VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdálo se, jako kdyby tanečníci uměli létat

Jindřichův Hradec – Ondřej Turek je osmnáctiletý student jindřichohradeckého gymnázia, který se již čtvrtým rokem věnuje tancování breakdance alias b–boyingu.

8.2.2010
SDÍLEJ:

Ondřeje Turka na b–boingu nejvíc baví volnost a originalita.Foto: archiv O. Turka

Mohl bys nám přiblížit, co je to b–boying?
Breakdance je jedna ze čtyř složek hip–hopové kultury, pouliční tanec, který pochází z Ameriky. Vznikl v 70. letech 20. století a nyní je opět na vzestupu. Dnes je to spíše zábava, dříve si ale soupeřením o to, kdo je lepší tanečník, lidé nahrazovali přestřelky a boje.

Jak bys popsal českou taneční scénu?
V poslední době se to začíná zlepšovat, konají se zájezdy do zahraničí, je i mnoho soutěží a workshopů. Určitě je tady mnoho nadaných tanečníků a lektorů, kteří mají co předat mladším. Celkově mi připadá, že zájem o tento tanec roste.

Kdy, kde a jak ses k breakdancu dostal?
Tancování se věnuji již čtvrtým rokem. Chytlo mě to, když jsem byl na jednom představení pro školy, které bylo o hudbě. Jako vložku měli taneční vystoupení, konkrétně breakdance. Líbilo se mi to a připadalo mi to zajímavé. Zdálo se, jako kdyby uměli létat a byli z gumy. Chtěl jsem to umět také, musel jsem to vyzkoušet. Učíme se sami. S kamarády jsme vytvořili skupinu, můžete nás znát pod názvem Revolution crew. Dnes stále trénujeme, vzájemně se podporujeme, jezdíme na soutěže a snažíme se zlepšovat.

Čeho chceš v tancování dosáhnout?
Nemám žádný osobní cíl, ale byl bych rád, kdybych se tanci mohl věnovat stále a naplno.

Co tě na tom nejvíc baví?
Nejvíc mě baví ta volnost! V breaku nemáš přesně daná pravidla. Právě naopak! Oceňuje se vlastní styl a originalita. Každý z nás se snaží přijít s něčím novým. Nejradši mám ten pocit, když se něco nového naučím, něco se mi povede. Připadám si, že jsem něco dokázal.

Kolik času strávíš nacvičováním nových triků?
To se těžko odhaduje. Jsou kroky a triky, které se lze naučit během dne, nebo týdne. Na druhou stranu jsou ale také triky, které se člověk musí učit třeba půl roku, někdy i déle, než se mu povedou tak, jak by to mělo vypadat. Velkou roli hraje strach a také přístup. To, co se člověk naučí a tvrdě si vytrénuje, zase může rychle zapomenout. Je tedy důležité opakovat vše, co už umím, abych to nezapomněl. Já osobně trénuji čtyři až pětkrát týdně, vždy dvě hodiny, a i to se mi zdá málo. (smích)

Věnuješ se i jiným sportům než b–boyingu?
Jasně! Když mám čas, jdu si zaplavat, rád také běhám a posiluji. V zimě jezdím na snowboardu a bruslím.

Co plánuješ v nejbližší budoucnosti?
Hlavně trénovat, hodně cestovat a sbírat nové zkušenosti.

Co bys chtěl vzkázat na závěr?
Asi jen to, ať všichni, koho to baví, pilně trénují a jdou si za svým cílem. A pro ty, kteří by to rádi vyzkoušeli, ale nenašli odvahu, ať se toho nebojí. Výsledky se nedostaví hned, po čase však určitě.

Lucie Schmiedová

8.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
99

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Jindřichohradecko - Když vás o víkendu začnou bolet zuby, pomoc hledejte u lékařů, kteří slouží pohotovost v Jindřichově Hradci a Dačicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení