VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za smrt kamaráda u Lásenice rok vězení

Jindřichův Hradec– Velký smutek a stesk nad vyhaslým mladým životem vládl v úterý mezi přítomnými vjednací síni Okresního soudu vJindřichově Hradci. Probíhal zde soud sobžalovaným devatenáctiletým řidičem L. K., jenž zavinil tragickou dopravní nehodu za obcí Lásenice.

9.3.2010 3
SDÍLEJ:

Nervozita před soudní síní v případu tragické nehody u Lásenice.Foto: Deník/Renata Pávková

Při ní zemřel Jiří Vrátil (16), jemuž byl věnován nedávný díl seriálu Deníku Pomníčky podél cest. Další spolujezdkyně utrpěla tehdy těžká zranění.

„Řidič 8. listopadu 2009 v době kolem 20,35 hodin za obcí Lásenice na silnici první třídy ve směru na České Budějovice při projíždění prudší levotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost vozidla svým řidičským schopnostem a zkušenostem a stavu a povaze vozovky, kdy poté řízení nezvládl,“ zněla včerejší část rozsudku z úst soudce Petra Švece. Následkem nepřizpůsobení jízdy všem okolnostem narazil řidič pravým bokem vozidla do stromu jeden metr pod úrovní vozovky. Při nehodě následkem zranění zemřel šestnáctiletý spolujezdec sedící na zadním sedadle vpravo a těžce se zranila spolujezdkyně sedící uprostřed. Požití alkoholu a jiných omamných látek řidičem bylo vyloučeno. Podle znalce nebyla zjištěna ani jiná závada na vozidle, která by nehodu způsobila. Soud uložil obžalovanému trest v době trvání jednoho roku nepodmíněně ve věznici s dohledem, dále zákaz všech motorových vozidel a zaplacení odškodného rodině zemřelého, ostatním spolujezdcům a zdravotní pojišťovně – dohromady ve výši přes 1,3 milionu korun.

„Svého činu upřímně lituji a chtěl bych ho vrátit zpátky, a navždy si to budu pamatovat,“ uvedl obžalovaný. Soud uznal, že omluva a lítost obžalovaného je upřímná. Trest byl zvolen v trestní sazbě v trvání od 6 měsíců do 5 let. Dolní hranice trestní sazby byla zvolena také vzhledem k tomu, že obžalovaný nebyl ještě trestaný a vzhledem k jeho nízkému věku.„Nelze zjistit přesnou rychlost vozidla, protože nejsou technické podklady o maximální jízdě. Rychlost mohla být i nižší, jestliže řidič zvolil jiný oblouk zatáčky,“ uvedl soudce Petr Švec, který však dále odůvodnil také nutnost nepodmíněného trestu vzhledem k tragickým následkům nehody. Viník si na rychlost, kterou jel, nevzpomíná, jak u soudu uvedl.

Nepodmíněný trest navrhoval také státní zástupce. „Tato loňská dopravní nehoda se řadí mezi nejzávažnější dopravní nehody ve zdejším okrese. Její následky jsou tragické a nenapravitelné. Zemřel při ní mladý člověk a další životy nehoda poznamenala,“ řekl státní zástupce mimo jiné k případu. O rychlé, bezohledné a riskantní jízdě vypovídá podle jeho slov také její krátké časové rozpětí, kdy řidič kolem 20. hodiny přibral ve Studené čtyři spolujezdce a kolem 20.35 hodin došlo k nehodě za obcí Lásenice.

Obhájce obžalovaného navrhoval dvouletý podmíněný trest vzhledem k nízkému věku obžalovaného, a protože svého činu viník upřímně lituje. „Obžalovaný bude až do smrti žít s vědomím zavinění smrti svého kamaráda a nemá sklony k páchání trestné činnosti,“ popsal dále obhájce. Jízda měla být podle obhájce přizpůsobena povětrnostním podmínkám a se čtyři měsíce starým řidičským průkazem měl řidič jet ostražitě a pomalu.

Rozsudek nenabyl právní moc, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Pohled na zdemolované auto. Foto: Policie ČR

Jak již Deník uvedl v seriálu Pomníčky podél cest, byl Jiří Vrátil, který při nehodě tragicky zahynul, velmi oblíbený mezi spolužáky ve třídě i dalšími kamarády a lidmi, kteří o něm řekli, že byl výjimečný, jedinečný a věčný optimista. V budoucím životě se chtěl stát záchranářem. Spolužáci vytvořili Jiřímu Vrátilovi portrét na internetovém portálu facebook, jako věčnou vzpomínku.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

9.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Část fresky s tankem v kostele v Chlumu u Třeboně

Začínají kovářské dny, můžete i na prohlídku kostela

Kapitán včelnických fotbalistů Marek Petráš dovedl svůj tým k zisku prvního bodu v krajském přeboru. Včelnice doma remizovala se silným Rudolfovem 0:0.

Třeboň i Dačice zvítězily, včelnický nováček uhrál bod s Rudolfovem

Živitelka bude letos jiná

České Budějovice – Jako přelomový vnímají organizátoři 44. ročník mezinárodní agro výstavy Země živitelka, který se bude konat od čtvrtka 24. 8. do úterý 29. 8. na výstavišti v Českých Budějovicích.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Jihočeský kraj - Řádění živlů z pátku na sobotu zaměstnalo spoustu lidí a mnohým zkomplikovalo život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení