VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: JINDŘICHŮV HRADEC

Okresní město Jindřichův Hradec je významným centrem východní oblasti jižních Čech. Ve vnitřním městě byla vyhlášena na ochranu zachovaného historického středověkého jádra městská památková rezervace.
Město se rozkládá v Jindřichohradecké hornatině na toku řeky Nežárky okolo rybníka Vajgar v nadmořské výšce 475 m asi 50 km severovýchodně od Českých Budějovic.
Původně tu v 10. století bývalo slovanské hradiště. Na jeho místě založil Jindřich I. z Hradce románsko-gotický hrad, prvně zmiňovaný již roku 1220 a zvaný Nova Domus (lat.) či Neuhaus (něm.). Označení Gradec se objevilo prvně v roce 1242. Trhová ves, která vznikla u hradu, se rychle rozvíjela a již roku 1293 byla opevněným městem. V 15. století začal být v českém názvu města uváděn přívlastek Jindřichův. Tehdy bylo k Jindřichovu Hradci připojeno tzv. Nové město vybudované v místě severního předměstí. V roce 1495 tu byla vydána první česká psaná tiskovina typu dnešních novin.
Zdroj: http://www.jh.cz

Otevře sběrný dvůr u cihelny už v říjnu?

Jindřichův Hradec - Pro spuštění nového dvora je potřeba sehnat kontejnery a vyřídit papírování. To se má povést do konce září.

OBRAZEM: Děbolínský festival završili Tři veteráni

Jindřichův Hradec - Finále tradičního festivalu divadel bylo v režii ochotníků z Pluhova Žďáru.

Poslední den festivalu Do klobouku rozproudil náměstí

Jindřichův Hradec - Letošní ročník festivalu pouličního umění oživil centrum Hradce.

Lidem v Radouňce vadí odklad prací

Jindřichův Hradec – Již v úterý byly kvůli zahájení výstavby dešťové kanalizace zrušené zastávky MHD Radouňka Kopeček a Radouňka. Lidé tak musejí chodit od hlavní silnice i přes kilometr pěšky.

Tereza Matoušová: Na každé ženě je něco krásného

Kardašova Řečice – O tom, že na přehlídkových molech se nemusí objevovat jen ultraštíhlé dívky a soutěže krásy nemusí být pouze pro ženy s muší váhou, se mluví stále častěji.

Řečická radnice se uchází o titul

Kardašova Řečice - Když se loni na podzim po více než ročním působení v provizorním prostředí mohli kardašovořečičtí úředníci nastěhovat zpět do zrekonstruované budovy radnice, ještě netušili, že jejich pracoviště bude v roce následujícím mezi pěti jihočeskými stavbami, které se ucházejí o titul Stavba roku.

Ke sportovní hale má přibýt nové zázemí

Jindřichův Hradec – Radnice nechává zpracovat projekt na přístavbu administrativních prostor a nových šaten.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Na Vajgaru se předvedli špičkoví veslaři

Jindřichův Hradec - Jubilejní 25. ročník veslařských závodů Chalupa Cup se odehrál v sobotu na rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci.

Chlapi sobě: Na prvním místě je zábava

Polště - V Polšti nedaleko Jindřichova Hradce se konal již 15. ročník recesistické akce příznačně nazvané Chlapi sobě. Do letošního klání se pustilo s velkým nasazením deset tříčlenných týmů, na které čekalo sedm záludných disciplín.

Spolky mají poslední dny na žádost o dotaci

Jindřichův Hradec – Poslední možnost, kdy podat žádost o dotaci v rámci dotačních programů města, mají spolky v oblasti sportu a volnočasových aktivit dětí.

Veslařská regata Chalupa Cup slaví jubileum řadou změn

Jindřichův Hradec - Hodně změn přináší jubilejní 25. ročník veslařské regaty Chalupa Cup, která se v sobotu uskuteční na rybníku Vajgar v Jindřichově Hradci.

Děbolín dostane dům pro spolky a hřiště

Jindřichův Hradec – Vyprojektování zázemí pro děbolínské spolky a tamní osadní výbor zadala radnice společně s novým hřištěm.

Na Radouňce vzniká nová kanalizace

Jindřichův Hradec - Od 15. srpna do listopadu se obyvatelé Radouňky budou potýkat s dopravními komplikacemi.

Nápady na využití starobylého pivovaru přibývají

Jindřichův Hradec/ANKETA/ - Až do posledního srpnového dne mohou lidé zasílat náměty na radnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení