Bojovní Lvi zdolali Ostravu

Jindřichův Hradec – V 6. kole nadstavbové části Kooperativa NBL porazili jindřichohradečtí basketbalisté ve své hale Ostravu 89:82.

17.3.2017

Momentky z utkání J. Hradec - Ostrava.Foto: Lukáš Šamal

Poslední dva zápasy Lvi s Novou hutí vysoko prohráli, když nedokázali eliminovat její trojkové uragány a výrazně zaostávali na doskoku. Začátek nadstavbové odvety vůbec neukazoval na to, že by měl mít tento zápas jiný obrázek. V 5. minutě Hradec totiž prohrával 2:11, přičemž domácí trenér Karel Forejt už měl vybrán oddechový čas. Tým zvedl až kapitán Stanislav Zuzák, jenž dal během 27 vteřin tři koše. K němu se přidal trojkou Tomáš Šustek a dvěma šestkami Jiří Šoula, takže v 7. minutě už domácí mužstvo vedlo 12:11. Tým si začal věřit a své vedení v prvním kvartálu navýšil až na osmibodový odstup (10. – 21:13).

Druhá perioda přinesla hostům opětovnou větší střeleckou pohodu, jakou měli v úvodu utkání. Rozehrál se Srb Svetozar Popovič a dařilo se celé ostravské zámořské legii. Avšak Lions nezaostávali, především Malcom Brooks načal svoje velké představení. Na konci poločasu měl na účtu již 15 bodů. S potřebnými koši také vždy přispěchal Terrell Lipkins. Také proto se Ostrava už ani jedinkrát nedostala do vedení, i když ve druhé desetiminutovce dokázala v jednom momentu vyrovnat (12. – 25:25).

Po změně stran pokračoval pěkný basketbal, ovšem k radosti domácích příznivců ho hrál pouze jindřichohradecký celek. Skoro čtyři minuty po zahájení druhé půle jakoby hosté na palubovce ani nebyli. Šňůrou 10:0 (24. – 53:39) Lvi zápas prakticky rozhodli. Získali dvojciferný náskok a Novou huť už do zápasu nazpátek nepustili. Ve střelecké pohodě dál pokračovali Lipkins s Brooksem, pod košem se rvali Chris Tawiah a showman Ryan Canty. Oba sice trápil atlet Deshawn Painter (double-double za 15 bodů + 15 doskoků), ale ostravští Američané tentokrát celkově zklamali.

V závěrečné čtvrtině sice hosté snížili až na šestibodový rozdíl (39. – 83:77), ale Lvi byli v pohodě. Ke konci je držel Tawiah a stoprocentně střelecky úspěšný Dalibor Fait. Poslední koš těsně před závěrečným klaksonem vstřelil rozehrávač Jakub Novák, jenž nejen završil domácí vítězství, ale zároveň ve svém 26. zápase v nejvyšší soutěži dal druhý koš ze hry. V této sezóně premiérový. Za zmínku ještě stojí aktivní bodové poměry lavičky J. Hradce proti Ostravě (48:28) a přínos cizinců pro konečný výsledek (66:64!).

Karel Forejt, trenér Lions: Myslím, že si kluci za tento výkon výhru zasloužili. Ze soupeře jsme měli respekt, protože jsme v Ostravě dvakrát prohráli o dvacet bodů. Ale mužstvo předvedlo maximální bojovnost a také jsme dokázali eliminovat trojkovou rychlopalbu soupeře. Na druhou stranu jsme inkasovali moc jednoduchých košů, což Novou huť drželo ve hře. My však vítězství chtěli víc, a to zřejmě rozhodlo.“

Dušan Medvecký, trenér Ostravy: „Naše obrana byla katastrofální, hlavně ve třetí čtvrtině, kdy nám soupeř nastřílel třicet bodů. Nechali jsme hrát Brookse, přestože jsme mužstvo právě na něj upozorňovali. Hráči si asi mysleli, že to dostaneme zadarmo jako v Prostějově. Naši rozehrávači si připisovali zbytečné ztráty, Hradec z toho těžil, najížděl do naší obrany a vyhledával volné hráče na perimetru. Své pokusy proměňoval a tím se dostal do laufu. S naším výkonem jsme neměli šanci vyhrát, takhle se o play off nebojuje."

Díky důležitému vítězství se Jihočeši bodově odpoutali od posledního Prostějova, s nímž navíc mají lepší bilanci vzájemných střetnutí. V dalším kole se Lvi představí až v sobotu 25. března ve Svitavách (18 hodin).

Lions J. Hradec – NH Ostrava 89:82 (23:18, 43:39, 73:58)
Body: Brooks 27, Lipkins 17, Tawiah 13, Canty 9, Šustek 6, Fait 6, Zuzák 5, Šoula 4, J. Novák 2 - Painter 15, Riewer 15, Bohačík 14, Canada 13, Smith 8, Mays 7, Popovič 6, Bratčenkov 4.
Trojky: 9:6. Fauly: 20:23. Trestné hody: 18/22:16/20. Doskoky: 39:43. Rozhodčí: Kučera, Kec, Kučírek. Diváci: 650.