VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alkohol na kolo vůbec nepatří, hrozí i pokuty

Jindřichohradecko– Vletním parném počasí oúrazy na kole není nouze. Bohužel, některé znich mají inádech alkoholu.

20.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Lenkla Novotná

Minulý týden ve středu například u Suchdola nad Lužnicí havarovala a byla zraněna cyklistka, která posléze nadýchala přes 2,2 promile alkoholu.

„Na železničním přejezdu nevěnovala pozornost řízení, spadla a utrpěla zranění,“ sdělila jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

S alkoholem byla spjata i další středeční nehoda u Českých Velenic, kde řidič v zatáčce nezvládl řízení. Auto vyjelo mimo silnici, narazilo do stromu a převrátilo se na střechu. Šofér měl nejméně dvě promile alkoholu. Podle Millerové si stále hodně cyklistů myslí, že po požití alkoholu se mu při jízdě na kole nemůže nic stát.

„Cyklista sice nemůže přijít o body a o řidičský průkaz, ale pokuta za jízdu na kole pod vlivem alkoholu se pohybuje až do 50 tisíc korun. Nemluvě o tom, že úrazy na kole nemusejí vždy skončit jen odřeninami,“ upozorňuje Millerová. Policisté případy předávají městskému úřadu pověřeného stupně. Do jedné promile se jedná o přestupek, kde je sankce od 10 do 20 tisíc. Nad jedno promile se již jedná o trestný čin a hrozí 25 až 50 tisíc korun.

Navíc jakmile se stane úraz pod vlivem alkoholu, zraněný může být krácen i na nemocenské. Zákon o nemocenském pojištění upravuje podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení Kamila Vařeky některé životní situace, ve kterých se výše nemocenského vyplácí jen ve výši 50 procent.

Jednou ze zmíněných situací je právě opilost. Musí být ale prokázán vliv alkoholu. Pokud totiž není vliv alkoholu jednoznačně prokázán, je nemocenská hrazena v plné výši.

Otázka pro: Mluvčího České správy sociálního zabezpečení

Na Jindřichohradecku se nyní množí úrazy cyklistů, kteří požili alkohol. Jak tato skutečnost může ovlivnit výši nemocenské u zraněného opilého cyklisty?

Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb., v platném znění, ve svém ustanovení § 31 upravuje některé životní situace, ve kterých se výše nemocenského vyplácí ve výši 50 procent nemocenského stanoveného podle § 29 nebo 30 citovaného zákona.

Pokud si tedy cyklista způsobí dočasnou pracovní neschopnost jako bezprostřední následek své opilosti, je dostatečně prokázána přítomnost alkoholu a zároveň i příčinná souvislost mezi vznikem dočasné pracovní neschopnosti a jeho opilostí, vyplatí mu příslušná okresní správa sociálního zabezpečení nemocenské ve výši 50 procent za kalendářní den dočasné pracovní neschopnosti v takzvaném zkráceném řízení.

Pokud se některá z výše uvedených skutečností ukáže spornou, příslušná okresní správa sociálního zabezpečení vede správní řízení ve věci nároku na nemocenské, výsledkem tohoto řízení je vydání meritorního rozhodnutí.

Pokud se ve správním řízení neprokáží skutečnosti, rozhodné pro výplatu nemocenského ve výši 50 procent, vydá příslušná okresní správa sociálního zabezpečení rozhodnutí o tom, že nárok na nemocenské náleží v plné výši.

Pokud se prokáží skutečnosti předpokládané v citovaném ustanovení § 31 písm. b) zákona o nemocenském pojištění, bude rozhodnuto o tom, že nárok na nemocenské náleží ve výši 50 procent za kalendářní den dočasné pracovní neschopnosti. Proti takovémuto rozhodnutí je možné podat odvolání k České správě sociálního zabezpečení, a to do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí, odvolání se podává u okresní správy sociálního zabezpečení, která ve věci nároku na nemocenské rozhodla.

Autor: Lenka Novotná

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení