VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za jedno vstupné na dva zámky

Jindřichohradecko/OTEVÍRACÍ DOBY ZÁMKŮ - Sobota se ponese v duchu historie. Mezinárodní den památek a historických sídel, který na ni připadá, je letos zaměřený na téma Kulturní dědictví a věda.

17.4.2009
SDÍLEJ:

Další prohlídkovou trasu připravují na zámku Červená Lhota. Měla by vzniknout v druhém patře a k vidění budou například dětské pokoje. Na snímku je kastelán zámku Tomáš Horyna.Foto: Josef Böhm

Představení propojení péče o památky s vědami, ať už technickými či humanitními, připravili kasteláni na hradech a zámcích na Jindřichohradecku nejen v překrásných interiérech a exteriérech památkových objektů, ale i v rámci bohatých doprovodných akcí.

„Letos je novinka v recipročních vstupenkách, která se týká dvanácti památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Pokud návštěvníci předloží v pokladně vstupenku na jednu z těchto památek s datem 18. či 19. dubna, bude jim umožněn v tomto termínu vstup zdarma na danou prohlídkovou trasu,“ vysvětlil kastelán jindřichohradeckého zámku Václav Bis.

Platí to tedy pro objekty: Červená Lhota, Český Krumlov, Dačice, Hluboká nad Vltavou, Kratochvíle, Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk, Schwarzenberská Hrobka, Třeboň, Zlatá Koruna a Zvíkov.

Víkendové nabídky programů jsou vskutku bohaté. Například v Jindřichově Hradci si mohou návštěvníci ještě naposledy letos připomenout velikonoční svátky.

Vejce trochu jinak

V neděli zde totiž končí čtvrtý ročník netradiční velikonoční instalace výstavy Splašená vejce. V historických interiérech prohlídkové trasy zámku je vtipně rozmístěno na tři sta zlatých, modrých, černých a červených vajec.

„Výstava začala minulou sobotu a protože se to letos dobře sešlo se sobotním Dnem památek, rozhodli jsme se výstavu ponechat do neděle. Jsou tam vejce různých velikostí, od křepelčích, slepičích až po husí. Chceme, aby se lidé bavili, takže jsou vejce rozmístěna i tam, kde by je nikdo nečekal, jako třeba na kyvadle hodin, nebo ve svícnu, kde jsou naplněny skořápky vodou a jsou v nich živé květy narcisů,“ vysvětlil kastelán zámku Václav Bis.

Otevírací doba zámku Jindřichův Hradec.

V prostorách zámku je možné zhlédnou ještě jednu výstavu, a to Milované dítky – svět dětí na šlechtických sídlech v zámecké galerii na druhém nádvoří. Mezi vystavovanými exponáty jsou také některé zapůjčené z depozitáře Červené Lhoty.

Vodní zámek

Vrátí se tam až po skončení výstavy, a to do nově připravených podkrovních prostor zámku. „Novou expozici budeme otevírat od 1. července. Bude mapovat zatím opomíjené dějiny Červené Lhoty dvacátého století,“ uvedl kastelán zámku Tomáš Horyna.

Vstup zdarma

Na tento víkend na zámku chystají příjemné překvapení pro místní lidi. „Přemýšleli jsme, co návštěvníkům nabídnout, když už jsou i sklepy běžně otevřené, a napadlo nás, že umožníme vstup zdarma místním lidem, kteří mají bydliště v některé z obcí patřících historicky k bývalému červenolhotskému panství,“ vysvětlil Tomáš Horyna.

Jde o Červenou Lhotu, Jižnou, Samosoly, Deštnou, Světce, Rosičku, Lipovku a Březinu. V příštím roce podle jeho slov chtějí umožnit volný vstup lidem zase podle současného členění, kteří mají trvalé bydliště v Pluhově Žďáru, pod který Červená Lhota patří.

Otevírací doba zámku Červená Lhota

Třeboň v zajetí květů

Na zámku v Třeboni pokračuje výstava amarylisů. „Výstava amarylisů je nádherná. Uchvátila i mého manžela, který kytkám moc neholduje,“ řekla Jiřina Vrkočová.

„Mezi doprovodné programy patří Velký květinový trh na velkém nádvoří zámku a Japonský den na zámku Třeboň. Ten zahrnuje například ukázky aranžování květin ve stylu ikebana, vystoupí zde samurajové s tradičním bojovým uměním, či bude předvedeno suiseki, což je aranžování kamenů,“ uvedl kastelán zámku Pavel Hofman.

#nahled|http://g.denik.cz/26/a9/jh_infograf_trebon_0417_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/26/a9/jh_infograf_trebon_0417.jpg|Otevírací doba zámku v Třeboni. #

Autor: Stanislava Koblihová

17.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Ilustrační foto. Pátrací akce.

Pohřešovaný pospával v lese mezi lahvemi

Je rozdíl, jestli syn vstává do školy nebo na ryby

Jindřichův Hradec – I letos se bude v českobudějovickém IGY Centru konat 6. září Kabelkový veletrh a výtěžek bude opět rozdělen mezi talentované děti z Jihočeského kraje.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení