Basketbalovým Lvům znovu utekla koncovka

Prostějov - Ve 13. kole basketbalové Mattoni NBL, které uzavřelo první polovinu základní části, prohráli jindřichohradečtí Lions na palubovce Prostějova 92:106.

25.11.2012

Ilustrační snímek.Foto: Zdeněk Píša

Prostějov – Jindřichohradecký nováček basketbalové Mattoni NBL prakticky s žádným soupeřem vyloženě nevyhořel, přesto je v třináctičlenné tabulce poslední. Na vině jsou především neúspěšné koncovky zápasů, neboť ve dvanácti zápasech totiž pouze třikrát vyhrál poslední čtvrtinu. O úspěch přišel v závěrečném dějství i na prostějovské palubovce.

Příznivci Hanáků jsou asi basketbalem přesyceni, protože je do hlediště nepřitáhla vítězná šňůra jejich týmu, po které vystoupal až na třetí příčku tabulky, ani fakt, že domácí podali skvělý výkon proti Nymburku, nad nímž 37 minut vedli a nakonec mu podlehli o jediný koš. Hala tak zela prázdnotou a spíše to vypadalo, že v domácím prostředí hrají Jihočeši. Ti také v úvodu rychle zlikvidovali sedmibodový náskok Prostějova a na palubovce začali panovat. Tak jako v předchozích kolech hosté výborně doskakovali a dostávali se k častějšímu zakončení, domácí tým byl hodně nervózní a mohl být rád, že úspěšnost střelby Lvů byla opětovně nízká. Přesto 49 vteřin před prvním klaksonem J. Hradec vedl osmibodovým rozdílem, když úspěšně zakončil Martin Novák, jenž na hřišti pobyl plných 12 minut. Devatenáctiletý benjamínek odehrál svůj nejlepší zápas v nejvyšší soutěži.

Ani ve druhé čtvrtině Prostějov vůbec nevypadal na to, že hraje ve formě. Pod košem byli jeho hráči bezradní, málo se trefovali i z trestných hodů. V 16. minutě proměnil šestky Ondřej Dygrýn (18 bodů, 11 doskoků, 3 asistence, 1 blok, 8 získaných faulů), jemuž zápas vyšel neskutečně, a hosté již vedli 40:28. Orlům se v těch chvílích nedařilo zhola nic, jenže Lvi toho nedokázali využít. Hanáky, kteří již měli na lavičce uzdraveného Slovince Mateje Ventu, udrželi hosté v zápase hlavně devíti ztrátami, které vyrobili během první půle! Vzhledem k průběhu hry bylo čtyřbodové vedení Lions velmi chudé.

Po obrátce se již prostějovský celek vzchopil a hlavně pod svým košem Lvům nedával moc prostoru. Agresivní obrana na hosty platila, ti se ve hře udržovali hlavně vynikající dvaadevadesátiprocentní exekucí trestných hodů. Ve 25. minutě slovenské křídlo Dušan Pandula trefil trojku a po dlouhé době dostal Prostějov zase do vedení (59:58). Domácí tým pak postupně vytáhl stav až na osmibodový náskok, ale hosté úspěšnými šestkami stáhli rozdíl až na dva body.

Poslední dějství zprvu nevypadalo na to, že dopadne pro nováčka tak mizerně, vždyť ještě ve 33. minutě platil nerozhodný stav 78:78. Pak se však v krátkém sledu za sebou trefili Jaroslav Prášil, Pandula a šestadvacetiny slavící Kamil Švrdlík. Hanáci rychle odskočili do vedení 87:80 a hosté začali zmatkovat. Kupili ztráty, pouštěli se do samostatných akcí, které byly předem odsouzené k neúspěchu, a nemohli se pak divit, že z Prostějova odjeli s trojciferným nadělením.

„Nedokázali jsme zlomeného protivníka dorazit. Namísto toho jsme ho udrželi ve hře dvaceti ztrátami. Dnes jsme měli vyhrát, neexistuje jediný faktor, který by omluvil náš neúspěch. Zápas jsme si prohráli sami, nezbývá než doma složit reparát," pozval fanoušky do hlediště sportovní ředitel BK Lions Radim Valcha.

Předehrávku 26. kola opět proti Prostějovu absolvují Lvi ve středu od 19 hodin v jindřichohradecké hale.

PROSTĚJOV – J. HRADEC 106:92 (19:26, 42:46, 74:72)
Body: Dufault 23, Pandula 20, Švrdlík 19, Slezák 13, Bohačík 9, Marko 8, Prášil 6, Bratčenkov 4, Kohout 4 – Tomanec 22, Dygrýn 18, Pavlík 16, Zachrla 15, Vošlajer 9, Kramný 8, M. Novák 4.
Trojky: 7:4. Fauly: 29:27.
Trestné hody: 36/23:35/32. Rozhodčí: Hruša, Matějek, Benda. Diváci: 200.

25.11.2012 VSTUP DO DISKUSE

Archeolog Prácheňského muzea v Písku Tomáš Hiltscher s nálezem mincí.

Unikátní nález mincí z poloviny 11. století na Písecku

Pietní akt. Ilustrační foto.

Města si připomenou sto let od bitvy u Zborova

AUTOMIX.CZ

Metalex, společnost později známá jako MTX, si za více než čtyřicet let vydobyl zvláštní místo v historii českého motorsportu a automobilového průmyslu. Za socialismu v tomto podniku vznikla řada podivuhodných aut, krátce po revoluci se firma zase proslavila přestavbou škodovek na kabriolety.  Dokonce postavila i supersport.