VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE: „Nedá to žádnou práci bejt nejlepší v Hradci“

Jindřichův Hradec - Jindřichohradecká skupina Tlustá Berta vydala nové album, které má název Agent Smůla 07. Ve srovnání s Kabáty má méně chytlavých nápadů.

3.12.2013
SDÍLEJ:

Skupina Tlustá Berta z Jindřichova Hradce má nové album s názvem Agent Smůla 07. Na snímku zpěvák Michal ChramostaFoto: Deník/ Václav Pancer

Hodnotit novou desku skupiny Tlustá Berta Agent Smůla 07 je 
v podstatě snadné. V jejím specifickém žánru „hospodského rocku“ je totiž s kým srovnávat. Uvážíme-li, že neohroženým vládcem zmíněné kategorie jsou výborní Kabáti, Bertu nelze zařadit lépe než do druhé ligy. Méně chytlavých hudebních nápadů, stejně tak nemnoho výrazných fórů 
v textu, které by mohly dojít vstřícného sluchu i mimo vyhraněné bertovské publikum. O nic ale nejde, všichni nemohou být nejlepší. Co na nové Bertě fanoušky potěší, je nejenom solidní beat s výpomocí špičkových instrumentalistů typu Honzy Běhunka, ale také stylová stálost a věrnost „zábavové“ poetice chlastu, ženských či hubených dní po výplatě. To se také počítá.

Nové album dokončila jindřichohradecká kapela v létě. Vedle členů Berty, kytaristy Zdeňka Ledvinky, zpěváka Michala Chramosty, baskytaristy Petra Hraběte a bubeníka Marka Růžičky, vystupuje na nahrávce řada hostů. Vedle zmíněného Běhunka kytaristé Milan Doležal a Milan Flachs, baskytarista Dušan Rigo, mandolinisté Karel Juráň 
a Josef Krtek Novák a banjista David Pažout Kažimír. Ve většině písní se objevují i pohostinsky vystupující sboristé.

Skupina Tlustá Berta z Jindřichova Hradce má nové album s názvem Agent Smůla 07.Agent Smůla 07 obsahuje třináct původních písní z dílny Tlusté Berty. Bylo-li řečeno, že kapela je stylově stálá, nemusí to nutně znamenat hudební uniformitu. I „hospodský rock" může být v rámci možností rozmanitý. Část repertoáru desky tvoří ostřejší hardrockové skladby – slušná je hned ta první Finanční trest MUDr. Korunky s docela nosným základním riffem. Stejně jako ve většině dalších písní 
i zde se objevují 'wohnoutovské' říkankovité vsuvky („na dělnický kašle rýmy korunkovy medicíny…“ atd.) a sborové refrénové chorály, jaké známe třeba právě od Kabátů („nejhorší jest finanční trest…“). Vedle tvrdších věcí posluchač zaslechne přímočaré rokenroly typu Specialisty, ale i středoproudý rock s jednoduchými bicími, jemně nakreslenými arpeggiovými doprovody kytary a někde dokonce i s trochou – možná ne vždy úplně funkčního – computerového koření a syntezátorové elektroniky. Příkladem jsou písně James Semotám nebo Jediný, co je spravedlivý. Desku uzavírá country píseň s mandolínou a banjem Cecky.

Skupina Tlustá Berta z Jindřichova Hradce má nové album s názvem Agent Smůla 07.Na standardy regionální kapely nejsou nové písně Berty špatné, již při druhém poslechu v uších leccos uvízne. Účast kytaristy Běhunka zvyšuje instrumentální úroveň, 
i když ta ani tak není nízká. Možná se někde, například ve zmíněném Finančním trestu MUDr. Korunky, trochu tříská noblesa „hammettovské“ sólové kytary s pochodovým charakterem Bertiných refrénů (při nichž posluchač také lépe pochopí rčení, že bigbít je dechovka pro mladé), ovšem to už je otázka detailního stylového cítění.

S úrovní hudby koresponduje i úroveň textů. Ne že by zcela postrádaly zajímavost, ale do chytrosti a vtipnosti těch nejlepších 'kabátovských' jim mnoho chybí. Autoři nakonec jako by i sami odsouvali své texty na druhou kolej. Jak jinak si vysvětlit fakt, že u některých písní se tištěná podoba textu v bookletu na mnoha místech neshoduje s tou zpívanou? Na takovou chybu či nedbalost narazíme například 
v jinak celkem vtipné skladbě Hradeckej patriot. Zvláště ale 
v nejvtipnější a hudebně nejpřekvapivější písni alba Cecky, kde v tištěné verzi chybí dokonce několik zpívaných veršů, a nutno říci, že zrovna těch nejvíce humorných: „Jednou jsme falešní, podruhý ne, hlavně že společně, o to tu jde.“ Dobré jsou i verše: „Hrajem jak Metallica, ať si kdo co chce říká, nedá to žádnou práci, bejt nejlepší v Hradci.“ Ty strčí do kapsy jak většinu hospodských historek, tak umělecky jalové filozofování o tom, co jediné je na světě spravedlivé.

Hodnocení Deníku: 50%

JAN BLÜML
Autor je muzikolog

Autor: Redakce

3.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
72

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení