři pak měli v repertoáru, a zůstal mu věrný až do konce. Jeho smrt mě velice zasáhla, hodně jsme spolu prožili a byl pro mne víc než kamarád, skoro jako člen rodiny. Neumím si představit, jak to bude bez něho…


Eva Zichová, bývalá manželka, zpěvačka Minnesengrů:
Jsem z toho úplně zdrcená, je to tak nečekané a kruté… Prožila jsem s ním krásné chvíle, a přestože naše manželství skončilo, zůstali jsme dobrými přáteli a vycházeli jsme spolu velice dobře. Máme spolu dvě chytré a hodné děti, které Ivana milovaly a tahle nečekaná smutná zpráva je těžce zasáhla, stejně jako mne. Ta ztráta je hodně bolestná a myslím, že nejen pro nás…


Jana Švarcová, programové oddělení DK Metropol České Budějovice:
Po Ivanovi Zichovi zůstane na muzikantské scéně díra, kterou hned tak někdo nezaplní. A není pravda, že jsme každý nahraditelný, Ivan byl nenahraditelný, svébytný originál, který prostě nahradit nelze. Vždycky se s ním dobře pracovalo, a to mohu zodpovědně říci, protože jsem dělala v agentuře, která jeho kapelu zastupovala. Ještě jsme plánovali na podzim vzpomínkové vystoupení původních Minnesengrů. Takže nyní bohužel bez něho…
Ivan byl pohodář, vtipný a spolehlivý, bude chybět nejen v muzikantském světě, ale vůbec jako člověk a kamarád, oblíbený a vždycky na svém místě.


Václav Johanus, českobudějovický výtvarník:
Ivana považuji za výraznou osobnost jihočeské kultury. Prakticky už od 70. let jsme se pravidelně stýkali, hrál mi také mnohokrát na vernisážích. Jeho stopa z Minnesengrů je jasná. Byl to dobrý parťák na večerní diskuze v divadelním klubu, kde jsme se často potkávali. Byla s ním legrace. Bude mi jako kamarád i jako muzikant moc chybět.


Jiří Bosák, českobudějovický hudebník:
Ivan Zicha, to je nepřetržitý sled různých příběhů a zážitků, jinak to ani s Ivánkem nešlo. Nezkazil srandu, rád měl drsný humor. Vzpomínám si, jak jsme spolu jeli v autě, já řídil, on za mnou. Najednou mi zezadu zakryl oči a zařval: pozor, mlha. Hrávali jsme mimo jiné spolu ve Vatíku pro důchodce na Štědrý večer. V Dudlajdě zpíval a hrál na kontrabas. Ale to by bylo fakt na dlouhé vyprávění. Vzpomínám na Ivánka rád.


Otto Herman, dlouholetý člen souboru Úsvit:
Celá dlouhá léta, co jsem Ivana znal, ho mám v paměti jako pohodového člověka, nezkazil žádnou legraci, žádnou akci, která souvisela s muzikou, žádné setkání s přáteli. Poslední vzpomínky patří Ivanovi jako basistovi z naší úsviťácké kapely. Byl to fajn chlap, pohodář.

Více v Deníku v pátek 8. července.

7.7.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení