VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nehoda ukazuje opět na nutnost obchvatu

Nová Olešná – „Ten obchvat bychom potřebovali jako sůl,“ zní od čtvrtečního odpoledne Novou Olešnou, která leží na hlavním tahu ze Strmilova na Jarošov nad Nežárkou. Právě zde ve čtvrtek před 15. hodinou v pověstných zatáčkách havaroval kamion s přívěsem a nehoda až do nočních hodin silnici zcela uzavřela.

22.1.2011
SDÍLEJ:

Pohled na převrácený kamion v pověstných zatáčkách v Nové Olešné, který na několik hodin uzavřel hlavní tah na Brno.Foto: Policie ČR

„Řidič jedoucí od Strmilova na začátku obce nerespektoval dopravní značky dvojitá zatáčka a omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině. Za hustého sněžení a v důsledku nepřiměřené rychlosti souprava dostala smyk, přívěs vjel do pravého příkopu a do zdi oplocení, pak tahač vyjel a na levé straně narazil do náspu,“ uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Při nehodě se nikdo nezranil, ale vyprošťování kamionu trvalo do večerních hodin. Po celou dobu byl hlavní tah uzavřený. Policisté sice už v Jarošově odkláněli kamiony a ostatní pouštěli přes Českou Olešnou, ale hodně lidí dojelo až sem a řídili jsme tady dopravu,“ naznačila nepříjemné dopady nehody starostka Nové Olešné Lenka Hynková a hned si přihřála polívčičku, neboť obec již dlouho usiluje o vybudování obchvatu, který je ale zatím kvůli nedostatku peněz u ledu.

„Není to poprvé, co se v tomhle esíčku stala nehoda. Nikdo tu třicítku nedodržuje. Je to hodně nebezpečné místo,“ doplnila starostka a poukázala i na několik let starou havárii plně obsazeného autobusu, který ve druhé zatáčce projel z kopce dolů mezi domy rovně a skončil na mostku přes potok.

„V každém případě jsme pro obchvat. Je to hodně nebezpečná zatáčka a ulevilo by se celé obci,“ ozývají se i další obyvatelé jako například Jana Semotánová či Rosemarie Kosová. Jak naznačuje i Ladislav Skuhra, pomohlo by to hlavně lidem bydlícím podél silnice. Stejný názor na nutnost obchvatu sdílí i bývalý starosta Karel Kešner, který o něj usiloval.

To, že v nejbližší době se obyvatelé obce na hlavním tahu ze Strmilova na Jarošov nad Nežárkou obchvatu nedočkají, je již zřejmé. Ve středu ale ministerstvo dopravy zveřejnilo takzvanou Superstrategii do roku 2025, ve které se o obchvatu Nové Olešné rovněž nemluví.

Podle ředitele českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic ČR Josefa Pešla je to otázka financí. „U této stavby se čeká na pokyn, že bude mít prioritu a tu zatím nemá a ani není zahrnutá v superkoncepci ministerstva dopravy do roku 2025,“ uvedl.
Pro obchvat bylo více variant, které měly mezi místními obyvateli své odpůrce i příznivce, ale nakonec podle starostky obce Lenky Hynkové zvítězila varianta přes rybník.

Vedení obce o vyřešení tíživé dopravní situace, neboť silnice první třídy vedoucí přímo Novou Olešnou je spojnicí Jindřichova Hradce s Dálnicí D1 na Brno, usilují již nejméně dvě desítky let. Zlepšení se ale v dohledné době nedočkají.

Podle již dřívějšího vyjádření Ředitelství silnic a dálnic se v Nové Olešné v minulosti uskutečnilo měření provozu a výsledek nepřesáhl limit pro ekonomickou životaschopnost obchvatu a s novým měřením se nepočítá.

Přesto se zde vážné nehody stávají. Zhruba před pěti roky v esíčku havaroval plně obsazený autobus, a to tak, že projel druhou zatáčku rovně z kopce dolů a zůstalo v něm dvacet zraněných cestujících včetně řidiče.

Autor: Lenka Novotná

22.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávku ve Velkém Pěčíně čeká rekonstrukce.

V Pěčíně vymění konstrukci lávky

Anna Hrdličková.

Hradečtí triatlonisté získali v Sokolově pět cenných kovů

Zapomenuté klíče nahradil pár nožem a vidličkou

Dačice - Svérázný způsob na to, aby se dostali do svého hotelového pokoje v Dačicích, si zvolili dva z jeho návštěvníků.

V podhradí chystají slavnosti

Staré Město pod Landštejnem – V malé obci pod Landštejnem obvykle žije kolem pětistovky lidí. O víkendu jich tady ale bude několikanásobně víc.

Krabička cigaret vyšla ženu draho

Jindřichův Hradec - K neobvyklé krádeži vyjížděli jindřichohradečtí strážníci v neděli v odpoledních hodinách.

Ve Velké ceně dál vedou hasičky z Lomnice

Příbraz - Velká cena Třeboňska v požárním útoku má za sebou desáté kolo, které se konalo v Příbrazi. Do bojů se v mužské části zapojilo čtrnáct družstev, mezi ženami pak osm.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení