VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na řidiče už za pár dní čekají změny v zákoně

Jindřichohradecko /ANKETA/ – Povinnost mít na vozidle od listopadu do března v okamžiku, kdy jsou zhoršené podmínky, zimní pneumatiky, mít na sobě reflexní vestu při nouzovém stání mimo obec a další změny čekají na řidiče již od 1. srpna.

27.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník/Lenka Novotná

Děje se tak v souvislosti s novelou silničního zákona. „Při přerušení jízdy třeba kvůli poruše vozidla bude mít řidič povinnost mít na sobě reflexní vestu. Novinkou je i to, že ji musí vozit a používat také motocyklisté,“ říká vedoucí jindřichohradecké dopravní policie Karel Kotil.

Pro čtenáře Deníku a motocyklisty vybírá i další změny, které se jich nejzásadnějším způsobem od srpna dotknou.

„Patří mezi ně i povinnost řidiče, když policisté třeba při silniční kontrole shledají nějaký problém na vozidle, doprovodit muže zákona na technickou kontrolu, a to do vzdálenosti až osmi kilometrů. Pokud by řidič odmítl, tak policie může vozidlo nechat odstavit na místě,“ uvádí Kotil.

Samostatnou kapitolou jsou zimní pneumatiky. Ty budou muset být na vozidlech namontované vždy v období od 1. listopadu do 31. března v momentě, kdy by se změnilo počasí, utvořila se námraza či třeba začalo padat.

„Když bude jenom mokro, tak být zimní obutí v tomto čase nemusí, ale když by se náhle změnilo počasí a stala se nehoda, tak by se řidič dostal do obtížné situace,“ říká Kotil a doplňuje, že vozidla nad 3,5 tuny budou muset mít zimní pneumatiky na všech hnacích nápravách.
Policisté budou mít také oprávnění zakázat jízdu nebo vjezd na silnici znečištěnou bahnem. Dále bude moci po novu zakázat ilegální závod.
Hodně diskutovanou otázkou je také měření rychlosti strážníky městské policie. Podle poslední úpravy, která od 1. srpna vstupuje v platnost, již nebudou muset být dopravní značkou označená místa, kde strážníci měří.

„To ale neznamená, že budou moci strážníci měřit rychlost kdekoli. Ve spolupráci s policií byla vytipovaná místa, kde je to účinné a smysluplné pro zlepšení bezpečnosti. A značky, které tak zbudou, se rozmístí po okrese tak, aby sloužily jako varování pro řidiče, aby sundali nohu z plynu,“ poznamenává šéf dopravní policie.

Změn se dočkají řidiči především u bodového systému. Podstatné je, že se veškeré přestupky na poli dopravy, které řešil přestupkový zákon, přesouvají do novelizovaného silničního zákona 361/2000 Sbírky a všechno zde řeší § 125, který vyjmenovává všechny přestupky i body, které za ně jsou.

„U bodového systému doznala změny třeba jízda pod vlivem alkoholu, kdy do 0.3 promile nebude přestupek bodován. Nad 0,3 promile ale již přinese ztrátu sedmi bodů. Rovněž za zavinění nehody s následkem smrti bude sedm bodů, stejně jako nezastavení u dopravní nehody, neposkytnutí první pomoci nebo za předjíždění v zákazu či za řízení bez řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu vozidel,“ zmiňuje „,nejdražší“ bodované přestupky Kotil.

Na druhé straně například už nebude bodované nepoužití světel za dne.
Novinkou také je, že po dosažení dvanácti bodů v současné době mohl řidič požádat o vrácení řidičského průkazu a nyní bude muset nově absolvovat i psychologické vyšetření.

Výbava autolékáren

Nutno ještě poznamenat, že od minulého týdne, tedy od 19. července, již nemusí být ve výbavě autolékárny resuscitační maska a leták s návodem na první pomoc. Právě tyto dva komponenty spolu se zahnutými nůžkami a izotermickou fólií byly vpraveny do povinného vybavení autolékárny od začátku letošního roku.

Otázka dne: Co říkáte nové změně ve vybavení autolékáren?
A co si o změně ve vybavení autolékárny myslíte vy? Můžete hlasovat v anketě vpravo u článku.

Autor: Lenka Novotná

Co říkáte nové změně ve vybavení autolékáren?

Nic, masku i kartu s první pomocí si tam nechám

0 %

Řidiči museli zbytečně vyhodit plno peněz

7 %

Nechápu, proč se to po půl roce ruší

0 %

Někdo by za to měl nést odpovědnost

93 %

Stejně respirační masku neumím použít

0 %

Karta s návodem první pomoci měla zůstat

0 %

Hlasovalo: 15

Anketa byla ukončena

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení