„Pocit se dá těžko popsat, byl jsem nadšený. Sklidil jsem veliké množství gratulací od učitelů, spolužáků, samozřejmě také rodiny,“ říká. Fotografování se Dalibor věnuje už pár let. Do soutěže poslal celkem tři snímky, jednalo se o dačický zámek, dačický morový sloup a křížek u Toužína. Právě křížek by měl být onou vítěznou fotografií.

Inspirace

„Fotografování mě zajímalo od jak živa. Svojí tvorbu jsem měl možnost rozvíjet díky fotokroužku na naší škole, kde jsem si osvojil základy fotografování a našel jsem inspiraci v tvorbě mých kolegů. Jednou přišla učitelka Jana Váňová z fotokroužku s přihláškou na tuto soutěž, a tak jsem vybral několik svých starších záběrů s danou tématikou a ze školy jsme je odeslali do soutěže.“ říká.

Kdo by si myslel, že Dalibor vlastní ten nejlepší fotoaparát, ten by se spletl. „Nemám profesionální fotoaparát. Fotím s digitálním kompaktem Fujifilm S 8000, což je v podstatě ten lepší z těch horších.“

Mezinárodní úroveň

Soutěž se koná také v ostatních zemích. „Jde o mezinárodní soutěž a po získání ocenění v Praze mě ještě čeká setkání s vítězi z ostatních zemí ve Strasbourgu. Fotografování je mým velikým koníčkem, ale živit bych se chtěl informatikou. Ve fotografování mě zajímají nejvíce detaily a velmi rád fotím za soumraku nebo svítání. Snažím se spíše o umělecké než–li o dokumentární fotografie, ale i památky, ze kterých dýchá historie, mají své kouzlo,“ sdělil dále Dalibor.

Jeho další fotografie si mohou čtenáři prohlédnou na internetových stránkách www.jelinet01.rajce.net.

Kulturní dědictví

Podle sdružení, které soutěž pořádá, se už při druhém ročníku v roce 2008 zúčastnilo 20 tisíc mladých lidí ze 40 různých zemí světa, v České republice tehdy poslalo bezmála 500 fotografií kolem 250 lidí. Mladí díky této soutěži poznávají památky své země i ostatních. Letos se konal ročník čtvrtý a téma znělo Architektonické dědictví.

Soutěž je určena pro žáky a studenty základních a středních škol. Celá akce má podle sdružení podpořit zájem o znalosti kulturního dědictví, historických budov a zahrad, venkovských a městských krajin uznávané památkové hodnoty či neobvyklé krásy. Soutěž nechce být pouhou fotografickou akcí, ale spíše vyhledáváním a uvědomováním si zážitku spojeného s uměleckým a památkovým dědictvím.

Vítězové soutěže se mohou těšit na velmi zajímavé odměny a hodnotné ceny v hodnotě až 50 tisíc korun.