VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srážce se zvěří lze zabránit předvídavostí

Jindřichohradecko – Na několik milionů korun ročně odhadují myslivci na Jindřichohradecku škody na zvěři, které způsobují střety s vozidly.

23.11.2010
SDÍLEJ:

NEHODA. Škody při střetech se zvěří mohou šplhat dost vysoko. Například minulý týden řidiči mercedesu u Bednárečku vběhl do dráhy srnec a škoda na autě je odhadována na 110 tisíc korun. Zvíře zůstalo ležet mrtvé u příkopu.Foto: Policie ČR

Policisté na Jindřichohradecku letos řešili jedenadvacet srážek s lesní zvěří.

K tomu je ještě podle jednatele okresního mysliveckého spolku Pavla Průši nutné připočítat škody, které při srážce vznikají na autech a v první řadě případná zranění osob.

„Kvůli zvýšení bezpečnosti jsme dělali anketu mezi mysliveckými sdruženími a vrátilo se nám osmadvacet odpovědí. Na základě toho jsme vytipovali čtyři úseky, kde je střet se zvěří nejčastější. Patří mezi ně hlavně silnice 1. třídy mezi Děbolínem a Barborou, od Jindřichova Hradce na Rodvínov a Jarošov nad Nežárkou a třeba i silnice na Zdešov. Pak jsou samozřejmě úseky, kde je také hodně střetů, což je od Stráže, přes Mláku až po Starou a Novou Hlínu,“ říká Průša.

Podle jeho slov se jedná hlavně o lesní úseky. „Zvěř má potravní cykly ráno, večer a v noci. Přes den se s ní tolik na silnici nesetkáme,“ upřesnil Průša.

Myslivci již například před lety za Děbolínem v kopci k Barboře instalovali speciální odrazky a srážky aut se zvěří se zde snížily podle Průši o 70 až 80 procent. Škoda jen, že se našli lidé, které zde odrazky kradou.

„Nyní se snažíme získat peníze od sponzorů a z grantů na aplikaci odpuzovačů zvěře. Většina krajských úřadů se již angažovala, ale tady to zatím není,“ doplnil Průša.

Ještě naznačil, že účinné jsou také odrazky, které mají na patnících v Rakousku, které odrážejí světlo i do pole. Jsou ale dražší, takže tak jako se vším i snaha omezit střety s lesní zvěří je o penězích.

Policisté na Jindřichohradecku letos podle policejní mluvčí Hany Millerové již řešili 25 případů srážek se zvířetem. Z toho jednadvacetkrát se zvěří. V jednom případě figurovala kočka, ve dvou pes a nedávno se auto srazilo v noci se čtyřmi koni, kteří na místě zahynuli. Případ ale dosud není uzavřený.

„Obecný recept, jak se vyhnout střetu, neexistuje. Když zvěř přechází, tak je dobré projíždět plynule, ztlumit světla a držet se ve směru. Hodně se stává, že se řidič lekne a strhne řízení, buď doprava, kde skončí v příkopu a může i narazit do stromu, a nebo vjede do protisměru, kde ještě může ohrozit protijedoucí vozidlo,“ radí ze zkušeností policista ze skupiny dopravních nehod Jiří Pech. Vedle již zmíněné srážky s koni byl docela drsný také případ ze zimy, kdy řidiči přes cestu u Hospříze přebíhalo obrovské stádo divočáků a se sedmi prasaty se auto srazilo.

Největší riziko je podle majitele třeboňské autoškoly Martina Illeho za soumraku a za svítání. „Žákům vždycky říkám, že by měli sledovat nejenom vozovku, ale i pravou stranu za příkopem. Většinou se oči zvěře od světla zalesknou. V té chvíli by měl začít řidič brzdit, ztlumit světla, protože když zvěř oslní, tak ta zůstane stát. Může klidně i zahoukat, aby ji vyplašil,“ uvádí Ille.

Základní pravidlo je, že srny, ale i divočáci nepřecházejí samostatně, ale většinou jich jde víc. Takže je nutné s tím počítat. „V zásadě platí, že musím jet tak rychle, abych stačil zastavit na vzdálenost, na kterou vidím,“ doplnil na závěr Ille.

Policisté na Jindřichohradecku od 1. ledna do 22. listopadu šetřili srážku se zvířetem v 25 případech z toho střet:

se srnou: ......12
se zajícem: …1
s divočákem: ..4
se psem: .......2
s kočkou: ......1
s koněm: .......1

23.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelky, bižuterii a knížky přinesla do Pravdovy knihovny v Jarošově nad Nežárkou Alena Ondřejová.
28

Kabelkový veletrh pokračuje

Bouřka škodila i na letišti v Jindřichově Hradci. Poryv větru vytrhl z betonu kotvení letadla, které pak nacouvalo do několik desítek metrů vzdálené čerpací stanice.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Sobota zve na koně, hasičskou soutěž i na koncerty

Jindřichohradecko - Sobota nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat na Jindřichohradecku za zábavou.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení