Právě mají za sebou žebříčkové klání Čechy B v Křižanech a áčkové ve Starém Městě pod Sněžníkem. Povedlo se jim získat několik zajímavých dílčích úspěchů.

Žebříček A – „INOV-8 Cup“ a „Manufaktura Český pohár“ měly na programu první letošní kolo. Uskutečnilo se v okolí horské chaty Paprsek, tedy v nadmořské výšce kousek nad jeden kilometr na pomezí Rychlebských hor a Jeseníků. Vrcholný orientační běh se tam vrátil po dlouhých 20 letech. První den čekala na 1068 startujících klasická trať, jíž pořadatelé ze šumperské Severky postavili do oblasti vysokého borůvčí, mnoha hustníků a také bažin. Náročný závod skvěle vyšel Kateřině Blažkové, jež skončila druhá. Poprala se úžasně s 9 kontrolami, 4,3 délkovými kilometry a v dorostenecké kategorii málokdy vídaným převýšením 235 metrů. Na krátké trati se pak K. Blažkové už tolik nevedlo, když obsadila pozici na konci nejlepší desítky, kam se ale závodnice na 2.-10. místě vměstnaly do rozpětí 75 vteřin. Druhý závod absolvovalo 869 běžců.

„Po těžké sobotě krátká trať hodně bolela. Byla na prudkém svahu mezi kamennými kupkami,“ popsal terén Petr Blažek, závodník SOS J. Hradec. „Šlo o opravdovou zkoušku pozornosti a udržení směru. Jakákoliv chyba v podobě zbytečného seběhnutí vrstevnice byla znát,“ dodal. Ve své kategorii skončil na 17. místě.

Do krajiny v Podještědí, kde tvořila spisovatelka Karolina Světlá, dle názvů jejích děl byly pojmenovány i mapy pro závody žebříčku B – Čechy, cestovala patnáctičlenná část jindřichohradeckého SOS. Také Slavia Liberec nejprve zorganizovala závod na klasické trati, na níž se dokázali prosadit mezi nejlepší například pátý Martin Kubák, sedmý Jan Beneš, devátá Iva Benešová, či desátý Jáchym Hojný. Takto vysoko se nebylo jednoduché dostat ve velmi početné konkurenci. Nedělní krátkou trať dokončil Oldřich Veselý na 4. pozici, Beneš byl pátý. Šestou příčku obsadil jeho tchán Ivan Gřunděl, jenž ovšem mezi veterány neměl tolik soupeřů.

„Kupodivu terén na svazích Ještědu nebyl tak náročný, jak jsme ho znali z dřívějška. Fyzicky to bylo sice těžké, ale orientačně ani moc ne. Závody svědčily více běhavým typům, i když na krátké trati bylo rovněž potřeba udržet pozornost a koncentraci při práci s mapou, jelikož každá drobná chyba se v nabitém závodním poli hned projevila,“ uvedl nejstarší závodník SOS J. Hradec.

Oddíl má nyní před sebou 6. a 7. díl série Liga Vysočiny. Během soboty se v Libici nad Doubravou nejprve ráno představí na krátké trati a odpoledne ve sprintu.

Žebříček A
Klasická trať – kategorie D16A (36): 2. Kateřina Blažková. D12C (26): 9. Veronika Blažková. H40B (26): 13. Petr Blažek. H18A (32): 28. Vojtěch Veselý.
Krátká trať – D16A (35): 10. K. Blažková. D14B (34): 30. V. Blažková. H40B (23): 17. Blažek. H18A (33): 28. V. Veselý.

Žebříček B – Čechy
Klasická trať – D45B (52): 9. Iva Benešová. D14B (76): 20. Jitka Novotná, 21. Nela Kubáková, 36. Aneta Veselá. D12C (44): 33. Michaela Benešová. H75B (8): 6. Ivan Grunděl. H55B (39): 21. Alois Romanovský. H45B (54): 7. Jan Beneš, 44. Petr Kubičko.H35B (27): 22. Oldřich Veselý. H14B (87): 10. Jáchym Hojný, 36. Karel Dundáček. T (61): 19. Bára Kubičková. HDR (50): 35. Laura Kubáková. P (81): 5. Martin Kubák ml.

Krátká trať – D45B (53): 13. I. Benešová. D14B (66): 23. N. Kubáková, 38. Novotná, 42. Veselá. D12C (41): 23. M. Benešová. H75B (10): 6. Grunděl. H55B (39): 14. Romanovský. H45B (60): 5. Beneš, 55. Kubičko. H21C (6): 5. Kubák ml. H14B (92): 24. Hojný, 76. Dundáček. T (56): 4. O. Veselý, 32. Kubičková. HDR (53): 33. L. Kubáková. P (81): 5. Martin Kubák ml.   (rop)