VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlevo odbočující traktor a mrtvý na hondě

Strmilov, České Budějovice - Smrtí 31letého řidiče motocyklu Honda Hornet skončila dopravní nehoda v srpnu 2007 na silnici I. třídy od Studené na Strmilov.

17.3.2009 1
SDÍLEJ:

Osudná srážka motocyklu s traktorem u Strmilova. Foto: Policie ČR

Řidič hondy narazil do zadního kola traktoru vlekoucího lis na slámu, který mu při odbočování vlevo na můstek na pole překřížil jízdní dráhu.

Podle znalců začal motorkář brzdit z rychlosti 94 až 101 km/hod. Jeho reakci mohlo prodloužit ovlivnění marihuanou. (Podle znalce v koncentraci srovnatelné co do vlivu na schopnost ovládat motorové vozidlo asi s 0,5 promile alkoholu.)

Tehdy 19letý traktorista Jan byl obviněn z ublížení na zdraví. Necítil se ale být vinen. Motocykl v protisměru prý uviděl až asi na 150 metrů. To už byl předními koly traktoru za krajnicí u můstku. V okamžiku nárazu prý traktor už několik vteřin stál. S přívěsem souprava zabírala celou šíři vozovky.

Řidič jedoucí krátce před srážkou za traktorem uvedl jako svědek, že na začátku asi třísetmetrové rovinky povyjel do levého pruhu, aby se podíval, zda může traktor předjet. V protisměru uviděl motocykl sjíždějící z kopce. Proto se zařadil zpátky.Kdo je víc vinen?

Okresní soud v J. Hradci konstatoval, že pan Jan porušil základní povinnost řidiče, nedal přednost protijedoucímu vozidlu.

Vyvinit ho nemůže ani zjištěné nevýrazné překročení rychlosti řidiče motocyklu a jeho ovlivnění v době jízdy psychoaktivní látkou. Protože ale na neodčinitelném následku měl podíl viny i poškozený, soud obžalovanému uložil spíše mírnější trest – dvacet měsíců podmíněně na dva a půl roku a zákaz řízení na čtyři léta.

Pan Jan se odvolal. Obhajoba viděla zásadní příčinu nehody v nepovolené rychlosti motocyklisty. Traktorista prý „neměl povinnost předvídat“, že motorkář pojede nepřípustně rychle.

Obžalovaný sám jen dodal, že si je stoprocentně jist, že při zahájení odbočování „tam ten motorkář“ nebyl.

I krajský soud ale měl za klíčové svědectví onoho řidiče jedoucího za traktorem. Motocyklistu v protisměru tedy mohl a musel vidět i obžalovaný. „Měl dost času odbočovací manévr přerušit, ale motorku bohužel přehlédl, když pozornost možná zrovna věnoval hledání nájezdu na můstek,“ řekl předseda senátu.

Soud odvolání pana Jana zamítl a ten podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).Stejné námitky

Znovu namítl, že pokud by poškozený nepřekročil povolenou rychlost a před jízdou nepožil zakázanou látku, k nehodě by vůbec nedošlo.

Zopakoval, že neměl povinnost předvídat, že protijedoucí vozidlo pojede nedovolenou rychlostí. Nemohl počítat ani s tím, že řidič bude v důsledku požití marihuany opožděně a chybně reagovat na vzniklou situaci.

Mínil, že protijedoucí vozidlo na rovince dlouhé 300 metrů bude mít dost času a prostoru k pozvolnému snížení rychlosti či k zastavení, aby mu umožnilo dokončit odbočení s traktorem se zapnutým výstražným majákem.

Pokud nejde o donucení dalšího účastníka provozu k náhlé změně rychlosti či směru jízdy, nejde prý o porušení povinnosti dát přednost v jízdě.

NS po projednání věci uzavřel, že jihočeské soudy nepochybily závěrem, že zásadní příčinou dopravní nehody bylo chování obviněného. Při odbočování na místo ležící vlevo od silnice musel dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům.

Tuto základní povinnost vyplývající ze zákona pan Jan nesplnil, neboť v protisměru přijíždějící motocykl zjevně přehlédl.
S tímto názorem se NS ztotožnil a dovolání obžalovaného odmítl.

Autor: Vladimír Majer

17.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V sobotu byla slavnostně otevřená nová naučná cyklostezka z Kardašovy Řečice okolo rybníků. Teď můžete na cyklovýlet okolo Světa.

V neděli můžete vyrazit na kolo nebo do kina

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Kabelkový veletrh pokračuje

Jindřichohradecko – Ještě čtrnáct dnů máte na to, abyste se podívali do skříní, šuplíků a knihovniček a vybrali věci, které již doma leží bez povšimnutí, a darovali je do Kabelkového veletrhu.

Na letišti bouřka utrhla letadlo

Jindřichův Hradec - Na jindřichohradeckém letišti se při bouřce v noci na sobotu vytrhl letoun Andula z ukotvení v betonu.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení