VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zločiny z archivu: Kdy silničáři nezaplatí za neposyp?

České Velenice –    V lesním úseku silnice od Nových Hradů do Českých Velenic, asi 400 metrů za hranicí okresů, havaroval 3. února 2001 kolem 11.30 hodiny fiat.

1.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jana Engová

Jeho majitelka, tehdy spolujezdkyně, a řidič pak zažalovali správu a údržbu silnic  o náhradu ve výši 375 203 korun s příslušenstvím.

Podle nich došlo k havárii kvůli závadě ve sjízdnosti komunikace – poté, kdy řidič vjel z posypané vozovky v jednom okrese na neposypanou a zledovatělou  v okrese druhém.

Soudy v Jindřichově Hradci a v Českých  Budějovicích v roce 2004 žaloby zamítly. Ten českobudějovický  zjistil,  že v místě začalo sněžit krátce před nehodou. Úsek byl osazen značkami Jiné nebezpečí a Nebezpečí náledí. Nebylo prokázáno, že by v mí᠆stě bylo náledí nebo jiná kvalifikovaná závada ve sjízdnosti, kterou by správa silnic neodstranila, nezmírnila ji nebo na ni neupozornila. Prováděla údržbu plánovaně podle důležitosti silnic. Žádnou povinnost stanovenou právním předpisem neporušila. Za škodu neodpovídá.

Krajský soud rozhodnutí potvrdil (Deník 7. února 2005). K námitce rozdílu ve vlastnostech povrchu silnice předsedkyně senátu řekla, že jakmile vjel řidič na neposypaný úsek, měl předpokládat, že na něm bude nutná zvýšená opatrnost. Jel ale zhruba 300 metrů po neposypaném úseku rychlostí 50 až 60 km/h.
Majitelka vozidla podala dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).  Nesouhlasí mimo jiné  s názorem, že pouze ojedinělé místo s náledím se považuje za závadu ve sjízdnosti.

NS citoval zákon  č. 13/1997 Sbírky, že závadou ve sjízdnosti je mimo jiné taková změna, kterou nemůže řidič předvídat. Podstatně zhoršit nebo přerušit sjízdnost mohou i povětrnostní situace, například vánice, intenzivní dlouhodobé sněžení, vznik souvislé námrazy a podobně.

V podstatě ze zákona vyplývá, že  musí jít o nepředvídatelnou změnu ve sjízdnosti komunikace.
Sama skutečnost, že zasněžená vozovka nebyla v den nehody posypána, neodpovídá pojmu „závada ve sjízdnosti", jak  NS  už  dříve  judikoval. V dané věci nešlo o natolik významnou změnu ve sjízdnosti, kterou řidič ani při obezřetné jízdě respektující stav komunikace a důsledky povětrnostních vlivů nemůže předpokládat a reagovat na ni, řekl Nejvyšší soud a dovolání zamítl.

Autor: Vladimír Majer

1.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řečický uragán smetl soupeře šesti góly

Celkové náklady na zhotovení repliky byly 94 600 Kč a z toho příspěvek kraje (dotace) činil 50 000 Kč.
4

Úsilí ostojkovických o obnovení boží muky se naplnilo

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

V úterý se můžete setkat s bájnými i reálnými postavami či s kováři

Jindřichohradecko - Kam za kulturou? V úterý si můžete vyrazit na zajímavé filmy nebo na Kovářské dny.

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení