Arnošt Petráček získal v Riu první zlato pro českou výpravu

Rio de Janeiro – Ke třem bronzům přibyly do české sbírky na paralympijských hrách v Riu de Janeiro další tři medaile včetně té nejcennější. Zlatou medaili získal v předposlední soutěžní den plavec Arnošt Petráček na trati 50 m znak. Ve stejné disciplíně skončila druhá Běla Třebínová. Stříbro má i lukostřelec David Drahonínský.

17.9.2016

Arnošt Petráček vyhrál zlatou medaili s téměř dvousekundovým náskokem.Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Petráčkovi dosud cenný kov z paralympijských her unikal, v Pekingu byl na znakařské padesátce čtvrtý a v Londýně pátý. V pátečním finále zvítězil v čase 43,12 sekundy s téměř dvousekundovým náskokem.

„Cesta k tomuhle zlatu pro mne byla velmi náročná. Během přípravy jsem v posledním roce absolvoval několik soustředění – v Itálii, na Kanárských ostrovech nebo závěrečné v Nymburku a to dalo hodně práce," uvedl pětadvacetiletý plavec na webu paralympic.cz.

„Před závodem jsem byl ještě hodně nervózní, ale po rozplavbách jsem už věděl, že na to mám a že bude stačit, když to předvedu ještě jednou. To se mi povedlo a je z toho zlatá paralympijská medaile navíc v evropském rekordu, čehož si moc vážím," řekl Petráček, který byl nejrychlejší už v rozplavbě. Jan Povýšil doplaval ve stejném závodě pátý, k medaili mu chyběla necelá sekunda.

Třebínová přidala stříbro k bronzové medaili ze závodu na 50 metrů volný způsob. Čtyřicetiletá vozíčkářka vybojovala na třech paralympiádách již sedm medailí – tři zlata, dvě stříbra a dva bronzy. Za vítěznou Španělkou Teresou Peralesovou zaostala ve finále časem 44,51 téměř o sekundu a půl.

Drahonínský nestačil až ve finále na Brita Johna Walkera, kterému podlehl těsně 139:141. Čtyřiatřicetiletý lukostřelec, upoutaný na vozík po pádu z balkonu v náměsíčnosti, obhájil stříbro z Londýna, ve sbírce má i zlatou medaili z Pekingu. Po skončení soutěže na proslulém Sambodromu požádal svou přítelkyni o ruku.

Autor: ČTK

17.9.2016 VSTUP DO DISKUSE

Děti dostaly pletené ponožky

Jiří Kněžíček ze Slavonic se ve filmu Po strništi bos objevil hned čtyřikrát ve dvou rolích.
4

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě