VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řidiči přiznávají, že nevědí, jak by se při nehodě zachovali

Jindřichův Hradec – Víte, jak poskytnout první pomoc? To byla otázka pro řidiče při úterní bezpečnostní dopravní akci policie ve spolupráci s jindřichohradeckým spolkem Českého červeného kříže. 

18.4.2012
SDÍLEJ:

PRVNÍ POMOC si mohli včera vyzkoušet řidiči při dopravně bezpečnostní akci policie. Byl mezi nimi i Josef Lovětínský z Valtínova. Na snímku mu postup vysvětlují lektorka Aneta Přílepková a ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Lenka KálalováFoto: Deník/Lenka Novotná


Po nezbytné kontrole dokladů a stavu lékárničky proto řidiči, a pokud měli zájem, tak i spolujezdci,  mohli vyzkoušet masáž srdce a případně umělé dýchání na  takzvané „Andule“.

Lektorka Červeného kříže Aneta Přílepková vždy nejdříve vysvětlila a názorně ukázala zásady při oživování, a poté si již mohli řidiči vyzkoušet, jak provést nepřímou masáž srdce.

„Obecně platí poměr 30 stlačení hrudníku ku dvěma vdechům. I když v poslední době se od umělého dýchání dost upouští. Člověk má totiž v těle dostatek kyslíku, aby to zvládl do příjezdu záchranky,“ vysvětluje zdravotnice.
Jak doplnila ředitelka oblastního spolku červeného kříže Lenka Kalábová, v poslední době má již hodně řidičů o poskytování první pomoci velké povědomí. „Myslím si, že řidiči do určité míry mají znalosti, většinou nevědí novinky, třeba s tím, že už se nemusí dělat dýchání. Dnes i hodně firem dělá pro své zaměstnance školení, my pořádáme různé kurzy,“ míní ředitelka Červeného kříže.

Samotní řidiči přiznávají, že teoreticky první pomoc zvládají, ale když by přijeli třeba k dopravní nehodě, nedokáží říct, jak by reagovali.

Josef Lovětínský z Valtínova se před asi patnácti lety k nehodě se zraněním dostal. „Bylo nás tam víc, což asi bylo velké štěstí, takže jsme zraněnému vytáhli zapadlý jazyk, aby mohl začít dýchat a podařilo se ho zachránit. Ale kdyby tam byl člověk sám, tak nevím, jak bych se zachoval.“

Jeho spolujezdec Vladimír Vybíral je rád, že zatím se do takové situace nedostal a poznamenává, že by měl možná strach.

Mezi zastavenými řidiči byl  včera i učitel dačické autoškoly Miloš Nevrkla. „Popravdě řečeno, ještě jsem se do takové situace nikdy nedostal, ale určitě bych to dal dohromady. Součástí výuky našich žáků je první pomoc, kterou nám školí zdravotní sestra, žáci také dělají ze zdravovědy závěrečné testy,“ sdělil učitel autoškoly.

Další řidička rytmus nepřímé masáže srdce přirovnala ke známé vánoční koledě „rolničky“ a dodala, že pracuje v pojišťovně a mají na první pomoc školení.

Jak postupovat:

- při příjezdu k nehodě je nutná nejdříve první technická pomoc, tedy zajistit auto proti pohybu a umístit výstražný trojúhelník
- zjistit kolik je zraněných a jak a volat záchranku – tel. 155
- dispečerce na záchrance se představit, popsat co nejpřesněji místo události a rozsah zranění
- neukončovat hovor, dispečerka může po telefonu radit
- nejdříve pomoci lidem s masivním krvácením, pak v bezvědomí
- vytáhnout zraněného z auta pouze když nedýchá, jinak ho necháme uvnitř a nehýbáme s ním a necháme ho hlídat

Autor: Lenka Novotná

18.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení