VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochy řezbáře jsou k vidění také u knihovny

Dačice/ROZHOVOR/ – Mistr světa v kuželkách Jiří Němec se v dnešní štafetě ptá známého dačického řezbáře Rudolfa Procházky. Jednu ze soch mohou lidé vidět u staré radnice a další například v zahradě městské knihovny.

1.6.2010
SDÍLEJ:

Rudolf Procházka.Foto: archiv rodiny

Rudo, první má otázka směruje k tvým začátkům. Věnuješ se řezbářství od malička nebo ses k tomu dostal až později?
S řezbařinou jsem začal poměrně pozdě, první pokusy něco vytvořit se datují do 90. let minulého století. A že to byly pokusy, je na věcech z té doby vidět. Jsem samouk, takže začátky byly skutečně ve stylu pokus – omyl.

Určitě máš svůj oblíbený druh dřeva, se kterým pracuješ. Který to je a proč?
Říká se, že nejoblíbenějším materiálem řezbářů je dřevo lípy, ale já nemám žádné zvlášť oblíbené. Každé dřevo je jiné, každé má jinou kresbu letorostů, strukturu, texturu a každé je krásné. Jde spíš o to, co chceš vytvořit, jakou máš představu a od toho se odvíjí, jaký druh dřeva zvolíš. Alespoň u mne to tak funguje. Pro věci do interiéru můžeš použít prakticky jakékoli dřevo, pro sochy třeba do zahrady je samozřejmě nejlepší dřevo tvrdé.

Kde bereš náměty na své výtvory? Jsi na nějaké své dílo patřičně hrdý?
Otázka námětu má dvě polohy. Pro takzvaně volnou tvorbu si hledám náměty sám a podnětem může být opravdu cokoli, třeba obraz, článek v novinách, fotka, muzika – někdy mě napadne hned, co a jak bych mohl vytvořit, jindy zase nechám nápad takzvaně dozrát. V každém případě si každý takový nápad musím alespoň zhruba nakreslit, jinak za pár dní už o něm nic nevím.

Naproti tomu věci na zakázku už svůj námět mají, zadavatel má určitou představu a je na tobě, jak se s tím vyrovnáš. Někdy je opravdu těžké skloubit představu zákazníka s tím, co ti dřevo umožní ztvárnit. Dřevo není železo nebo třeba hlína, a proto je nutno i toto brát v úvahu. Hrdý na žádnou svoji věc nijak zvlášť nejsem. Mám radost, když se ostatním něco z mé tvorby líbí, ale hrdostí se to nazvat nedá, spíš spokojeností nebo tak něco.

Jiří Němec se ptal Rudolf Procházka.

Dovedu si představit, že nad každým svým dílem strávíš spoustu času. Na co u toho myslíš?
Podle mého názoru u každé práce by měl každý myslet hlavně na to, co a jak dělá a u řezbařiny to platí dvojnásob. Jak jsem už zmínil, dřevo není železo, špatný řez se už prakticky nedá napravit. A také případné zranění z nepozornosti dlátem nebo motorovou pilou dokáže člověka vyřadit z činnosti mnohdy na hodně dlouhou dobu. Takže když se myšlenky začnou“ toulat“, je dobře toho nechat.

Můžeme tvé výtvory spatřit v rámci nějaké výstavy a nebo jiné akce?
V Dačicích je má socha u staré radnice, několik soch je k vidění na zahradě městské knihovny i na zahradách soukromých. Pokud se nemýlím, i ty vlastníš dvě mé plastiky. V nejbližším okolí města jsou mé sochy například v Písečném a Václavově a v současné době se instalují dvě moje skulptury ve Vratěníně. Spolupořádám sochařsko – řezbářská sympozia v Písečném, letošní už 5. ročník začíná druhý červencový týden.

V Dačicích se sejdeme spolu s dalšími šesti sochaři na druhé Dačické řežbě koncem srpna. Obě akce jsou volně přístupné po celou dobu konání, takže všichni mohou vidět, jak sochy z kmenů stromů vznikají.

Co bys doporučil lidem, kteří mají podobné nadání, ale neví, jak se prosadit nebo ho dále rozvíjet?
Hlavně bych jim chtěl vzkázat, ať tvoří, pokud je to baví a mají z toho radost. Dnes už existuje mnoho kurzů pořádaných profesionálními řezbáři a sochaři, kde se člověk naučí jak a s čím pracovat, ale ani tam se určitě nenaučí představivosti, která je při této práci nutná. A taky je třeba nebát se svá díla ukázat veřejnosti například na výstavách – je hodně lidí, kteří tvoří takzvaně „do šuplíku“ a to je určitě škoda.

Máš Rudo nějaké přání do budoucna?
Spoustu.

Příští týden předá dačický řezbář Rudolf Procházka štafetu ředitelce Základní školy v Dačicích Evě Macků.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

1.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kino Střelnice v Jindřichově Hradci. Ilustrační snímek.

Kam ve čtvrtek za kulturou na Hradecku?

Ilustrační foto

Bratři Michálkovi kralovali ve Vlkovské pískovně

Podloží rozhledny je v pořádku, říká radnice

Jindřichův Hradec - Vedení města popírá fámy o tom, že se děbolínská rozhledna bude zavírat.

V Rapšachu zvítězili muži i ženy z Lásenice

Rapšach – Další kolo Velké ceny Třeboňska se konalo o uplynulém víkendu v Rapšachu.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení